На свято Богоявлення, що відоме у народі як Водохреща і святкується 6 січня, центральне місце займають обряди, що пов’язані з водою, і один з них – купання в ополонці.
Водохресна вода вважається цілющою і благодатною, тому цього дня традиційно проводяться обряди, пов’язані з водою. Люди освячують воду у церквах та занурюються в крижану ополонку на зимових водоймах.
З огляду на те, що купання у крижаній воді може бути небезпечним та мати негативні наслідки для людини, закликаємо виважено підходити до цього обряду.
Купання в ополонці взимку, без попередньої підготовки, може бути небезпечним для людей похилого віку, дітей, осіб, які страждають на гострі та хронічні захворювання. Зимове плавання – найвища форма загартування холодом. Воно викликає максимальне напруження всіх фізіологічних механізмів терморегуляції і впливає на організм людини, викликаючи значні зміни в діяльності практично всіх систем і органів.
Але якщо людина здорова і підготовлена до зимового купання, то вона має суворо дотримуватись правильного строгого дозування холодового навантаження, а також гігієнічних правил, в першу чергу принципів поступовості і послідовності. Тому якщо ви вирішили розпочати загартовуватися купанням в ополонці, спочатку порадьтесь з лікарем і не забувайте про наступні правила:
обов’язково купайтеся у місці, що пристосоване для зимового купання з облаштованим заходом у воду. На даний час це єдине місце в громаді – міський пляж;
приходьте для зимового купання з супроводжуючим. Беріть із собою туристичну ковдру або навіть просто газету, щоб постелити під ноги при роздяганні та одяганні;
купання треба проводити швидко. Якщо ви новачок – тільки пірнути у крижану воду та зразу виходити, не перебувайте в воді (ополонці) більше 1 хвилини щоб уникнути загального переохолодження організму;
якщо з вами дитина, слідкуйте за нею під час занурення;
одяг повинен бути зручним для одягання, не тісним і з найменшою кількістю ґудзиків;
не вживайте алкоголю та не паліть перед купанням;
не купайтеся на голодний шлунок та відразу після прийняття їжі;
для зміцнення імунітету й уникнення можливості переохолодження необхідно випити гарячого чаю, найкраще з ягід, фруктів і овочів з попередньо підготовленого термоса.
не забувайте про поступовість і здоровий глузд.
До цих порад варто прислухатись, щоб не отримати травм чи переохолодження. Бережіть своє життя та здоров’я, не нехтуйте правилами безпечної поведінки на воді!
Дотримуйтеся цих правил безпеки життєдіяльності та нехай свято Водохреща пройде безпечно!