Южноукраїнська міська територіальна громада
Южноукраїнськ – мале монопрофільне місто обласного значення. Перші новобудови робітничого селища будівельників та енергетиків були віднесені до складу Костянтинівської селищної ради Арбузинського району і отримали назву Костянтинівка-2.
У квітні 1987 року Президія Верховної Ради Української РСР надала робітничому селищу енергетиків статус міста обласного підпорядкування. Після цього тут були сформовані органи міського управління.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 719-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Миколаївської області» утворено Южноукраїнську міську територіальну громаду, яка входить до складу Вознесенського району Миколаївської області, шляхом приєднання до Южноукраїнської міської ради Костянтинівської селищної ради (смт Костянтинівка, село Бузьке) та Іванівської сільської ради (село Іванівка, село Панкратове).
Адміністративний центр громади знаходиться в м. Южноукраїнську, який розташований на відстані 127 км від м. Миколаєва по автодорозі національного значення Н-24 Благовіщенське-Миколаїв. Поряд розташовані великі промислові міста: Миколаїв, Одеса, Кіровоград, Кривий Ріг. В 100 км від міста знаходиться аеропорт та морський порт. Через місто проходять автомобільна дорога обласного значення Миколаїв – Ульянівка. Місто має розвинену мережу автомобільних шляхів з твердим покриттям. В місті є автостанція, яка зв'язує його з такими містами, як Київ, Одеса, Миколаїв, Маріуполь, Херсон, Кропивницький, а також з Польщею. Транспортні послуги в місті здійснюються за допомогою автобусів.
Станом на 1 січня 2022 року до складу Южноукраїнської міської територіальної громади входить 5 населених пунктів, в тому числі: місто Южноукраїнськ, селище міського типу Костянтинівка та три села – Іванівка, Панкратове, Бузьке. Територія Южноукраїнської міської територіальної громади складає 156,2 кв.км, розташована в північній частині Миколаївської області на лівому березі річки Південний Буг. Територія громади межує на півночі та заході з Кам’яномостівською сільською радою Первомайського району Миколаївської області, на сході - з Арбузинською селищною територіальною громадою Первомайського району Миколаївської області, на сході та півдні – з Олександрівською селищною об’єднаною територіальною громадою Вознесенського району Миколаївської області, на півдні – з Доманівською територіальною громадою Вознесенського району Миколаївської області.
Мінімальна відстань населених пунктів до адміністративного центру складає 2 км, максимальна – 20 км. Зона доступності до потенційного адміністративного центру визначається на відстані не більш як 20 кілометрів дорогами з твердим покриттям.
Станом на 1 січня 2022 року загальна кількість населення Южноукраїнської міської територіальної громади становить 41625 осіб, у тому числі: м. Южноукраїнськ - 38560 осіб, смт Костянтинівка - 2154 особи, село Іванівна – 474 особи, село Панкратове - 245 осіб, село Бузьке - 192 особи.
Водні ресурси: Основною водяною артерією являється річка Південний Буг.
Земельні ресурси Южноукраїнської міської територіальної громади характеризуються надзвичайно високим рівнем освоєння.
Земельний фонд міста Южноукраїнська Миколаївської області у відповідності до постанови Верховної Ради України від 03.02.1993 № 2986 ХІІ ХП «Про встановлення меж міста Южноукраїнська Миколаївської області» складає 2437,09 га, основна частина яких – землі промисловості та землі житлової та громадської забудови.
Сільськогосподарські землі всього – 154,9424 га, у тому числі: рілля – 73,1324 га; пасовища – 53,61 га; під господарськими будівлями і дворами – 27,9000 га.
Ліси та інші лісовкриті площі – 61,4796 га.
Забудовані землі всього – 1121,3202 га, у тому числі: під житловою забудовою – 158,8648 га; землі промисловості – 31,8850 га; землі комерційного та іншого призначення – 29,1200 га; землі громадського призначення – 50,7280 га; землі змішаного використання – 0,5466 га; землі, що використовуються для транспорту та зв’язку – 42,3168 га; землі, що використовуються для технічної інфраструктури – 691, 2129 га; землі, що використовуються для відпочинку та інші відкриті землі – 116,6461 га.
Відкриті землі без рослинного покрову, або з незначним покровом – 117,8578 га.
З штучними водосховищами – 982, 3000 га.
Земельні ресурси приєднаних територій:
- Костянтинівський старостинський округ складає 6880,6606 га, в тому числі сільськогосподарські землі – 5965,3212 га, під господарськими будівлями та дворами – 502,3576 га, захисні лісосмуги та багаторічні насадження – 99,8963 га, ділянки для садівництва -219,7172 га, інші – 93,3683 га;
- Іванівський старостинський округ – 5165,500 га, з них сільскогосподарського призначення – 3414,6708 га, інші -1750,8292 га.
На території громади наявні корисні копалини: граніт, пісок, глина.
Промисловий видобуток граніту ведеться на Костянтинівському родовищі впродовж 40 років підприємством Виправної колонії (№83). Граніти цього родовища за результатами оцінки їх декоративності відповідають другому класу, мають високі декоративні якості, плити і вироби придатні для створення найбільш унікальних пам’ятників, облицювання і оформлення великих споруд і будівель.
