Res --> 1 Офіційний сайт міста Южноукраїнськ | АЧС – висококонтагіозна вірусна хвороба свиней
AA

АЧС – висококонтагіозна вірусна хвороба свиней

Хвороба Монтгомері (АЧС) - одна із найбільш небезпечних хвороб свиней, що набула поширення в європейських і азіатських країнах та є обов'язковою для реєстрації у  Всесвітній організації охорони здоров'я тварин. Характеризується високою смертністю свиней і завдає значних економічних збитків, зумовлених відсутністю вакцини, запровадженням спеціального режиму для свиногосподарств, витратами на проведення моніторингових та діагностичних досліджень, організацію профілактичних заходів і ліквідацію поголів'я свиней у разі занесення хвороби, а також запровадженням торговельних обмежень, з метою недопущення її розповсюдження.

Африканська чума свиней (Pestis africana suum, хвороба Монтгомері)  -контагіозна вірусна геморагічна хвороба, яка перебігає гостро, підгостро, хронічно та безсимптомно і характеризується лихоманкою, ознаками геморагічного діатезу, ціанозом шкіри, некродистрофічними змінами в паренхіматозних органах та високою летальністю, що призводить до значних економічних збитків.

АЧС — входить до переліку особливо небезпечних (карантинних) хвороб     тварин та списку інфекційних та інвазійних хвороб тварин затверджених МЕБ.

Всього в Україні зареєстровано 525 випадки АЧС із яких - 380 домашні свині, 116 –дикі свині та 29 інфіковані об’єкти. З початку в 2020 зареєстровано 17 випадків (11 - домашні, 4 - дикі, 2 - інфіковані об’єкти). Найбільшу кількість випадків АЧС реєстрували в 2017 - 163 випадків.

На даний час карантин продовжує діяти у 7 неблагополучних по АЧС пунктах – у 7 областях України: (Херсонській (1), Запорізькій (1), Київській (1), Сумській (1), Дніпропетровській (1), Івано-Франківській (1) та Полтавській (1)).

АЧС це одна із найбільш небезпечних хвороб свиней, оскільки характеризується високою смертністю, значними економічними збитками, зумовленими відсутністю вакцини, запровадженням спеціального режиму для свиногосподарств, обов'язковістю дотримання ветеринарно-санітарних вимог до утримання свиней, витратами на проведення моніторингових та діагностичних досліджень, організацію профілактичних та ліквідаційних заходів, в разі загрози чи виникнення хвороби та торговельними обмеженнями, що запроваджуються для недопущення її розповсюдження.

Щоб господарство не було інфіковане АЧС: треба дотримуватися наступних вимог:

– перезувайтеся і переодягайтеся, коли заходите у приміщення зі свинями.

– вірус не переноситься повітрям: потрапити до тварини він може тільки тоді, коли його туди занесе недбалий власник.

– якщо ходите до лісу (збирати гриби чи ягоди), у жодному разі не заходьте в  цьому одязі та взутті до свинарника, адже на ньому може бути вірус АЧС. У лісі вірус  шириться через дикого кабана.

– перед входом у свинарник покладіть килимок (краще поролоновий), який регулярно змочуйте антибактеріальним засобом (наприклад, добре підійде універсальний чистячий засіб для кухонного посуду, ванн, раковин, кухонних плит, кахлю, сантехніки тощо). Це добрий спосіб знищити бактерії на взутті.

– не пускайте у свинарник сусідів та інших сторонніх людей;

– не випускайте свиней з хліва –  їх не можна вигулювати;

– не утримуйте в одному приміщенні зі свинями інших тварин чи птицю, особливо, якщо вони виходять на двір;

– не годуйте свиней рештками зі свого столу та помиями. Однак, якщо цього не можна уникнути, прокип’ятіть їх упродовж 20 хв. перед тим, як згодуєте свиням. Корми для свиней також треба проварювати;

– щодня оглядайте свиней. Якщо виникла підозра, що вони захворіли, –   обов’язково повідомте ветлікаря. Тільки він зможе підтвердити чи спростувати діагноз АЧС за результатами лабораторних аналізів;

– пам'ятайте, що рано чи пізно інфіковане АЧС м'ясо, яке заморозили в холодильнику, чи сало, яке закрили у банки, може стати причиною наступного спалаху захворювання, адже вірус у них житиме впродовж тривалого часу.

Арбузинське міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області закликає бізнес та громадян, які утримують свиней або здійснюють діяльність, пов’язану з розведенням, утриманням та реалізацією свиней, бути відповідальними та чітко дотримуватися чинних нормативно-правових актів, зокрема в частині забезпечення біобезпеки на своїх господарствах. Потрібно усвідомлювати, що забезпечення належної біобезпеки – це не лише захист власного поголів’я, а й попередження витоку вірусу та запобігання створенню біологічної загрози для інших господарств та забезпечення біологічної та економічної безпеки держави в цілому.

Читайте також

Реєстрація пасік та заходи профілактики, направлені  на запобігання захворювання та попередження  отруєння бджіл

Вознесенське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області

Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 19 лютого 2...

Щодо небезпеки сказу

Вознесенське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області

Вознесенське районне  управління Головного управління Держпродспоживслужби  в Миколаївські...

Щодо дотримання вимог Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»

Вознесенське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області

Вознесенське районне управління Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області пові...

Пам’ятка з ідентифікації та реєстрації сільськогосподарських тварин

Вознесенське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області

Пам’ятка з ідентифікації та реєстрації сільськогосподарських тварин     &nb...

Щодо профілактики грипу птиці

Вознесенське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області

Вознесенське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області по...