Res --> 1 Офіційний сайт міста Південноукраїнська | Гендерна рівність: в професії всі рівні
AA

Гендерна рівність: в професії всі рівні

Гендерна рівність є одним із принципів забезпечення прав людини, основою демократичного розвитку держав та світової спільноти. Процеси глобалізації та інтеграції супроводжуються розширенням можливостей жінок і чоловіків, подоланням проявів професійної дискримінації, гендерної сегрегації праці, нерівної оплати праці, гендерно зумовленого насильства тощо. Вони не оминають сфери публічної служби, освіти та науки, сектору безпеки й оборони тощо.

Відчутним проявом соціальної диференціації населення, що має наслідком різні можливості самореалізації жінок і чоловіків у суспільстві, є гендерна нерівність. Ідеться не лише про рівність юридичних прав жінок і чоловіків, а й рівність умов і можливостей реалізації цих прав.

Змінення традиційних уявлень і стереотипів має полягати в переосмисленні усталених ролей чоловіка й жінки, усвідомленні того, що не існує суто чоловічих і жіночих особливостей. Усім особистостям притаманні сила та слабкість, самостійність і залежність, активність та пасивність – залежно від певних умов і ситуацій.

Профорієнтація або професійна орієнтація – це наука, що допомагає людині зробити свій вибір у світі професій, обрати фах, який би відповідав індивідуальним особливостям людини й водночас ураховував інтереси суспільства.

Ґендер – це наша соціальна стать, яка визначає поведінку людини в суспільстві. Відповідно до загальноприйнятих правил і норм соціуму, існують визначені моделі, або ж гендерні ролі для чоловіків і жінок, які стосуються різних сфер життя.

Згідно з теорією ґендеру, таке становище, а саме розподіл та обмеження сфер діяльності, призводить до соціальної нерівності чоловіків і жінок. Будь-яка нерівність – класова, расова, етнічна, гендерна – є дискримінацією.

Гендерна дискримінація – це обмеження прав особи за статевою ознакою.

Наші погляди, переконання формуються під впливом соціальних стереотипів, які міцно вкоренилися у свідомості й передаються з покоління в покоління.

Стереотип – це стійкий, спрощений образ, інколи навіть помилковий. Узагалі, це поняття взято з типографії, де стереотип – друкарська форма, кліше. У широкому розумінні, стереотип – це негативне явище, такі собі «шори», що заважають баченню соціальної реальності й адекватному порозумінню людей.

Існують гендерні стереотипи і на ринку праці. Ґендерні стереотипи – погляди на роль чоловіка і жінки у професійній сфері та їхнє місце в соціальній ієрархії. І ті, хто працює, і ті, хто шукає роботу, роботодавці – усі перебувають під впливом стереотипів.

Гендерні стереотипи призводять до дисбалансу ринку праці, тобто концентрації осіб однієї статі в рамках певного фаху. Так, наприклад, типово «жіночою» професією в нашому суспільстві є професія вчителя, де жінки складають більш ніж 80 %.

Щоб досягнути гендерної рівності у сфері зайнятості, необхідно подолати тендерні стереотипи.

Три групи гендерних стереотипів

Усі гендерні стереотипи можемо поділити на три групи:

1. Стереотипи маскулінності-фемінності.

Маскулінність – це чоловічі риси, фемінність – жіночі.

2.  Друга група стереотипів пов'язана із закріпленням сімейних і професійних обов'язків. Для чоловіків головні ролі – професійні, для жінок – сімейні. «Нормальний» чоловік прагне побудувати кар'єру, реалізуватися у професії. «Нормальна» жінка бажає вийти заміж, народити дітей, створювати затишок в оселі.

3.  Третя група стереотипів стосується змісту праці чоловіків і жінок. Традиційною для жінок вважається обслуговувальна, виконавча діяльність, для чоловіків характерна інструментальна, творча, організаційна та керівна. Наприклад, на відкриту вакансію директора ймовірніше працевлаштується чоловік, аніж жінка.

