Особливості проведення атестації робочих місць за умовами праці в закладах охорони здоров'я та соціальної допомоги

Відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 №442, атестації підлягають робочі місця, на яких технологічний процес, використовуване обладнання, сировина і матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працівників, а також їх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Атестація робочих місць проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й галузевої спрямованості. Атестація повинна проводитись не рідше одного разу на 5 років.

Результати атестації використовуються для визначення права працівників на пенсію за віком на пільгових умовах, щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці, скорочену тривалість робочого тижня тощо.

Підтвердження цього права працівникові можливе тільки при віднесенні його робочого місця до категорії із шкідливими умовами праці на підставі санітарно-гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу.

Згідно з Гігієнічною класифікацією праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я від 08.04.2014 №248, шкідливі умови праці – це умови, що характеризуються такими рівнями шкідливих виробничих факторів, які перевищують гігієнічні нормативи та здатні чинити несприятливий вплив на організм працівника та/або його нащадків.

Для виробництв, робіт, професій та посад, в яких у Списках №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, а також у Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, передбачено показники умов праці, за якими саме й проводиться атестація (Методичні рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджені 01.09.92 Міністром праці України (постанова №41) та Головним державним санітарним лікарем України).

Так, для працівників установ охорони здоров'я та соціальної допомоги у Списках №1 і №2, а також у зазначеному вище Переліку, зокрема, передбачено показник «безпосереднє обслуговування хворих», який не піддається інструментальному дослідженню. Тобто, робота в таких умовах має особливий характер праці.

Це відповідає і вимогам Гігієнічної класифікації праці, у якій визначено, що особливий характер праці – це роботи, які виконуються з високим рівнем нервово-емоційного та інтелектуального навантаження, в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров'я.

Згідно з Додатком 3 до Гігієнічної класифікації праці умови праці працівників в спеціалізованих медичних, інфекційних, туберкульозних установах і підрозділах відносять до відповідного класу без проведення досліджень, наприклад, до ступеня 3.3. – умови праці працівників, які мають контакт зі збудниками інфекційних хвороб (або мають контакт з хворими), а також працівників патоморфологічних відділень, прозекторських, моргів.

Враховуючи такі особливості умов праці, розроблено Інструкцію проведення атестації робочих місць в установах охорони здоров’я і соціального забезпечення, яку затверджено заступником Головного державного експерта з умов праці України та заступником Головного державного санітарного лікаря України (лист Мінпраці від 05.05.95 №06-1544 і МОЗ від 17.05.95 №5.05.08-370), згідно з якою атестація відповідних робочих місць проводиться комісійно, без проведення санітарно-гігієнічних досліджень.

Слід зазначити, що все викладене вище стосується тільки проведення атестації на робочих місцях медичних працівників. До штату закладів охорони здров'я та соціальної допомоги, як правило, входять робітники допоміжних підрозділів, наприклад, оператори котельні, машиністи із прання та ремонту спецодягу, кухарі тощо. Робітники за цими професіями мають право на отримання щорічних додаткових відпусток за шкідливі та важкі умови праці, доплату за умови праці, молоко або інші рівноцінні харчові продукти. Зазначені компенсації можуть призначатись таким робітникам лише за результатами атестації робочих місць за умовами праці.

Враховуючи, що робітники таких професій не відносяться до медичних працівників, атестація їх робочих місць повинна проводитись у повному обсязі, включаючи проведення санітарно-гігієнічних досліджень шкідливих факторів виробничого середовища і трудового процесу.

Читайте також

Відбулась зустріч трудового колективу дитячої поліклініки та представників департаменту соціальних питань та охорони здоров'я та фінуправління Южноукраїнської міської ради

Департамент соціальних питань та охорони здоров’я Южноукраїнської міської ради

16 січня в комунальному закладі «Южноукраїнська міська лікарня» відбулась зустріч трудов...

Зміни в законодавстві

Департамент соціальних питань та охорони здоров’я Южноукраїнської міської ради

Згідно Закону України від 14.11.2017 №2203-VIII « Про внесення змін до Закону України «П...

Відбулася робоча нарада з приводу відкриття у місті Южноукраїнську відділення гемодіалізного центру при КЗ «Южноукраїнська міська лікарня»

Департамент соціальних питань та охорони здоров’я Южноукраїнської міської ради

12.01.2018  відбулася робоча нарада за участі першого заступника міського голови Мустяци Г.Ф, з...

Інформація про роботу спостережної комісії при виконавчому комітеті Южноукраїнської міської ради за 2017 рік

  Спостережна комісія при виконавчому комітеті Южноукраїнської міської ради

При виконавчому комітеті Южноукраїнської міської ради діє спостережна комісія, до складу якої входит...

Як вберегти від травм та нещасних випадків працівників, котрі взимку виконують роботи на відкритому повітрі?

Департамент соціальних питань та охорони здоров’я Южноукраїнської міської ради

Ризик травмування працівників у зимовий період вищий, ніж в інші пори року. Для того, щоб захистити...