В’ячеслав Чорновіл – людина, яка наблизила Незалежність України
Серед частини суспільства чомусь сформувалося стійке переконання, що Чорновіл був “західняком&...
Res --> 1
Іван Виговський – найпарадоксальніший гетьман України. Гетьман, який все життя боровся за незалежність України від Московії, який володів гетьманською булавою лише два роки (1657-1659), і з якого почалася страшна доба Руїни.
У квітні 1657 року при тяжкохворому гетьманові та після смерті Хмельницького став регентом при його малолітньому синові — гетьманові Юрієві. 26 липня того ж року обраний на Чигиринській раді новим гетьманом до часу повноліття Юрія, а 26 жовтня знову переобраний гетьманом на загальновійськовій раді в Корсуні Вступив у конфлікт із Запорозькою Січчю та Полтавським полком, який вилився у заколот під проводом Мартина Пушкаря і Якова Барабаша. Як і опоненти, намагався, залучити на свій бік московський уряд. 31 травня 1658 року розбив заколотників і жорстоко покарав полтавську старшину, однак не зміг спинити подальші виступи опозиції, що поклали початок Руїні. В умовах загрози війни з Московією, яка виступила на боці антигетьманських сил, 1658 року уклав Гадяцький договір із Річчю Посполитою, за яким козацька Україна перетворювалася на Велике князівство Руське — третю складову Речі Посполитої. За договором проголошувався Руським гетьманом і чигиринським старостою.
Під час козацько-московської війни 1658–1659 років вщент розбив московитів під Конотопом за допомоги кримського хана Мехмеда IV. Проте поступово втратив підтримку оточення через невдоволення козаків Гадяцьким договором. У вересні 1659 року передав булаву Юрієві Хмельницькому, після чого виїхав до Речі Посполитої.
У 1664 р. за наказом свого особистого ворога - тодішнього гетьмана Правобережної України Павла Тетері - був заарештований, безпідставно звинувачений у зраді польського короля і розстріляний.
«Неспокійне було життя й сумна й нечесна була смерть гетьмана Івана Виговського, доброго, щирого патріота , тонкого політика, оборонця прав України, чоловіка великого розуму та європейської просвіти.
Виговський щиро любив Україну, встоював за її політичні права, дбав про науку й просвіту на Україні, був, може, вищий за усіх своїх сучасників, окрім гетьмана Богдана та Немирича. Його можна поставити врівні з найліпшими діячами тих часів, з Богданом Хмельницьким, Дорошенком, Мазепою. Не любив він Москви за її непросвіченість і постеріг, що Москва не додержить свого слова, одніме привілеї, коли почала ще за живоття Богдана ламати Переяславську умову, піддержувала Польщу на погибель Україні» І. Нечуй-Левицький «Гетьман Іван Виговський».
Серед частини суспільства чомусь сформувалося стійке переконання, що Чорновіл був “західняком&...
«Ми, українці, вже з самої колиски стаємо націоналістами, якщо матері співають нам українські...
«Вихована я в українській мові» - казала Леся Українка. Одна із найвідоміших жінок Ук...
Сьогодні хочеться додати до ряду могутніх чоловічих постатей, жінку….. але яку жінку. Як гово...
Євген Маланюк якось сказав: “Як в нації вождя нема, тоді вожді її поети”. У випа...
Про життя Тетері до 1648 року відомо мало. Рік і місце народження не встановлені, відносно справ...
Юрій Хмельницький – молодший син видатного українського гетьмана Богдана Хмельницького. Зд...
Богдан Хмельницький. Гравюра Вільгельма Гондіуса 1651 року – найвідоміший прижиттєвий порт...
«Він побідив душу козацтва, яка покорилася його талантові і стала відтепер с...
«Пізнай свій край… себе, свій рід, свій народ, свою землю – і ти побачиш шлях у ж...