35 років першому енергоблоку ЮУАЕС

У День енергетика виповниться 35 років з дня пуску першого енергоблока Южно-Української АЕС. 22 грудня 1982 року о 22 годині 50 хвилин блок №1 ЮУАЕС був синхронізований з Єдиною енергосистемою країни. 9 днів по тому блок-мільйонник малої серії типу ВВЕР-1000 було введено в експлуатацію. Саме відтоді веде відлік своєї історії Южно-Український енергокомплекс на Південному Бузі.

Згодом до енергетичної карти держави було занесено ще два атомні енергоблоки на южно-українському майданчику: 1985 року до лав діючих став другий, а 1989-го - третій «мільйонники» ЮУАЕС. Пізніше - з 1999-го по 2007-й - до них долучилися чотири гідроагрегати Каскаду ГЕС-ГАЕС: по два на Олександрівській гідро- та Ташлицькій гідроакумулюючій електростанціях. 

Нині Южно-Український енергетичний комплекс є не лише основним енергогенеруючим підприємством півдня України, яке забезпечує виробіток 12% усієї електроенергії в державі, а й, завдяки високоманевровим агрегатам ТГАЕС, забезпечує баланс навантаження енергосистеми, виступаючи одним з гарантів енергетичної безпеки країни.

За три з половиною десятиріччя беззмінної вахти на рахунку енергетичного первістка підприємства – атомного блока №1 – 199 мільярдів генерованих кіловат-годин. Це на 30% більше річного енергоспоживання держави. Електроенергії, виробленої першим южно-українським блоком, вистачило б, аби забезпечити 4 роки роботи всіх промислових підприємств України, або ж 6 років енергоспоживання населення. 

На сьогодні його історія рясніє чималою кількістю яскравих сторінок.  Завершивши проектний строк експлуатації, згідно з  рішенням  ДІЯРУ, перший «мільйонник» ЮУАЕС продовжує безпечно та надійно працювати, вносячи свою важливу частку в енергонезалежність України. Аби забезпечити та довести працеспроможність та відповідність його обладнання сучасним міжнародним стандартам, було проведено сотні досліджень і випробувань, модернізаційних і реконструктивних робіт.  Цією роботою по праву пишається колектив атомників. Набутий досвід ліг у основу діяльності з підготовки до довгострокової експлуатації блока №2, виробниче життя якого також продовжено на 10 років, та нині широко застосовується в роботі з підготовки до довгострокової експлуатації блока №3.

У день 35-річного ювілею першого енергоблока колектив ВП ЮУАЕС переконаний, що попереду на нього чекає ще багато трудових перемог та виробничих звершень.

ЯК ЦЕ БУЛО

(хроніка будівництва та виробничого життя 1-го енергоблока)

1975 рік

23  січня Розпорядженням Ради Міністрів СРСР  затверджено технічний проект першої черги Южно-Української АЕС.

3 травня  розпочалися земляні роботи з підготовки основи першого реактора. Цей день вважається початком будівництва об'єктів промислового майданчика Южно-Української АЕС.

1976 рік

9 вересня  відбулася урочиста закладка першого кубометра бетону в основу першого енергоблока Южно-Української АЕС.

 1982 рік

22 грудня о 22 годині 50 хвилин енергоблок №1  Южно-Української  АЕС уперше було синхронізовано з  Єдиною енергосистемою країни.

31 грудня перший енергоблок ЮУАЕС введено в експлуатацію.

 1996 рік

Жовтень - ЮУАЕС як відокремлений підрозділ (ВП ЮУАЕС) увійшла до складу ДП «НАЕК «Енергоатом», яке об'єднало всі атомні електростанції України.

2001 рік

Червень - здано в експлуатацію повномасштабний тренажер для підготовки оперативного персоналу енергоблоків №1 і №2 ЮУАЕС.

2002 рік

Липень – ЮУАЕС першою серед атомних станцій України  отримала постійну ліцензію на експлуатацію ядерних енергоблоків.

2009 рік

1-11 лютого  на запрошення уряду України експертами МАГАТЕ на енергоблоці №1 ЮУАЕС проведено місію з оцінки проектної безпеки. Експерти визнали, що проектна безпека енергоблока №1  відповідає стандартам безпеки МАГАТЕ.

2-9 листопада на запрошення уряду України експертами МАГАТЕ і Європейської комісії проведено місію OSART на енергоблоках №1 і №2 ЮУАЕС і експертну місію з оцінки експлуатаційної безпеки. Експерти визнали відповідність рівня експлуатаційної безпеки міжнародним стандартам.

2011 рік

14-18 листопада експертами МАГАТЕ в рамках спільного проекту з оцінки безпеки МАГАТЕ-ЄС-Україна проведено постмісію OSART на енергоблоках №1 і №2. Експерти визнали відповідність рівня експлуатаційної безпеки міжнародним стандартам.