Граніт, щебінь, крихта та порошок, галька, гравій, камінь декоративний і будівельний, вироби з агломерованого сланцю, інша гранітна продукція.
У промисловості найбільшу питому вагу займають підприємства по виробництву та перерозподілу електричної енергії: відокремлений підрозділ «Південноукраїнська АЕС» державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» (далі – ВП ПАЕС ДП НАЕК «Енергоатом»), Дочірнє підприємство електричних мереж приватного акціонерного товариства «Атомсервіс».
Основним промисловим підприємством є ВП ПАЕС ДП НАЕК «Енергоатом», яке займається виробництвом електроенергії.
Південноукраїнська АЕС – це сучасне енергетичне підприємство, яке є містоутворюючим та бюджетоутворюючим підприємством, відіграє важливу роль у соціально-економічному розвитку міста. До Південноукраїнського енергетичного комплексу входять Південноукраїнська АЕС (три атомні енергоблоки сумарною потужністю 3000 МВт), Олександрівська ГЄС на річці Південний Буг і високоманеврена Ташлицька гідроакумулююча станція.
Енергетичним комплексом на Південному Бузі щороку виробляється 17-20 млрд кВт·год. електричної енергії, яка складає приблизно 10% загального виробництва електроенергії в країні та близько 20% її генерації на українських атомних електростанціях.
На території Южноукраїнської громади працюють сім дошкільних навчальних закладів, з них Центр розвитку дитини «Гармонія», п’ять ліцеїв, дві гімназії, міжшкільний навчально-виробничий комбінат, позашкільні заклади, а саме: центр дитячої та юнацької творчості, станція юних техніків.
В місті Южноукраїнську працюють наступні заклади культури: Палац культури «Енергетик», бібліотека ВП ПАЕС ДП НАЕК «Енергоатом», 4 комунальних заклади: «Южноукраїнська міська бібліотека», «Міська бібліотека для дітей», «Южноукраїнська мистецька школа», «Южноукраїнський міський історичний музей».
Для занять спортом в місті Южноукраїнську існують: спортивний комплекс «Олімп», два стадіони, шість спортивних залів у шкільних закладах освіти, шістнадцять спортивних майданчиків, два корти, баскетбольний майданчик та три майданчики зі штучним покриттям для міні-футболу.
Мешканців громади обслуговують Некомерційне комунальне підприємство «Южноукраїнський міський центр первинної медико-санітарної допомоги», Комунальне некомерційне підприємство «Южноукраїньска міська багатопрофільна лікарня».
«Ґард»
Кліп "Ґард", приурочений до Дня Козацтва, Дня захисників і захисниць України, свята Покрови Пресвятої Богородиці, був відзнятий на території Національного парку «Бузький Ґард» в урочищі Ґард. Не всі жителі міста Южноукраїнськ знають, в яких легендарних історичних місцях, на яких козацьких землях їм поталанило жити! Кліп «Ґард» покликаний розбудити національну пам’ять українців, зокрема Південної України, Миколаївщини, бо той, хто не має власного глибокого і міцного коріння, подібний до перекотиполя і не здатен до будівництва міцної самостійної держави!
До створення кліпу "ҐАРД" долучилося понад півтора десятка людей, з яких левова частка – представники міського та обласного козацтва і просто українці, що є козаками по духу! А це: Олег Кравець, Сергій Параскун, Валерій Романенко, Андрій Зеленюк, Маргарита Попенко, Генадій Культа, Марія Ачкасова та ін.
Режисер-постановник і актор дубляжу – відомий київський актор Дмитро Лінартович. Автор мелодії – Євген Кучеров, соліст легендарного гурту «Чур» (м. Херсон). Оператор-постановник – Сергій Осецький. Режисер монтажу – Марія Лелека.
«Степ»
Ми часто по-справньому починаємо цінити те, що маємо, лише втративши його. Кліп «Степ» сповнений ностальгії автора за малою батьківщиною, на якій пройшли його кращі дитячі роки, на якій відбулося його становлення як особистості. Неозорий ковиловий степ, величні скелі каньйону р. Південний Буг і сама річка зі своїми неспокійними порогами («брояками»), з унікальним, неповторним рослинним і тваринним світом, героїчною історією залишаться в серці автора назавжди, де би він не був, куди би він не вирушав з рідної домівки. Саме могутня багата природа з її безкрайніми просторами вдихнула у автора те відчуття внутрішньої свободи, сили духу, незламності. Тут закопаний його пуп, тут його коріння, яке дає змогу йому міцно стояти на ногах і пишатися тим, що він – син цієї землі, нащадок козацького роду, українець.
«Південний Буг»
У своїх рутинних проблемах і повсякденних турботах ми часто забуваємо чи не помічаємо, не цінуємо того скарбу, який маємо, який знаходиться на поверхні, буквально в пішій доступності від нас.
Кліп присвячений другій за величиною після Дніпра водній артерії України – річці Південний Буг. Вона беззаперечно є одним з найпотужніших місць сили в Україні, а також має колосальний рекреаційний, туристичний потенціал, легендарну козацьку історію.
«Бузький Ґард»
Дякуємо за надані матеріали мешканцю міста