Південноукраїнська міська рада

Офіційне Інтернет-представництво

Як розпізнати мобінг

17.01.2025
Управління соціального захисту населення Південноукраїнської міської ради

На робочому місці працівники можуть стикатись із випадками мобінгу (це різновид цькування) як з боку колег, так і з боку керівників. Як захиститися від нападок і яка відповідальність чекає на кривдників.

У Кодексі законів про працю України йдеться, що мобінг (цькування) – це систематичні (повторювані) тривалі умисні дії або бездіяльність роботодавця, окремих працівників або групи працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження честі та гідності працівника, його ділової репутації, у тому числі з метою набуття, зміни або припинення ним трудових прав та обов’язків.

Мобінг може проявлятися, як:

  • психологічний тиск (створення напруженої та ворожої атмосфери, безпідставна критика, погрози тощо);
  • економічний тиск (нерівність в оплаті праці, позбавлення заохочень чи бонусів, створення перешкод у кар’єрному зростанні та підвищенні кваліфікації тощо).

Водночас мобінгом не вважаються:

  •  вимога виконувати посадові обов’язки, передбачені колективним чи трудовим договором;
  • агресія однієї людини щодо іншої, яку не підтримує колектив;
  • міжособистісний конфлікт між колегами через розбіжності у світогляді;
  • зміна оплати праці, робочого місця відповідно до законодавства;
  • покарання у вигляді догани, штрафів відповідно до умов колективного договору.

Як захиститися від мобінгу?

В Україні передбачена відповідальність за цькування та приниження на роботі. 16 листопада 2022 року ВРУ прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню)».

У працівника є два способи захисту.

  • Звернення до Державної служби України з питань праці. У такому разі контролюючий орган може перевірити роботодавця на факт вчинення мобінгу щодо заявника і скласти протокол (якщо скарга дійсно підтвердиться), потім документ передається до суду.
  • Працівник може звернутись безпосередньо до суду. У такому разі заявник має надати суду докази. Це може бути фактично записана розмова, яка відбувається під час робочого процесу і свідчить про те, що відбувається цькування.

Вчинення мобінгу (цькування) тягне за собою адміністративну відповідальність – штраф від 850 до 3400 гривень або громадські роботи від двадцяти до сорока годин.

Джерело: https://ohoronapraci.kiev.ua/article/news/ak-rozpiznati-mobing