2012 рік

16 жовтня - 17 листопада пройшла активна фаза процесу громадського обговорення питань продовження строку експлуатації енергоблока №1. Громадські слухання відбулися в 3 містах: Южноукраїнськ, Первомайськ і Вознесенськ, а також у районних центрах Доманівка, Братське та Арбузинка. Їхні учасники в цілому підтримали діяльність атомників з продовження строку експлуатації першого блока в надпроектний  строк за умови забезпечення належного рівня його безпеки та збереження соціально-економічних компенсацій ризику для населення зони спостереження, встановлених законодавством України.

Грудень – Держінспекцією ядерного регулювання України та Міністерством енергетики і вугільної промисловості погоджено рішення НАЕК «Енергоатом» «Про приведення етапу життєвого циклу «експлуатація» енергоблока №1 Южно-Української АЕС у відповідність до вимог діючих норм і правил». Початком етапу життєвого циклу «експлуатація» першого блока ЮУАЕС визнано 2 грудня 1983 р., проектний 30-річний строк його експлуатації має завершитися  2 грудня 2013 р.

2013 рік

7-10 жовтня на енергоблоці №1 ЮУаЕс пройшло  комплексне інспекційне обстеження. Міжвідомча комісія в складі представників ДІЯРУ, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Державної екологічної інспекції, Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки, Міністерства внутрішніх справ і Державної санітарної служби України підтвердила його готовність до експлуатації в надпроектний строк.

18 листопада в Южноукраїнську пройшли громадські слухання щодо проекту рішення ДІЯРУ про продовження строку експлуатації енергоблока №1. Вони стали ключовим етапом громадського обговорення - діалогу з громадськістю, організованого за ініціативи ДІЯРУ.

28 листопада - Колегія Державної інспекції ядерного регулювання України визнала обґрунтованою оцінку строку безпечної експлуатації енергоблока №1 Южно-Української АЕС на визначених у проекті рівнях потужності протягом наступних 10 років (до 2 грудня 2023 року).

2016 рік

1 листопада блок №1 ЮУАЕС виведено на рівень теплової потужності 3045 МВт, що відповідає 101,5% проектної потужності. Такого результату досягнуто за рахунок зменшення надмірного консерватизму, закладеного в процесі розробки проекту енергоблока типу ВВЕР-1000, завдяки впровадженню нових засобів і систем вимірювання параметрів роботи енергоблока, а також програмно-технічних комплексів. 45 надпроектних теплових мегават потужності дозволяють одержати 15 додаткових електричних мегават з енергоблока. Додатковий річний енерговиробіток  може скласти 97,5 млн кВт-год. електроенергії.

2017 рік

Липень-вересеньпід час планово-попереджувального ремонту енергоблока №1 замінено дві третини конденсатора турбіни. При цьому заплановані роботи вдалося виконати майже на 10 діб раніше встановленого терміну. Це дозволило підвищити ККД, ефективність роботи блока.  Решту робіт з заміни конденсатора турбогенератора буде виконано в ППР-2018.

 

 

Читайте також

У рамках святкування Дня людини похилого віку пенсіонери-атомники отримають допомогу від Ради ветеранів ВП ЮУАЕС

Управління інформації та громадських зв’язків ВП ЮУ АЕС

1 жовтня в Раді ветеранів ВП ЮУАЕС стартувала акція, під час якої 355 учасників війни, пенсіоне...

По закінченні середнього планово-попереджувального ремонту перший енергоблок Южно-Української АЕС підключено до енергосистеми України

Управління інформації та громадських зв’язків ВП ЮУ АЕС

2 жовтня 2018 року о 21 год 48 хв по закінченні середнього планово-попереджувального ремонту перший...

На южно-українському майданчику завершено програму оглядових курсів для фахівців структурних підрозділів Енергоатома на 2018 рік

Управління інформації та громадських зв’язків ВП ЮУ АЕС

Остання цього року група фахівців дирекції НАЕК «Енергоатом» знайомилася з Южно-Українсь...

Фахівці ЮУАЕС взяли участь у відкритому обговоренні проектів тарифів на вироблену АЕС України електричну та теплову енергію на 2019 рік і проекту інвестпрограми АЕС на 2019 рік

Управління інформації та громадських зв’язків ВП ЮУ АЕС

Фахівці Южно-Українського енергокомплексу взяли участь у відкритому обговоренні проектів тарифів на...

Школярі з міста-супутника ЮУАЕС стали призерами конкурсу «Енергоатом»: з чистою енергією в майбутнє»

Управління інформації та громадських зв’язків ВП ЮУ АЕС

Троє талановитих школярів з міста-супутника ЮУАЕС стали призерами дитячо-юнацького конкурсу «Е...