Літо – найкраща пора року: сонячні теплі дні, свіжі овочі та фрукти, відпочинок на морі чи на природі. Однак,саме кишковим інфекціям притаманна літня сезонність. Також не варто забувати, що Україна сьогодні перебуває в умовах війни, що є неабияким фактором розповсюдження різних інфекційних захворювань, і в першу чергу гострих кишкових інфекцій. До них належать шигельоз, сальмонельоз, холера, харчові токсикоінфекції та інші. Гострі кишкові інфекції (ГКІ) – це група гострих інфекційних захворювань, що викликаються різними мікроорганізмами, які локалізуються переважно в кишечнику людини і характеризуються розвитком діареї. ГКІ у дітей залишаються однією з найсерйозніших проблем сучасної інфектології. В структурі інфекційних захворювань вони поступаються лише гострим респіраторним вірусним інфекціям. Рівень захворюваності ГКІ в дітей у 2,5-3 рази вищий, ніж у дорослих, при цьому половина зареєстрованих випадків захворювань припадає на дітей раннього віку (до 3 років).
Слід зауважити те, що за останній рік захворюваність на території Южноукраїнської МТГ збільшилась. Всього з початку 2024 року зареєстровано 37 випадків гострої кишкової інфекції, з них 1 випадок сальмонельозу. За аналогічний період 2023 року - 28 випадків, з них сальмонельозу - 4 випадки.
Основними клінічними проявами ГКІ є інтоксикаційний синдром (лихоманка, в’ялість, сонливість, головний біль, блювання, пронос, біль у животі) та ознаки зневоднення (спрага, сухість шкіри, зниження її тургору та еластичності, западання великого тім’ячка у дітей грудного віку, зниження діурезу). Лікування кишкових інфекцій призначається суворо індивідуально, комплексно, із застосуванням найдоцільніших засобів та методів. А це може зробити тільки лікар! Безконтрольне, неправильне вживання антибіотиків та інших антибактеріальних препаратів призводить до того, що в кишківнику гинуть не лише збудники хвороби, а й корисні бактерії (мікрофлора). Хвороба може перейти в хронічну форму з розвитком дисбактеріозу, а це дуже важко піддається лікуванню.
Основні заходи профілактики кишкових інфекцій:
- дотримання правил особистої гігієни, включаючи регулярне та ретельне миття рук;
- чітке дотримання санітарно-гігієнічних вимог під час приготування їжі;
- ретельне миття фруктів та овочі, які вживаються сирими;
- дотримання температурного режиму при зберіганні продуктів, особливо тих, що швидко псуються;
- не вживати недосмажені або недоварені страви, особливо з м’яса, риби, яєць, напівфабрикатів, тощо;
- готові страви необхідно вживати свіжими, зберігати не більше визначеного терміну;
- вживати харчові продукти згідно термінів зазначених виробником ;
- для пиття та приготування їжі використовувати безпечну воду, не пити воду з не перевірених джерел;
- не купувати на стихійних ринках та у випадкових осіб харчові продукти і готові страви (м’ясні, рибні, молочні та інші) .
- купатися тільки у встановлених місцях.
- запобігати проникненню комах, мух у приміщення. Потрібно пам’ятати, що в чистому приміщенні мухи не затримуються.
Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких!