Res --> 1 Офіційний сайт міста Южноукраїнськ | Про проходження навчання новоприйнятого працівника, який буде виконувати роботи підвищеної небезпеки
AA

Про проходження навчання новоприйнятого працівника, який буде виконувати роботи підвищеної небезпеки

Положення про навчання з питань охорони праці працівників підприємства (СУОТ 01-07) передбачено збереження Контрольного листа проходження навчання безпечним методам праці, в якому викладені етапи навчання. Чи повинні посадові особи контролюючого органу враховувати вимоги СУОТ підприємства?

Посадові особи та інші працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, під час прийняття на роботу і в подальшому щорічно проходять спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці, порядок проведення яких регламентується розділом 4 Типового положення.

Перелік робіт з підвищеною небезпекою затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 № 15, зареєстровано Мінюстом України 15.02.2005 за № 232/10512, а Перелік робіт, де є потреба у професійному доборі затверджено наказом МОЗ України та Держнаглядохоронпраці України від 23.09.1994 № 263/121, зареєстровано Мінюстом України 25.01.1995 за № 18/554.

Відповідно до пункту 4.2 Типового положення спеціальне навчання проводиться, як правило, безпосередньо на підприємстві. Проте, таке навчання може проводитись й іншим суб’єктом господарювання, який в установленому Типовим положенням порядку проводить відповідне навчання.

Спеціальне навчання не слід ототожнювати з професійною підготовкою працівників, які залучаються до виконання робіт з підвищеною небезпекою, оскільки це два різні види навчання, що регламентуються різними нормативно-правовими актами.

Типовим положенням не регламентується обсяг спеціального навчання. Безпосередньо на підприємстві спеціальне навчання проводиться роботодавцем за затвердженими наказом навчальними планами та програмами, які розробляються з урахуванням конкретних видів робіт, виробничих умов, функціональних обов'язків працівників.

Що ж до 30-ти годинної програми навчання, то це обов’язковий обсяг теоритичної частини предмета «охорона праці» під час професійної підготовки працівників, які залучаються до виконання робіт з підвищеною небезпекою, що здійснюється згідно з вимогами Закону України «Про професійно-технічну освіту».

Як виняток, згідно з абзацом другим пункту 4.2 Типового положення спеціальне навчання може бути складовою професійної підготовки за умови, що професійна підготовка проводяться безпосередньо на підприємстві.

Спеціальне навчання закінчується перевіркою знань з питань охорони праці працівника комісією підприємства та видачею відповідного посвідчення. У разі неможливості створення комісії з перевірки знань з питань охорони праці на підприємстві перевірка знань проводиться комісією спорідненого підприємства або територіального управління Держгірпромнагляду.

Також, пунктами 6.1 і 6.2 Типового положення передбачено, що працівники, під час прийняття на роботу та періодично, повинні проходити на підприємстві інструктажі з питань охорони праці, надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків, а також з правил поведінки та дій при виникненні аварійних ситуацій, пожеж і стихійних лих, які за характером і часом проведення поділяються на вступний, первинний, повторний, позаплановий і цільовий. Порядок проведення інструктажів визначено пунктами 6.3-6.8 Типового положення.

Вступний інструктаж проводиться спеціалістом служби охорони праці з усіма працівниками, які приймаються на постійну або тимчасову роботу, незалежно від їх освіти, стажу роботи та посади. Запис про проведення вступного іструктажу робиться у наказі про прийняття працівника на роботу та у журналі реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці (пункт 6.3 Типового положення).

Первинний інструктаж проводиться до початку роботи безпосередньо на робочому місці з новоприйнятим працівником на робочому місці відповідно до виконуваних робіт (пункт 6.4 Типового положення).

Що ж до стажування, то його проходять новоприйняті на підприємство працівники до початку самостійної роботи після проходження первинного інструктажу у відповідності з вимогами розділу 7 Типового положення

Допуск до стажування оформляється наказом, у якому зазначається тривалість стажування та вказується прізвище працівника відповідального за проведення стажування. Тривалість стажування залежить від стажу та характеру роботи, а також від кваліфікації працівника.

Проте, існує виключення щодо можливості не проходження стажування на підприємстві.

Такий випадок передбачено пунктом 7.5 Типового положення, коли роботодавець має право своїм наказом звільнити працівника від проходження стажування за умови, що такий працівник має стаж роботи за відповідною професією не менше 3-х років або переводиться з одного підрозділу до іншого, де характер робіт та тип обладнання, на якому він працюватиме, не змінюється.

Враховуючи вищезазначене, новоприйнятий працівник, який буде виконувати роботу з підвищеною небезпекою, в порядку черговості проходить:
- вступний інструктаж;
- навчання та перевірку знань з питань охорони праці;
- первинний інструктаж;
- стажування.

Окремо зазначимо, що запитуване у листі Положення про навчання з питань охорони праці працівників підприємства (СУОТ 01-07) є нормативним актом з охорони праці, що діє виключно на підприємстві.

Відповідно до пункту 1.5 Порядку опрацювання і затвердження власником нормативних актів про охорону праці, що діють на підприємстві, затвердженого наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 21.12.1993 № 132, норми такого положення повинні відповідати чинному законодавству України.

Вимоги Типового положення є обов’язковими для виконання усіма центральними, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, бюджетними установами та суб’єктами господарювання.

Матеріал підготувала страховий експерт з охорони праці Чернишова І.М. 

Читайте також

Інформація про надходження та використання бюджетних коштів Южноукраїнської міської територіальної громади за період з 19.07.2024 по 25.07.2024

Фінансове управління Южноукраїнської міської ради

За відповідний період до бюджету громади  надійшло доходів в сумі 18 479,8 тис. грн., із них:...

27 липня - 30 років від дня створення управління соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради

Виконавчий комітет Южноукраїнської міської ради

Шановні працівники управління соціального захисту населення! Від імені Южноукраїнської міської ра...

Звіт про результати проведення внутрішньої оцінки якості та моніторингу надання соціальних послуг у комунальному закладі «Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Южноукраїнської міської територіальної громади»

КЗ "Територіальний центр соціального обслуговування (надання соцпослуг) Южноукраїнської міської ТГ»

Комунальним закладом «Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних посл...

Торгівля людьми

Управління соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради

Особа вважає себе такою, яка була втягнута у військовий конфлікт, і хоче оформити статус постраждало...