AA

Профілактика грипу та ГРВІ

Грип — це високозаразне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті. Епідемічні спалахи припадають на холодну пору року. Збудник – вірус трьох типів: А, В, С. Віруси грипу В і С викликають поодинокі захворювання, вірус типу А найчастіше стає причиною спалахів хвороби.

По данним ВООЗ в сезон 2020-21 років в Західних та Центральних регіонах Європи очікується дія чотирьох типів вірусів грипу:  A-H1N1 Guangdong 2019,  A- H3N2 Hong Kong 2019,  B-Washsngton 2019,  B- Phuket 2013.

За прогнозами в Україні грипом та ГРВІ перехворіє кожний 6 мешканець.Епідеміологічне неблагополуччя з ГРВІ та грипу буде проходити одночасно з епідеміологічним недлагополуччям по коронавірусній інфекції,що загрожує погіршенню ситуації. Епідемічний сезон ГРВІ та грипу розпочинається з 20 тижня (28.10.20р.) та завершується після 20 тижня(23.05.21р.)

По м.Южноукраїнську епідемічний сезон 2019-20 років характеризувався низькими показниками захворюваності та незначною активнистю вірусів грипу. Усього за цей період перехворіло 2327 чол., у т.ч. грипом – 18(0,3%).

Всього за 8 місяців 2020 р. перехворіло на ГРВІ та грип 4897 чоловік (8 міс. 2019р.-6353 чол.), на грип -21(8 міс.2019- 78).Доля захворюваності дітей в 2020 р. -60,2%(2019-64,2%).

Грип має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), але є набагато небезпечнішим. Тому перші ж симптоми ГРВІ вимагають особливої уваги. Найчастішим ускладненням грипу є пневмонія, яка іноді може лише за 4-5 днів призвести до смерті хворого. Серцева недостатність також нерідко розвивається внаслідок ускладнень грипу.

Грип дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом – коли хвора людина кашляє, чхає чи просто розмовляє. У зоні зараження перебувають усі в радіусі 2 метрів навколо хворого. Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів – це, в середньому, 7 днів.

При появі перших симптомів грипу хвора людина обов'язково повинна залишатися вдома та зв’язатися зі своїм сімейним лікарем - щоб не провокувати ускладнення власної хвороби і не наражати інших людей на небезпеку, смертельну для деяких з них. Такими симптомами є: підвищена температура тіла, біль у горлі, кашель, нежить, біль у м'язах.

Викликайте "швидку" чи терміново звертайтеся безпосередньо до лікарні, якщо присутні наступні симптоми: сильна блідість або посиніння обличчя, затруднення дихання, висока температура тіла, що довго не знижується, багаторазове блювання та випорожнення, порушення свідомості — надмірна сонливість чи збудженість, болі у грудній клітці, домішки крові у мокроті, падіння артеріального тиску. Продовжувати лікування вдома за наявності цих симптомів — небезпечно. Затримка з госпіталізацією може призвести до смерті хворого.

Особливо небезпечним грип є для представників груп ризику – це діти до 5 років (особливо – діти до 2 років), вагітні жінки, люди віком від 65 років, люди з надмірною вагою, хворі на діабет, хворі на хронічні серцево-судинні захворювання, хворі на хронічні захворювання легенів, люди з іншими тяжкими хронічними захворюваннями. Також сюди належать професійні групи ризику - медичні працівники, вчителі й вихователі, продавці, водії громадського транспорту, усі, хто працює в багатолюдних місцях.

Найефективнішим засобом профілактики грипу є щорічна вакцинація – це специфічна профілактика. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною. Найкращий час для проведення вакцинації — напередодні грипозного сезону (у вересні). Якщо такої можливості не було, то щеплюватись можна і впродовж всього сезону. Це посилює здатність організму протистояти грипу. Розвиток імунного захисту починається з 2-го дня після вакцинації і сягає максимуму через 2-3 тижні. Імунітет зберігається від 6 до 12 місяців.

В попередні роки питання імунізації в місті практично не вирішувалось (щеплювалось від 0,3% до 0,5% від кількості населення).Враховуючи одночасну циркуляцію вірусів грипу та коронавірусів,які можуть посилювати клінічні прояви та приводити до виникнення більшого числа ускладнень, необхідно захистити себе від грипу усіма доступними методами,у першу чергу -вакцінацією. Для колективного захисту на підприємствах потрібно щепити 75% населення,колективу,тощо.

В Україні зареєстрована одна вакцина – чотирьохвалентна Ваксигрип Тетра(Франція). В стадії реєстрації знаходяться ще 2 вакцини.

Ще є неспецифічна профілактика, це коли людина власними силами може захистити себе від захворювань на грип та ГРВІ. Для цього потрібно: уникати скупчень людей, користуватися одноразовими масками при необхідності, регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання, повноцінно харчуватися з введенням в їжу натуральних вітамінів, висипатися, уникати перевтоми, мати чисті руки, користуватися тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками, загартовуватись, займатись спортом, ходити більше пішки, при необхідності використовувати хімічні засоби профілактики, які є в аптеках (вітаміни, противірусні препарати) Не займайтеся самолікуванням! Відповідне медикаментозне лікування хворому призначає тільки лікар.

Будьте здорові!

 Сімейний лікар НКП ЮУМЦПМСД    Н.О.Грущанська

Читайте також