Res --> 1 Офіційний сайт міста Південноукраїнська | Дії роботодавця при відсутності працівника на роботі під час воєнного стану
AA

Дії роботодавця при відсутності працівника на роботі під час воєнного стану

Якщо роботодавець знаходиться у місцевості де не ведуться бойові дії, а працівник перестав виходити на роботу, то йдемо стандартним шляхом:

1) фіксуємо відсутність працівника на роботі (доповідна записка керівника працівника, акт про відсутність на робочому місці працівника, в табелі обліку робочого часу зазначаємо «НЗ» — неявки з нез’ясованих причин) та надсилаємо йому лист з повідомленням про вручення з вимогою надати в письмовій формі пояснення щодо причин відсутності на роботі. Копія такого листа повинна залишитися в роботодавця;

2) у разі появи працівника, з’ясовуємо причину відсутності. Для цього пропонуємо йому надати письмові пояснення. Відмову фіксуємо документально (складаємо акт);

3) на підставі наявних документів (пояснень, актів тощо) роботодавець визначає, чи є причини відсутності поважними. Вичерпного переліку поважних причин відсутності на роботі в трудовому законодавстві не існує. Тому в кожному окремому випадку оцінка поважності причини відсутності на роботі дається виходячи з конкретних обставин;

4) у разі визнання причин неповажними керівник має право звільнити працівника з власної ініціативи на підставі п.4 ч.1 ст.40 КЗпПУ. При цьому повинні бути додержані строки накладення дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення: не пізніше місяця з дня виявлення прогулу (не враховуючи часу звільнення працівника від роботи у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю або перебуванням у відпустці) і не пізніше 6 місяців з дня його здійснення.

Відкоригувати табель обліку робочого часу, замінивши «НЗ» на прогульний код «ПР».

Якщо ж відсутність працівника буде визнано поважною, то скоригуйте табель обліку робочого часу в залежності від причини відсутності, наприклад, «ТН» — оплачувані лікарняні, «НН» — неоплачуваний лікарняний, «ІН» — інший невідпрацьований час, передбачений законодавством, наприклад, військова служба за призовом (контрактом), «І» — інші причини неявок, які роботодавець визнав поважними.

! Якщо відсутність працівника на робочому місці пов’язана з бойовими діями, то така відсутність є поважною.

На цьому наголошує Мінекономіки в роз’ясненні від 23.03.2022. Відомство зазначає, що працівники, які не виходять на роботу внаслідок ведення воєнних дій та пов’язаних з ними обставин, не можуть бути звільнені за п.4 ч.1 ст.40 КЗпПУ за прогул без поважної причини. Зазначене обумовлено необхідністю збереження життя та здоров’я таких працівників та їх сімей і вважається як відсутність на роботі з поважних причин.

Якщо ні роботодавець, ні його працівники не працюють через бойові дії, то можливо слід розглянути варіант з призупиненням дії трудових договорів, що укладені з працівниками.

Призупинення дії трудового договору — це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором. При цьому сторони трудового договору продовжують знаходитися у трудових відносинах. Щодо призупинення дії трудового договору роботодавець та працівник за можливості(!) мають повідомити один одного у будь-який доступний спосіб (ч.2 ст.13 Закону України                          від 15.03.2022 №2136-IX).

Той факт, що роботодавець не має можливості проінформувати працівника про призупинення трудового договору не позбавляє його права призупинити трудовий договір, укладений з таким працівником. Право призупинити дію трудового договору з’явилося з 24.03.2022.

Максимальний строк, на який може бути призупинено трудовий договір — до дня припинення або скасування військового стану.

В табелі обліку використання робочого часу окремої позначки для призупинення дії трудового договору не передбачено. Тож рекомендуємо або ввести свою позначку, наприклад «ПД» — призупинення дії трудового договору, або ж табелювати «І» — інші причини неявок.

Якщо працівник був відсутній на роботі до призупинення дії трудового договору, то табелюйте такий час «НЗ» ну або відразу «І» — інші причини неявок — якщо відразу визнаєте причину відсутності поважною.

Разом з тим роботодавець, що не працює через бойові дії, може й не призупиняти дію трудових договорів, а й надалі табелювати працівників, які не виходять на роботу з тих самих причин, «НЗ» або «І».

Як довго можна табелювати «НЗ» та «І»? Стільки, скільки буде потрібно. Обмежень тут немає.

А якщо підприємство перебуває у зоні бойових дій проте працює, і працівники час від часу не можуть виходити на роботу у зв’язку із загрозою їх життю та здоров’ю. У цьому разі (якщо робота не може здійснюватися дистанційно) роботодавець фіксує неявки працівників у табелі обліку використання робочого часу такі неявки буквеним позначенням «І» — інші причини неявок.

Читайте також

В Україні понад 3 млн людей з інвалідністю — це люди з величезним потенціалом, навичками, ідеями, силою

Управління соціального захисту населення Південноукраїнської міської ради

Два роки повномасштабної війни росії проти України спричинили стрімке зростання кількості людей, які...

До уваги керівників та працівників підприємств, установ та організацій! Обережно: зима!

Управління соціального захисту населення Південноукраїнської міської ради

Уже четверту зиму українці житимуть в умовах війни. І кожен наступний рік проходження цього періоду...

Ухвалено Стратегію забезпечення права кожної дитини в Україні на зростання в сімейному оточенні на 2024–2028 роки

Управління соціального захисту населення Південноукраїнської міської ради

26 листопада Уряд ухвалив Стратегію забезпечення права кожної дитини в Україні на зростання в с...

Права працівників  з ВІЛ/СНІД

Управління соціального захисту населення Південноукраїнської міської ради

Кожен українець в своєму житті стикається з порушенням власних прав або їх обмеженнями в усіх сферах...

1 грудня в Україні відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІДом у рамках Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства», яка триває з 25 листопада по 10 грудня

Управління соціального захисту населення Південноукраїнської міської ради

Мета відзначення Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом – привернути увагу громадськості та нагад...