Res --> 1 Офіційний сайт міста Південноукраїнська | Батьківство без стереотипів
AA

Батьківство без стереотипів

Світ різноманітний. Кожна людина, родина й спільнота спираються на певні усталені в суспільстві стереотипи, норми та гендерні ролі. Але, якщо дозволяти собі бути вільними, ми можемо досягти більшої усвідомленості, глибшої емпатії та гармонійного життя загалом.      Важливо розуміти, що соціокультурні чинники можуть впливати на наш спосіб мислення та поведінку. Кожна людина засвоює ці правила з дитинства, вони часто закладаються несвідомо. Але коли ми починаємо розглядати їх критично, отримуємо можливість створення рівного та більш відкритого суспільства. У такому світі кожна особа має право бути собою і реалізовувати свій потенціал незалежно від стереотипів та очікувань.

У суспільстві може бути різне ставлення до чоловіків і жінок: вимоги до їхньої поведінки, вигляду, зацікавлень. Вони також можуть змінюватися з часом. Навіть якщо чоловіки та жінки демонструють схожі уподобання й амбіції, до них все одно часто ставляться по-різному під впливом гендерних стереотипів. Ці стереотипи сформувалися з традиційних уявлень про гендерні ролі та часто створюють обмеження. Гендерні стереотипи можуть впливати на виховання та соціалізацію дітей із самого народження, а також – на розвиток дитячої особистості й обмежувати її вибір у майбутньому.

До поширених гендерних стереотипів належить уявлення про те, що жінкам «природніше» займатися гуманітарними сферами, мистецтвом і доглядати за дітьми й господарством. Водночас чоловікам – опановувати математичні чи технічні спеціальності та займатися політикою. Згідно зі стереотипними уявленнями, саме чоловіки мають фінансово забезпечувати родину, бути «годувальниками». Унаслідок цього жінки часто отримують нижчу оплату праці, на них падає більшість домашніх обов’язків. Це може призводити навіть до економічного насильства.

Також гендерні стереотипи вказують на те, що саме чоловіки є гарними лідерами. Гендерні стереотипи також стосуються емоційного розвитку: традиційно вважають, що хлопці та чоловіки повинні бути сильними й мужніми, не проявляти емоцій і не плакати, водночас дівчата й жінки  – ніжними, турботливими і поступливими.    Стереотипний розподіл на «сильну» і «слабку» стать підкріплюється вихованням, у якому батьки дотримуються таких стереотипів. Якщо батьки вказують, що дитина повинна діяти чи мати певний вигляд лише тому, що є хлопцем або дівчиною, – це гендерний стереотип. Готувати їсти, прибирати чи виконувати базові ремонтні роботи – корисні вміння для людей будь-якої статі, адже вони необхідні для комфортного самостійного життя. Натомість зазвичай дівчат учать готувати й аргументують це тим, що «дівчина повинна вміти варити їсти, бо це її жіночий обов’язок», а от у хлопців таких навичок не розвивають.

Виховані за таким принципом жінки страждають унаслідок надмірного навантаження неоплачуваною хатньою працею, а чоловіки не здатні забезпечити свої базові потреби та вважають побутові справи «не чоловічим» заняттям.

Коли інтереси та здібності дитини відрізняються від очікувань суспільства, вона може піддаватися дискримінації, гендерно зумовленому насильству та знущанням.

Природно, що батьки хочуть захистити дітей від критики та відчуження. Але варто захищати дитину шляхом створення для неї чутливого середовища в родині. Натомість намагання навчити дитину бути «правильною» відповідно до суспільних очікувань може лише більше її травмувати.

Подолання гендерних стереотипів важливо починати з раннього віку, адже їх формування відбувається саме в дитинстві: від вибору кольорів дитячого одягу (блакитний – для хлопців, рожевий – для дівчат) до ігор, книжок і відповідного контенту, дібраного за статтю дитини (про техніку чи автомобілі – для хлопців; про принцес, моду чи материнство – для дівчат).

Батьківство без гендерних стереотипів, або гендернотрансформаційне батьківство – це підхід до виховання, що має за основу гендерну рівність та інклюзивність, а також заохочує позитивну соціалізацію і подолання гендерних стереотипів. Навіщо потрібен саме такий підхід до батьківства? Він пропонує дітям різноманіття видів людських якостей, діяльностей, іграшок, одягу без послуговування стереотипними уявленнями про дівчат і хлопців. Усі діти повинні знати, що вони унікальні особистості з різними рисами характеру та можуть виконувати будь-які ролі в суспільстві – залежно від власного хисту та бажання, а не статі.

Наслідки дії гендерних стереотипів у різних сферах життя

Рівень оплати праці та фінансове становище. Згідно зі статистикою, у багатьох країнах жінки в середньому заробляють менше, ніж чоловіки. Це один із наслідків стереотипів про «жіночі» та «чоловічі» професії. Середня зарплата чоловіків в Україні завжди була вищою, ніж у жінок. Жінки отримують у середньому на 18,6% меншу зарплату, порівняно з чоловіками. Цей показник є нижчим за світовий, але вищим, ніж у багатьох країнах ЄС.

Представництво в політиці та бізнесі. Унаслідок упереджень про жінок-лідерок участь жінок у політиці та бізнесі досить обмежена.  