Критерії гендерного розподілу професій

Критерій 1 «Тяжка/легка» праця. Тендерний розподіл професій на «чоловічі» й «жіночі» насамперед пов'язаний із фізичним навантаженням і розподілом на «тяжку/легку» роботу. Чоловіки фізично сильніші за жінок, тому й мають займатися фізичною працею. Хоч би як жінка намагалася, вона фізично не зможе витягнути людину з гір у повному спорядженні.     Хоч би як жінка намагалася, їй важко витримати навантаження пожежника. Складно уявити жінок, котрі кладуть шпали на залізниці, працюють каменярами або шахтарями, екскаваторниками або далекобійниками. Навіть у самих «чоловічих» назвах професій немає жіночого аналогу, наприклад, немає «каменярки» – є «каменяр», немає «сталеварки» – лише «сталевар».

Критерій 2 «Творець/виконавець». Вважається, що рутинна робота, що не потребує рішень, – це робота для жінок, а творча, інноваційна, з прийняттям рішень – для чоловіків. Досить поширена думка про те, що чоловікам належить роль стратегів, жінки ж – гарні виконавці. Посидючість, монотонність, старанність – ці риси притаманні жінкам та необхідні для виконавця. Для чоловіків вони не характерні, тому їм така робота не підходить.

Критерій 3 «Хороша робота – гарно оплачувана».

«Хороша робота» – це гарно оплачувана, дозволяє забезпечити достатній рівень життя для себе та своєї сім'ї. Нині «чоловіча робота» – уже не та, яка пов'язана з фізичною працею, а, можливо, інтелектуальна, але обов'язково високо оплачувана, що дозволяє чоловікові відчувати себе чоловіком, забезпечувати себе і родину. Чимало роботодавців вважають, що жінці підходить будь-яка робота й невеличка заробітна плата. А навіщо їй багато? Чоловік же заробляє, він годувальник. І взагалі, жінки працюють із нудьги.

Отже, у XXI столітті популярними будуть професії, пов'язані з інформаційними технологіями. Менеджер інформаційних систем, адміністратор мережі, спеціаліст із телекомунікацій, системний аналітик. І хоча вони вважаються чоловічими, жінки намагаються освоїти нову для себе сферу діяльності.

Дедалі більше керівників і менеджерів різних підприємств прагнуть отримати психологічну освіту. Професія психолога, де першість утримують жінки, стає популярною й серед чоловіків, тому що за допомогою знання психології людини можна здобути прихильність будь-якого співрозмовника, швидше досягти бажаного результату.

Ринок професій – величезний. Коли обираєш професію, треба пам'ятати, що стереотипні уявлення заважають ефективному розвитку сфери діяльності, обмежують можливості та права людини. Такі поняття, як «чоловічі» й «жіночі» професії, популярні чи непопулярні професії – відносні. Обираючи фах, ураховуйте останні тенденції та перспективи розвитку ринку праці, намагайтеся отримати максимум інформації щодо майбутньої професії, скористайтеся комп'ютерною професійною діагностикою, що допоможе зробити правильний вибір, і найважливіше – прислухайтеся до свого серця, воно підкаже шлях. Найпрестижнішим у XXI столітті, як і в XX, буде професіоналізм у будь-якій справі, незалежно від статі.

 

Читайте також

Новонароджені та шлюби

Південноукраїнський відділ ДРАЦС у Вознесенському районі Миколаївської області

З 13 по 19 липня 2025 року в Южноукраїнській міській територіальній громаді зареєстровано 6 актов...

Особливості державної реєстрації смерті якщо з моменту настання смерті минуло більше одного року

Південноукраїнський відділ ДРАЦС у Вознесенському районі Миколаївської області

Державна реєстрація смерті в Україні регулюється Законом України «Про державну реєстрацію акті...

Процедура проставлення апостиля в органах державної реєстрації актів цивільного стану

Південноукраїнський відділ державної реєстрації актів цивільного стану

10 січня 2002 року Верховною Радою України прийнято Закон України “Про приєднання України до К...

Новонароджені та шлюби

Південноукраїнський відділ державної реєстрації актів цивільного стану

З 25 травня по 02 червня 2025 року в Южноукраїнській міській територіальній громаді зареєстровано...