Res --> Офіційний сайт міста Южноукраїнськ | Методи профілактики респіраторних захворювань
AA

Методи профілактики респіраторних захворювань

Тема даної статті не нова. Ми не зробили жодних відкриттів. Наша мета - узагальнити наявну інформацію і ще раз нагадати нашим пацієнтам про методи профілактики респіраторних захворювань напередодні їх очікуваного, щорічного сплеску.

З досвіду минулих років ми знаємо, що підйом захворюваності на ГРВІ припадає на кінець осені-початок зими, тому починати деякі профілактичні заходи необхідно якраз зараз за 2-3 місяці до цього.

Спочатку кілька правил не медикаментозної профілактики:

1. Дотримуйтеся режиму дня, гуляйте на свіжому повітрі, висипайтеся.

2. Зверніть увагу на харчування. У сезон простудних захворювань корисно вживати продукти, багаті на вітаміни А, С, Е. Вітамін С містять цитрусові, ківі, свіжа зелень, шипшина, капуста брокколі. Джерелом вітаміну А є морква, гарбуз, шпинат. Багато вітаміну Е знаходиться в горіхах, рослинних оліях. Додавайте в своє меню кисломолочні продукти, що сприяють нормалізації мікрофлори кишківника, вона в свою чергу підсилює імунний захист.

3. Загартовуйтеся. Підвищують опірність організму щоденні водні процедури: контрастний душ, холодні ванни для ніг, обтирання і обливання холодною водою. Пам'ятайте, що починати потрібно, використовуючи теплу воду, поступово, знижуючи її температуру, доводячи до найнижчої температури води з холодного крану.

4. Необхідно провести санацію вогнищ хронічної інфекції: вилікувати всі зуби, уражені карієсом, підлікувати хронічний тонзиліт. Будь-який хронічний процес в порожнині рота знижує реактивність організму, сприяє приєднанню свіжої інфекції, а також ускладнює її перебіг.

5. Провітрюйте частіше і проводьте вологе прибирання приміщення, в якому живете і працюєте.

6. Частіше мийте руки після перебування в громадських місцях.

7. Під час епідемії уникайте місць великого скупчення людей.

Медикаментозна профілактика:

1. Вакцинація. Існує багато вакцин проти грипу, вироблених різними фармакологічними фірмами:

  • Грипол;
  • Інфлувак;
  • Ваксигрип.

Вакцинацію проводять за 2-4 місяці до передбачуваної епідемії.

Не робіть ін'єкцію вакцини самостійно. Вакцину повинен підібрати для вас лікар і вводити її потрібно в медустанові. Сучасні вакцини проти грипу ефективні в 90% випадків, але тільки тоді, коли антигенна структура вакцини відповідає антигенній структурі епідемічного штаму вірусу, при цьому вона не захищає від інших респіраторних вірусів (вірусів парагрипу, аденовірусів, риновірусів). Тому для нас цікавлять і препарати неспецифічного захисту (пункт 6).

2. Синтетичні індуктори інтерферону, до яких належать Аміксин, Кагоцел, Циклоферон. Під впливом даних препаратів в організмі починають активно синтезуватися альфа-, бета-, гамма-інтерферони. Сам же інтерферон є специфічним білком, що володіє противірусною активністю. Він здатний пригнічувати синтез білків вірусами та вірусної РНК. Індуктори інтерферону приймаються за схемою за 1-2 місяці до передбачуваної епідемії.

3. Препарати інтерферону (Гриппферон, Віферон) призначаються після безпосереднього контакту з хворим на ГРВІ та під час епідемії. Використовуються курсом, підбираються індивідуально.

4. Препарати, що вибірково діють на вірус грипу: осельтамівір, ремантадин. Їх прийом доцільний при реальній загрозі зараження саме вірусом грипу в період епідемії: хтось хворий в сім'ї, багато хворих в колективі. Призначається виключно лікарем.

5. Враховуючи, що респіраторні захворювання можуть бути не тільки вірусної, а й бактеріальної етіології, деяким пацієнтам, що страждають на рецидивуючі інфекції ЛОР-органів, часто та тривало хворіють, а також пацієнтам з хронічним бронхітом, бронхіальною астмою рекомендуються бактеріальні лізати, такі як ІРС 19, Імудон, Рибомуніл. Дані препарати містять збудники інфекцій дихальних шляхів і ЛОР-органів, що зустрічаються найбільш часто. При потраплянні в організм вони стимулюють вироблення специфічних антитіл до цих бактерій. Рекомендується курсовий прийом лізатів до 2-х разів на рік.

6. Одним з методів неспецифічного захисту від ГРВІ є очищення порожнини носа або так звана елімінаційна терапія. Мається на увазі використання сольових назальних спреїв (Аква маріс, Хьюмер, Маример). При розпиленні в носові ходи сольового розчину поліпшується функція миготливого епітелію, змивається патогенна флора з порожнини носа. Доведено, що люди, котрі користуються сольовими спреями напередодні сезону та в сезон ГРВІ хворіють рідше.

7. Фітоіммуномодулятори - це велика група препаратів, що містять ехінацею, женьшень, заманиху. Вони стимулюють процеси клітинного імунітету.

Важливо! Початок і тривалість їх прийому препаратів має призначати тільки лікар.

Пам'ятайте про те, що джерелом ГРВІ є хвора людина, всі хворі на ГРВІ мають хворіти вдома.

Читайте також

Звіт про виконання міської комплексної програми "Охорона здоров’я в Южноукраїнській міській територіальній громаді" на 2021 – 2025 роки

Управління охорони здоров'я Южноукраїнської міської ради

Звіт про виконання міської комплексної програми "Охорона здоров’я в Южноукраїнській мі...

Спалах гепатиту А на Вінниччині визначено як надзвичайну ситуацію на рівні області, протиепідемічні заходи посилюють

Управління охорони здоров'я Южноукраїнської міської ради

Спалах гепатиту А на Вінниччині визначено як надзвичайну ситуацію на рівні області, протиепідемічні...

Шановні жителі громади!

Управління охорони здоров'я Южноукраїнської міської ради

Зворотний зв’язок від пацієнта — це дієвий інструмент для підвищення якості надання меди...

Робоча нарада

Управління охорони здоров'я Южноукраїнської міської ради

11.09.2023 у залі засідань виконавчого комітету відбулось обговорення вкрай важливого та гострого пи...

За час війни в Україні зросла кількість курців…Як цьому протистояти? Навіщо ми знищуємо самих себе?

Управління охорони здоров'я Южноукраїнської міської ради

Згідно соціальних опитувань, кількість українців, які зовсім не курять, скоротилася на 4,7% у порівн...

Привітали медиків зі святом

Виконавчий комітет Южноукраїнської міської ради

Сучасні медики мужньо витримали багато викликів долі: і реформування галузі, і ковідну пандемію, і в...