Res --> 1 Офіційний сайт міста Південноукраїнська | Історична знахідка
AA

Історична знахідка

Колекція Южноукраїнського міського історичного музею поповнилась досить цікавим артефактом – мечем без руків’я. Місцевий житель, Ткачук Олександр, знайшов меч у р. Південний Буг біля Грибової скелі.

Фізичні особливості заліза, яке на повітрі швидко іржавіє та руйнується, призвели до того, що найдавніших залізних виробів у всіх музеях світу збереглося дуже мало. Найбільш ранні залізні вироби на території України засвідчено в сабатинівській культурі Південного Побужжя (XIII–XII ст. до н.е.

Меч – найдавніша військова довгоклинкова зброя. На українських теренах археологи виявили чимало мечів у похованнях, що сягають дописемної історії.

Київська держава була другою країною в Європі, де виготовляли власні підписні мечі. І справа тут не тільки у високому розвитку ремісничих технологій. Історикам добре відомо, що у літописних відомостях початкового періоду Київської держави меч виступає як свого роду «національна» зброя і державний символ. Не втручаючись тут у полеміку щодо витоків рицарської традиції у Давній Русі та етнічної приналежності її перших носіїв, зауважимо тільки загальновизнане: видається безперечним, що саме інститут князівської дружини, коло військових професіоналів було тим середовищем, де могло з’явитися високоспеціалізоване рицарське озброєння (у тому числі меч), використання якого потребувало фахової підготовки, а придбання – чималих статків. . У такій якості міжнародного символу рицарської звитяги, нерозривно поєднаного зі споконвічним поняттям рицарства*, меч на руських землях зберігав своє значення майже до кінця XVI ст.

На українських землях у другій половини XVI ст. окремі елементи рицарської культури були сприйняті та засвоєні новоутвореним станом – козацтвом. Протягом XVI ст. меч як військовий інструмент на українських теренах був значно посунутий іншими видами довгоклинкової зброї – кордами, тесаками, нарешті шаблями.

Тож працівники музею припускають, що наша знахідка може датуватись XIV-XVI ст.

Меч з фрагментом напису «СЛАВ» з колекції Національного музею історії України, Х ст. (довжина уламка – 280 мм; ширина клинка при п’яті – 53 мм).

 

Читайте також

Майстер-клас до Дня вшанування пам’яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії російської федерації проти України

Управління молоді, спорту та культури Південноукраїнської міської ради

У Південноукраїнському міському історичному музеї організовано патріотичний майстер-клас до Дня вшан...

У Південноукраїнському міському історичному музеї відкрито фотовиставку архівних фотографій міста

Управління молоді, спорту та культури Південноукраїнської міської ради

У Південноукраїнському міському історичному музеї відкрито фотовиставку, що складається з архів...

В Південноукраїнському міському історичному музеї відбулася творча зустріч

Управління молоді, спорту та культури Південноукраїнської міської ради

В Південноукраїнському міському історичному музеї відбулася творча зустріч з групою Консорціуму книг...

Арт-вечірка з малювання «Мистецтво як пізнання своєї особистості» до Міжнародного дня музеїв

Управління молоді, спорту та культури Південноукраїнської міської ради

В Південноукраїнському міському історичному музеї організовано арт – вечірку з малювання &laqu...

До Дня Європи

Управління молоді, спорту та культури Південноукраїнської міської ради

У Південноукраїнському міському історичному музеї відбувся тематичний захід до Дня Європи, спільно з...