3 грудня кожного року світ відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю. На жаль, багато захворювань чи травм на сьогодні є невиліковними та обмежують людей у фізичних можливостях — вони не можуть виконувати звичні для кожної здорової людини функції. Від цього страждає близько 15% людей на планеті. Таких осіб називають людьми з інвалідністю. Люди з інвалідністю мають численні труднощі — побутові, психологічні, проблеми з освітою та працевлаштуванням. Їм часто притаманні нижчий рівень життя та часткова чи повна соціальна ізоляція.
Кожного року визначається окремий лозунг для цього дня. Наприклад, лозунг 2020 року — «Не всі інвалідності є видимими». Ця тема спрямована на розуміння інвалідності, яку не можна побачити, наприклад, психічні хвороби або неврологічні розлади.
Люди з обмеженими можливостями не вимагають для себе особливих умов, а лише хочуть, щоб не обмежувалися їхні права на освіту, роботу і місце у соціумі. Багатьом з них не пощастило вже на старті життя, інші втратили фізичну силу внаслідок хвороб чи травм.
Але вони так само хочуть радіти життю, реалізувати свої здібності і бути корисними суспільству, як і всі люди. Хоча для цього їм доводиться докладати титанічних зусиль.
Відомі люди в світі мали інвалідність це і Людвіг ван Бетховен, Франклін Рузвельт, Стівен Хокінг, Стіві Вандер. Всі вони є прикладом того, що люди з обмеженими можливостями можуть бути впливовими та важливими для суспільства
Жаліти їх і відводити очі – зовсім не ті почуття, яких потребують особи з інвалідністю. Зручний пандус вартує більше тисячі красивих слів. Інфраструктурна доступність, ширший вибір освіти і роботи – ось що потрібно таким людям. Адже труднощі в пересуванні містом, відмови у працевлаштуванні прирікають їх лише спостерігати життя за вікном своєї кімнати.
Значення цього дня зовсім не в тому, щоб викликати почуття жалю до людей з особливими потребами. Навпаки, він нагадує нам про рівність таких людей з іншими громадянами. Але не слід забувати, що ці люди потребують допомоги та соціального захисту.