Res --> 1 Офіційний сайт міста Южноукраїнськ | Попередження правопорушень відносно осіб похилого віку
AA

Попередження правопорушень відносно осіб похилого віку

Згідно офіційної статистики майже третина громадян країни є пенсіонерами. Тому одним із основних обов’язків державних органів, у тому числі і правоохоронних, є створення прийнятних умов життя для осіб похилого віку, а також забезпечення їх безпеки та захисту від злочинних проявів.

Практика показує, що відносно літніх людей найчастіше вчиняються такі злочини,  як крадіжки, що становлять абсолютну більшість злочинів учинених відносно даної категорії громадян, а також шахрайства, пограбування та розбої. Тобто, особи похилого віку у більшості випадків стають жертвами корисливих злочинів, метою яких є заволодіння  їх майном або грошима.

При цьому, незважаючи на те, що згідно статті 67 Кримінального кодексу України вчинення злочину щодо особи похилого віку є обставиною, яка обтяжує покарання, саме похилий вік особи подекуди стає одним з вирішальних аргументів при виборі вчиняти злочин чи ні, адже у формуванні мотивації таких діянь першочергове значення відіграє усвідомлення легкого способу поживитися. Вказане говорить про те, що такі злочини характеризуються підвищеним ступенем суспільної небезпеки.

Як вже зазначалось більшість кримінальних правопорушень, вчинених відносно осіб похилого віку, становлять крадіжки. При цьому, способи проникнення до житла є досить різноманітними. Одні грубо зламують замки від вхідних дверей, інші ж стараються проникнути до оселі через вікно чи балконні двері. Як правило, спочатку злодій вивчає хто саме живе в квартирі, яку планує обікрасти, коли її мешканці покидають своє житло. З цією метою вони самі стежать за майбутньою жертвою, або ж випитують необхідну інформацію у балакучих сусідів. Є злодії, які з метою прискорення цього процесу, тобто обікрасти квартиру, стараються різними способами виманити мешканців з квартири на тривалий час, щоб потім вільно і безпечно «погосподарювати» в помешканні. Наприклад, злодій може зателефонувати та повідомити про те, що мешканцю квартири необхідно терміново з’явитися у визначений час до банківської установи або поштового відділення для отримання грошового переказу, посилки чи телеграми.

Зрозуміло, що убезпечити себе від «домушників» на всі 100% неможливо. Але дотримуючись елементарних правил ви можете захистити себе та своє майно. Тому виходячи з дому зачиняйте вікна помешкання, особливо, якщо мешкаєте на першому поверсі. А у разі втрати хоча б одного з ключів, терміново міняйте замок або циліндровий механізм. По можливості обладнайте житло охоронною сигналізацією.

Не слід ховати грошові кошти в шафах з білизною, сервантах, одязі, книгах чи під матрацом, щоб виключити можливість їх виявлення сторонніми особами при біглому огляді помешкання. Також не зберігайте значні суми грошей чи ювелірні вироби в одному місці. Обмежте коло осіб, яким відомо про цінності, що зберігаються у вас.

Злочинці можуть застосувати і такий простий спосіб виманювання хазяїнів із квартири, як викручування пробок електрощита в парадному. У далеко не кращий момент у вас гасне світло і ви виходите з темної квартири, але відразу одержуєте удар по голові. Щоб уникнути цього, якщо є можливість, об'єднаєтеся із сусідами і зробити ще одні металеві двері в загальному коридорі.

Досить часто, з метою проникнення до житла та заволодіння грошима громадян, правопорушники представляються працівниками різних установ, у тому числі комунальних служб (слюсарями, сантехніками, водопровідниками), органів соціального захисту тощо. Мета візиту може бути досить різною від розносу соціальними працівниками грошових дотацій, адресної допомоги до необхідності перевірки газового обладнання, показів лічильників.

Не слід поспішати відчиняти двері незнайомим людям. Обзаведіться на дверях міцним ланцюжком та спілкуйтеся із візитерами через відкритий на величину ланцюжка простір. В будь-якому випадку не треба соромитись та слід попросити пред’явити документи. Роздивившись посвідчення по можливості слід перевірити повноваження співробітника подзвонивши в організацію, яка його надіслала, навіть якщо незнайомець ввічливий і називає вас по-батькові.  Таке скрупульозне відношення до відвідувачів, швидше за все, відлякає шахраїв.

Тому, рекомендується зробити для себе список всіх екстрених телефонів, вписати туди номери міліції, пенсійного фонду, газової, соціальної, медичної служби, а також телефон лікаря, дільничного інспектора, майстра ЖЕКу. Такий список краще зберігати на видному місці, тоді ви зможете швидко набрати потрібний номер і з'ясувати необхідну інформацію або звернутися за допомогою.

 Досить поширеним на сьогодні залишається телефонне шахрайство, коли злочинці телефонують на випадкові номери, як правило у вечері або вночі, та повідомляють громадянам, що їхній родич потрапив до органів міліції та для його звільнення від кримінальної відповідальності чи відшкодування наслідків спричиненого ним ДТП необхідні гроші, які жертва шахрайства добросовісно переводять на банківську картку або сім-карту, номер якої надають правопорушники.

Дана схема шахрайських дій є досить простою, але вирішальними тут є фактори несподіванки та гра на емоціях потерпілого. Тому в жодному разі не слід панікувати та необхідно «взяти себе в руки». Ніколи не називайте своїх близьких на ім’я, а попросіть незнайомців назвати прізвище, ім'я, по батькові і дату народження затриманого родича, адже такою інформацією злочинці навряд чи володіють, а номер набрали шляхом випадкового набору. Спробуйте негайно передзвонити нібито затриманому родичеві та з’ясувати чи з ним все гаразд. При цьому слід врахувати, що інколи передбачливі шахраї можуть попросити не відключати телефон, щоб позбавити вас такої можливості, або змінити голос і представитись затриманим родичем.

Також не забувайте, що якщо ви намагаєтеся виручити своїх близьких за допомогою хабара, то самі стаєте винними у злочині, передбаченому ст. 369 КК України «Пропозиція або надання неправомірної вигоди службовій особі».

У випадку, якщо відносно Вас все ж таки було вчинено протиправні дії, не зволікайте, негайно звертайтеся за допомогою до міліції. Чим швидше Ви це зробите, тим більше шансів затримати кривдника.

 

Читайте також

Відбулася комплексна перевірка Южноукраїнської міської територіальної громади щодо виконання вимог законодавства у сфері цивільного захисту

Управління з питань НС та взаємодії з правоохоронними органами Южноукраїнської міської ради

У період з 23 по 26 квітня 2024 року за розпорядженням голови Миколаївської обласної державної адмін...

До уваги ветеранів війни, членів їх сімей та членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України!

Управління соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради

20 березня 2024 року командою Мінветеранів спільно з Товариством Червоного Хреста України запрова...