Res --> 1 Офіційний сайт міста Південноукраїнська | Шановні южноукраїнці!
AA

Шановні южноукраїнці!

Запрошуємо вас, разом із всією Україною, долучитися до загальноєвропейської традиції вшанування жертв війни із використанням червоних маків.

Виготовляти стилізовані червоні маки можна з паперу, пластику або тканини та розміщувати на одязі на лівій стороні грудей.

Квітка маку в українські традиції

В українській міфології мак має дуже багато значень. Це символ сонця, безкінечності буття й життєвої скороминущості, пишної краси, волі, гордості, сну, отрути, оберегу від нечистої сили, а також хлопця-козака, крові, смерті. В останніх з перелічених значень квітка часто згадується в українських народних піснях та думах, особливо козацької доби: «Ой, з могили видно всі долини, – сизокрилий орел пролітає: стоїть військо славне Запорізьке –  як мак процвітає...». У відомій пісні «Ой, ти, Морозенку, славний козаче», мак згадується поруч зі смертю козака: «…Обступили Морозенка турецькії війська. По тім боці запорожці покопали шанці; Ой, впіймали Морозенка у неділю вранці. Ой, недаром ранесенько той мак розпускався, – Ой, уже наш Морозенко у неволю попався…». Образ маку нерідко символізує козака, що героїчно загинув, боронячи Україну.

З народної творчості мак як символ пов'язаний із війною та військом перейшов у художню літературу. В Івана Франка:  «Гей, Січ іде, красен мак цвіте! Кому прикре наше діло, Нам воно святе». Легенду про мак обробив Михайло Стельмах у творі «У долині мак цвіте»: «…Ординці воїна скришили, на землю впало тіло біле і, наче зерно, проросло, а влітку маком зацвіло…». Одна з героїнь присвяченого Другій світовій війні роману Олеся Гончара «Прапороносці» гине в долині червоних маків.

Мак як символ пам'яті в Україні

Червоний мак як символ пам’яті жертв війни вперше використано в Україні на заходах, приурочених до річниці завершення Другої світової війни у 2014 році. Дизайн українського червоного маку розроблено за ініціативи Українського інституту національної пам'яті та Національної телекомпанії України; автором символу є харківський дизайнер Сергій Мішакін. Графічне зображення є своєрідною алюзією: з одного боку воно уособлює квітку маку, з іншого – кривавий слід від кулі. Поруч з квіткою розміщено дати початку і закінчення Другої світової війни та гасло: “Пам'ятаємо. Перемагаємо”.

Ми пам'ятаємо, якою страшною трагедією для українців була Друга світова війна. Ми пам'ятаємо, що агресора зупинили спільними зусиллями об'єднані нації. Ми пам'ятаємо, що той, хто захищає свою землю, завжди перемагає. Ця пам'ять робить нас сильнішими. Вона — запорука неминучості нашої перемоги сьогодні.

 

Читайте також

Відкриття головної ялинки міста

Управління молоді, спорту та культури Південноукраїнської міської ради

  У День Святого Миколая у Південноукраїнську відбулося відкриття головної ялинки міста....

Урочисте вручення сертифікатів на отримання стипендії міського голови «Обдарованість» для дітей та молоді

Управління молоді, спорту та культури Південноукраїнської міської ради

04 грудня в Південноукраїнську відбулось урочисте вручення сертифікатів на отримання стипендії міськ...

До Дня Гідності та Свободи

Управління молоді, спорту та культури Південноукраїнської міської ради

  21 листопада 2024 року у Південноукраїнську відбувся урочистий захід «Свобода...

Шановні жителі громади!

Управління молоді, спорту та культури Південноукраїнської міської ради

Ми прагнемо, щоб в бібліотечних закладах були створені умови для рівних можливостей широкого кола ко...