Res --> 1 Офіційний сайт міста Южноукраїнськ | Як аномальна спека впливає на здоров'я
AA

Як аномальна спека впливає на здоров'я

Одночасно з приходом довгоочікуваного літа ми отримали не тільки можливість проводити час із друзями або всією родиною на свіжому повітрі, насолоджуючись зеленню  парків і скверів, але і ризики, що пов’язані із перебуванням на сонці та високою температурою довкілля.

Через стрімкі зміни клімату негативний вплив спеки на людину посилюється, і ця тенденція тільки набиратиме обертів. У глобальному масштабі спостерігається збільшення частоти, тривалості й інтенсивності періодів аномального підвищення температури повітря.

Разом з тим щорічно зростає кількість постраждалих, тому ми вирішили розповісти про шкоду, яку екстремальна спека завдає людському організму, про симптоми теплового удару і те, як вберегтися від небезпеки.

Американські експерти вже давно стверджують, що спалахи аномальної спеки необхідно визнати стихійним лихом – у той час як в Україні кількість постраждалих навіть не фіксується у статистиці, попри те, що кожне наступне літо стає спекотнішим за минуле. При цьому, згідно з даними Національної кампанії Ready, спека у великих містах стає причиною найбільшої кількості смертей серед будь-яких інших, пов'язаних з погодою, катастроф.

Навіть невеликі відхилення від середніх сезонних температур, які різняться залежно від регіону, пов'язані з ростом захворюваності та смертності. Крім того, небезпека може мати відтермінований ефект – тривалий період аномальної спеки посилює проблеми зі здоров'ям у людей з хронічними захворюваннями (серцево-судинні, респіраторні та цереброваскулярні захворювання, а також захворювання, пов'язані з цукровим діабетом).

І це лише початок довгого списку. Експерти дійшли висновку, що глобальні зміни клімату негативно впливають на психіку, внаслідок чого збільшується кількість самогубств і сезонних депресій. Аномально високі температури впливають на поведінку людей (ви, напевно, помічали, як люди стають більш дратівливими під час спеки), на швидкість передачі захворювань (що небезпечно в період пандемії коронавірусу), роботу служб охорони здоров'я, якість повітря та навіть на стан важливої соціальної інфраструктури: від якості доріг – до водопостачання.

Як організм реагує на спеку

В умовах сильної спеки ваше тіло працює на межі можливостей, аби підтримувати нормальну температуру. Швидке збільшення тепла негативно впливає на здатність організму до терморегуляції та може привести до цілої низки захворювань: теплових спазмів, теплового виснаження, теплового удару та гіпертермії.

Два фактори відіграють важливу роль у тому, як ми відчуваємо спеку – вологість та показник, до якого температура опускається увечері. Процес терморегуляції організму працює шляхом потовиділення, але при високій вологості повітря піт не висихає на шкірі, що відображається на об'єктивному сприйнятті самопочуття. А якщо до ночі спека не спадає, то організм не отримує необхідного перепочинку, щоб охолонути та накопичити сил до наступного жаркого дня.

Одна з найпоширеніших реакцій нашого організму на спеку – теплове виснаження. Його симптоми: головний біль, запаморочення, переднепритомний стан. Зазвичай, щоб впоратися з тепловим виснаженням, достатньо добре відпочити в прохолодному приміщенні та поповнити запас рідини.

Системи, які дозволяють людині адаптуватися до високих температур, стають перевантаженими. Коли організм довго зазнає впливу спеки, перше, що "вимикається" – це здатність пітніти. Щойно це стається, людина може перейти від теплового виснаження до теплового удару.

Тепловий удар більш серйозний та вимагає медичної допомоги – він часто супроводжується сухістю шкіри, спазмами м'язів, температурою тіла вище 39°C, розгубленістю, а іноді й втратою свідомості. Оскільки температура тіла підвищується надзвичайно швидко, це впливає на центральну нервову систему та систему кровообігу.

Для людей, які дійсно не звикли до спеки, існує ризик теплового набряку. Щоб уникнути перегріву, тіло розширює кровоносні судини, внаслідок чого кров може накопичитись у щиколотках. Навіть пітливість іноді може відбуватись не так, як має бути. Якщо ви помітили крихітні червоні плями на шкірі з відчуттям поколювання – це тепловий висип, що є ознакою забитих потових пор.

Як уберегтися від негативного впливу аномальної спеки

  • Підтримуйте вдома температуру повітря близько 32°C вдень – і 24°C вночі. Це особливо важливо, якщо в будинку є діти, люди старше 60 років або особи з хронічними захворюваннями;
  • Провітрюйте приміщення вночі. Якщо відчинити вікно у спеку, то в приміщення потрапить тепле повітря. Увечері температура знижується – скористайтеся цим, щоби накопичити нічної прохолоди на першу половину наступного дня. З настанням вечора відчиніть вікна, і нехай протяг трохи погуляє по кімнатах. Тільки обов'язково закрийте все до сходу сонця, поки температура знов не почала підніматися;
  • Постарайтеся знизити теплове навантаження всередині квартири або будинку. Вдень зачиняйте вікна та віконниці (якщо є), особливо якщо вони виходять на сонячну сторону. Вимкніть штучне освітлення та всі електричні прилади, без яких можете обійтися. Повісьте віконниці, штори, навіси або жалюзі на вікна, в які вранці й удень світить сонце.

Ми бажаємо Вам яскравого, насиченого, повного приємних емоцій літа.

Обов’язково проводьте час з дітьми на свіжому повітрі, граючи в активні ігри.

Але, в той же час, захистіть себе і рідних від негативних наслідків спеки.

Будьте здорові!

 

 

Читайте також

До уваги ветеранів війни, членів їх сімей та членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України!

Управління соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради

20 березня 2024 року командою Мінветеранів спільно з Товариством Червоного Хреста України запрова...

Засідання круглого столу по підведенню підсумків проведення заходів до Всесвітнього Дня охорони праці

Управління соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради

Щороку 28 квітня в Україні відзначається Всесвітній день охорони праці. Відповідно до рекомендацій М...

МОЗ нагадує: евакуація постраждалих українців та онкохворих дітей на лікування за кордон — безоплатна

Управління соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради

Вже понад рік Міністерство охорони здоров’я разом із партнерами організовують евакуаційні рейс...

"Дитина не одна"- тимчасова допомога на дітей, щодо яких встановлено факт відсутності батьківського піклування

Управління соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради

Постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2024 р. № 331 «Деякі питання провадження...

Кіберзалежність

Управління соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради

На початку свого розвитку комп’ютерні технології здебільшого застосовувалися для роботи, але з...