Res --> 1 Офіційний сайт міста Південноукраїнська | Колективний договір – запорука соціального захисту працівника
AA

Колективний договір – запорука соціального захисту працівника

Колективний договір є локальним нормативним актом, який у відповідності з чинним законодавством України регулює на підприємствах, в організаціях та установах усіх форм власності виробничі, трудові та соціально-економічні відносини, забезпечує соціально-правовий захист працівників, узгоджує інтереси працівників та власника або уповноваженого ним органу.

Згідно з ч. 1 ст. 11 Кодексу законів про працю в Україні і ст.2 Закону України “Про колективні договори та угоди” колективний договір необхідно укладати на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форм власності та господарювання, які використовують найману працю та мають права юридичної особи. Для юридичних осіб, що використовують найману працю, укладання колективного договору є обов’язковим.

Ініціативу щодо проведення і укладення колективного договору може проявити як орган, що представляє інтереси працівника, так і інша сторона, тобто власник або уповноважений ним орган. Якщо на підприємстві відсутня профспілкова організація, право вести переговори та укладати колективний договір може бути надано іншому представницькому органу, якому трудовий колектив надасть відповідні повноваження. Ці повноваження надаються загальними зборами трудового колективу в установленому порядку (голосуванням).

До категорії нормативних умов колективних договорів відносяться тарифні ставки, посадові оклади, розміри та умови доплат і надбавок до заробітної плати, розміри та умови виплати премій тощо.

Колективний договір може передбачати додаткові порівняно з чинним законодавством гарантії, соціально – побутові пільги. У той же час положення колективного договору, що погіршують порівняно з чинним законодавством становище працівників, є недійсними (ст.16 КЗпПУ).

Відповідно до рекомендацій “Про порядок розробки, укладання та виконання колективних договорів”, наданих Миколаївською обласною радою профспілок, колективний договір повинен складатися з таких розділів:

1. Загальні положення

  1. Виробничо – господарська діяльність.
  2. Гарантії працівникам під час проведення реструктуризації, банкрутства чи санації підприємства.
  3. Режим роботи, тривалість робочого часу та часу відпочинку.
  4. Зайнятість працюючих.
  5. Формування фонду оплата праці, нормування та оплата праці.
  6. Охорона праці.
  7. Додаткові соціальні гарантії, пільги та компенсації (за рахунок власних коштів підприємства).
  8. Організація охорони здоров’я, медичного обслуговування та лікування працівників. У цьому розділі необхідно надати план комплексних заходів по профілактиці ВІЛ/СНІДу.
  9. Організація культурного обслуговування трудящих, дозвілля та відпочинок дітей.
  10. Гендерна рівність на підприємстві.
  11. Гарантії діяльності профспілкового комітету.
  12. Заключні положення.

Положення колективного договору є обовязковими як для роботодавця, так і для працівників підприємства.

Підписаний сторонами колективний договір підлягає повідомній реєстрації відповідно до Положення про порядок повідомної реєстрації галузевих (міжгалузевих) і територіальних угод, колективних договорів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 115 від 13.02.2013. Повідомна реєстрація колективних договорів проводиться з метою забезпечення можливості для врахування їх умов під час розгляду трудових спорів, що можуть виникнути за результатами застосування норм колективних договорів уповноваженими на те органами, і засвідчує автентичність примірників і копії, поданих на реєстрацію.

Повідомна реєстрація колективних договорів, змін та доповнень до діючих довгострокових колективних договорів здійснюється в департаменті соціальних питань та охорони здоров’я Южноукраїнської міської ради за адресою: бульвар Цвіточний, 4 кабінет 25.

 

Читайте також

Як розпізнати мобінг

Управління соціального захисту населення Південноукраїнської міської ради

На робочому місці працівники можуть стикатись із випадками мобінгу (це різновид цькування) як з боку...

Реабілітація дітей з інвалідністю

Управління соціального захисту населення Південноукраїнської міської ради

Реабілітація дітей з інвалідністю – це відшкодування вартості реабілітаційних послуг для дітей...

Мінсоцполітики та Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю запускають онлайн-платформу про державну програму протезування

Управління соціального захисту населення Південноукраїнської міської ради

Мінсоцполітики та Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю запускають онлайн-платформу...