Освітні можливості та ринок праці. Сфера освіти в Україні так само, як і ринок праці, досі має розподіл за галузями, що традиційно вважають чоловічими або жіночими. Загалом у нашій країні вищу освіту здобуває більша кількість жінок, ніж у багатьох інших країнах.    Здавалося б, це мало засвідчити про певну рівність. Однак жінки непропорційно представлені в різних сферах. Досі є галузі, у яких жінок дуже мало або майже немає.   

Ментальне здоров’я. Щоб відповідати гендерним стереотипам, діти можуть уникати тих сфер діяльності чи інтересів, які їм дійсно цікаві. Це обмежує їхні можливості й пригнічує творчість. Окрім того, дискримінація може суттєво впливати на психічне здоров’я дітей. Наприклад, поширення розладів харчової поведінки у дівчат може бути наслідком спроби відповідати гендерним очікуванням і стереотипам щодо зовнішності.

Чоловіків із дитинства вчать не виявляти емоцій, а масова культура та реклама заохочують «випускати пару» за допомогою алкоголю і тютюну. Унаслідок цього в чоловіків частіше діагностують інфаркт чи інсульт.

Відсутність якісної сексуальної просвіти й уникання розмов про неї сприяє поширенню захворювань, що передаються статевим шляхом. Недостатня інформованість підлітків та відчуття сорому можуть призвести до ризикованої сексуальної поведінки, що підвищить вірогідність інфікування.

Ці причини засвідчують, що батьківство без стереотипів – важливе, адже без них суспільство стане справедливішим і відкритішим. Такий метод виховання допоможе сформувати здорову особистість.

ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ БАТЬКІВСТВА БЕЗ СТЕРЕОТИПІВ

Розвиток гендерної рівності передбачає рівні права, можливості й обов’язки для осіб незалежно від їхньої статі. У батьківстві гендерна рівність охоплює справедливий розподіл обов’язків і відповідальності між усіма членами родини та створення простору, де всі можуть бути собою, відчувати підтримку і повагу близьких. Це означає, що ролі в родині не обмежуються стереотипами щодо жіночих або чоловічих обов’язків. Важливо, щоб батьки виховували дітей без гендерних стереотипів, допомагали їм розвиватися відповідно до їхніх унікальних потреб і бажань, а не до стандартів усталених гендерних ролей.

Діти, виховані у середовищі, у якому жінки та чоловіки співпрацюють і беруть рівну участь у виховних процесах, потім формують здорові відносини. Це сприятиме розвитку гендерної рівності в суспільстві.

Переваги батьківства без гендерних стереотипів

Створення рівних можливостей як для хлопців, так і для дівчат Це означає, що діти можуть вільно розвиватись, учитися, вибирати інтереси та реалізовувати свій потенціал у всіх сферах життя.

Сприяння рівності у батьківстві. Батьки справедливо розподіляють обов’язки та відповідальність, приймають спільні рішення та рівноцінно беруть участь у процесах виховання. Батьки, які демонструють рівність і партнерство у своїх відносинах, надають дітям приклад здорових рівноправних стосунків. Це, зокрема, допомагає зменшити кількість гендерних стереотипів, оскільки діти бачать, що обов’язки та можливості не залежать від статі.

Руйнування дискримінаційних очікувань щодо дітей. Наприклад: «Дівчата змалечку повинні гратися ляльками, а хлопці – машинками», «Дівчата мають бути слабкими й тендітними, а хлопці – сильними та мужніми». Часто шкідливі гендерні стереотипи можуть сприймати як єдиний можливий варіант. Однак це не так. Ми маємо вибір і можемо виходити за межі нав’язаних «норм»

Підтримування балансу між роботою та сімейними обов’язками. Це дуже важливо для психологічного добробуту та здоров’я всіх членів родини. Така рівновага дає змогу кожному/кожній із батьків реалізовувати себе як особистість, знижує рівень стресу та навантаження, поліпшує якість сімейних відносин.

Формування гармонійного середовища в родині, де кожен/кожна відчуває підтримку та власну важливість Головними для цього є повага до кожного члена родини, відкритість до різноманітності, підтримання розвитку, якісне спілкування та рівноправність у відносинах.

Розвиток індивідуальності дітей. Діти, виховані у середовищі без стереотипів, не бояться проявляти свої унікальні здібності. Гендерна рівність сприяє розвитку талантів і зацікавлень дітей, креативності, усвідомлення себе та власної цінності, розвитку самоповаги й упевненості у власних силах.

Читайте також

Новонароджені та шлюби

Південноукраїнський відділ ДРАЦС у Вознесенському районі Миколаївської області

З 13 по 19 липня 2025 року в Южноукраїнській міській територіальній громаді зареєстровано 6 актов...

Особливості державної реєстрації смерті якщо з моменту настання смерті минуло більше одного року

Південноукраїнський відділ ДРАЦС у Вознесенському районі Миколаївської області

Державна реєстрація смерті в Україні регулюється Законом України «Про державну реєстрацію акті...

Процедура проставлення апостиля в органах державної реєстрації актів цивільного стану

Південноукраїнський відділ державної реєстрації актів цивільного стану

10 січня 2002 року Верховною Радою України прийнято Закон України “Про приєднання України до К...

Новонароджені та шлюби

Південноукраїнський відділ державної реєстрації актів цивільного стану

З 25 травня по 02 червня 2025 року в Южноукраїнській міській територіальній громаді зареєстровано...