ДОПОМОЖІТЬ БЛИЖНЬОМУ
Воістину немає в житті нічого кращого, ніж допомога друга і взаємна радість.
Іоанн Дамаскін
У вас поганий настрій і, можливо, навіть депресія. У країні криза, важко жити без чітких цілей і надії на успіх, набридло бачити дорогі машини на вулицях, тоді як сам ледь зводиш кінці з кінцями, набридло бачити похмурі обличчя поспішаючи на роботу, набридли докори дружини чи чоловіка… Отже, все набридло!
Що робити?
Подивіться навколо! Один з найефективніших способів рятування від поганого настрою, емоційної втоми й депресії – це згадати про людину, якій у цей момент гірше, ніж вам, і що важливо – про допомогу, якої вона потребує. А таких людей чимало. Хтось втратив близьких через військові дії російського агресора, чи в автомобільній аварії, хтось лежить, прикутий до ліжка, хтось не має рук або ніг, хтось болісно помирає…
Можливо, серед вашого оточення немає таких важких випадків, і вам пощастило. Але поруч – ваш син-підліток, який чекає з надією на те, що ви знайдете для нього час. Тож поговоріть з ним відверто і подивіться йому в очі. Він – ваше продовження.
Або, може статися, ваша старенька мати чекає від вас посмішки, ласкавого слова й підтримки. Її життя минає, залишилися лічені роки. Що вона бачила у своєму житті? Праця, праця й ще раз праця. Огрубілі руки, обличчя, що не знало макіяжу, зігнута спина. Улаштуйте для неї кілька годин радості, які вона згадуватиме із задоволенням. І ви разом з нею відчуєте радість від щирої близькості.
Як часто, допомагаючи іншому, ми раптом із подивом помічаємо, що наша депресія зникає й душа сповнюється радістю. Чому це відбувається?
Усе просто: коли ми допомагаємо іншому, ми забуваємо про свої проблеми. Нехай лише на деякий час, але на цей момент ми вириваємося з лещат депресії та відчуваємо задоволення.
Отже, з негативного емоційного стану переходимо у стан позитивний. Зауважимо, що після цього поганий настрій може зовсім не повернутися. Але навіть якщо він усе-таки виникне, то вже з меншою силою, як легкий і майже непомітний емоційний спогад про щось неприємне.
Крім того, та людина, якій ми допомогли, буде вдячна нам і, виражаючи свою подяку, посилає вам чисту й світлу енергію. Ця енергія подяки робить вас більш здоровим. Ми прив’язуємося до людей, яким робимо добро, і самі починаємо любити їх.
Водночас «закон подяки» працює також і у зворотному напрямку: якщо ми хочемо поліпшити настрій іншій людині, нам потрібно подякувати їй за те добро, що вона зробила для нас. Подякуйте незнайомій людині, що поступилася місцем у транспорті, приятелю, що зателефонував і сповістив про щось важливе, близькій людині за її любов і підтримку.
І останнє. Допомагаючи іншій людині, ми знаходимо сенс свого існування. Із цілковитою підставою ми можемо сказати собі: «Усе не так погано, якщо я комусь потрібний», – і будете мати рацію. І жити хочеться!
За матеріалами журналу «Охорона праці»