03.12.24 року відбулось чергове засідання адміністративної комісії при виконавчому комітеті Південноукраїнської міської ради. В засіданні взяли участь 8 членів комісії із 11 осіб загального складу. Порядок денний складався із трьох питань: порушення правил благоустрою, санітарного утримання територій, забезпечення чистоти і порядку на території Южноукраїнської міської територіальної громади, заборона паління опалого листя.
На засідання комісії також були запрошені та присутні правопорушники.
За результатами розгляду та обговорення матеріалів про адміністративні правопорушення, 1 правопорушника було притягнуто до відповідальності у вигляді накладення штрафу у розмірі 1360,00 грн.
Під час обговорення матеріалів про адміністративні правопорушення, члени Комісії прийшли до одностайної думки відносно того, що мешканцям нашої громади необхідно нагадати вимоги законодавства щодо заборони паління трави та опалого листя, в першу чергу на територіях та приватних домоволодіннях у селищі Костянтинівка, селах Бузьке, Іванівка, Панкратове, дачних та гаражних кооперативів.
Отже, з метою попередження вчинення адміністративних правопорушень на території Южноукраїнської міської територіальної громади, рекомендуємо ознайомитися із вимогами законодавства та наслідками (відповідальністю) за порушення вимог Закону.
Щороку восени починається сезон паління листя, сухої трави та інших рослинних решток. Люди, які палять суху траву, завжди переконані, що цим вони покращують врожайність. Це твердження – міф.
Відповідно до Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 № 76, прибудинкова територія повинна постійно утримуватися в чистоті, систематично очищатися від сміття, тари, опалого листя. Спалювання всіх видів відходів на даній території домоволодінь і в сміттєзбірниках забороняється.
Відповідно до Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 10.04.2006 № 105, на об’єктах благоустрою зеленого господарства, зокрема забороняється:
вивозити і звалювати в не відведених для цього місцях відходи, сміття, траву, гілки, деревину, сніг, листя тощо;
спалювати суху рослинність, розпалювати багаття та порушувати інші правила протипожежної безпеки.
Спалювати листя категорично забороняється.
13 квітня 2020 року Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою збереження довкілля щодо посилення відповідальності за дії, спрямовані на забруднення атмосферного повітря та знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу».
Що загрожує паліям трави?!
Адміністративна відповідальність
Згідно зі статтею 77 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП).
Штраф за порушення вимог пожежної безпеки в лісах складає:
– для громадян: від 90 до 270 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (1530 – 4590 грн.);
– для посадових осіб: від 270 до 900 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (4590 – 15300 грн.).
За знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі штраф складає:
– для громадян: від 270 до 900 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (4590 – 15300 грн.);
– для посадових осіб: від 630 до 1800 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (10710 – 30600 грн.).
Відповідно до статті 77-1 КУпАП штраф за випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і
залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дотримання порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, складає:
– для громадян: 180 – 360 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (3060 – 6120 грн.);
– для посадових осіб: 900 – 1260 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (15300 – 21420 грн.).
Штраф за ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, складає:
– для громадян: 360-720 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (6120 – 12240 грн.);
– для посадових осіб: 1260 – 1800 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (21420 – 30600 грн.).
Згідно зі статтею 152 КУпАП, штраф за порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів складає:
Кримінальна відповідальність
Згідно зі статтею 245 Кримінального кодексу України знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом караються:
– штрафом від 5400 до 9000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (91800 до 153000 грн.);
– або обмеженням волі на строк від 2 (двох) до 5 (п’яти) років;
– або позбавленням волі на той самий строк.
Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки караються:
– позбавленням волі на строк від 5 (п’яти) до 10 (десяти) років.