Південноукраїнська міська рада

Офіційне Інтернет-представництво

Авітаміноз: симптоми, наслідки, профілактика

04.01.2023
Комунальне некомерційне підприємство "Южноукраїнська міська багатопрофільна лікарня"

Авітаміноз це захворювання, що виникає в результаті тривалого неповноцінного харчування, в якому відсутні або присутні в малій кількості вітаміни.

Найчастіше зустрічається зимовий авітаміноз і весняний, тому майте на увазі, що якщо перераховані нижче симптоми проявилися взимку або навесні, то це збільшує ймовірність наявності авітамінозу. Хоч і меншою мірою, але, тим не менш, авітаміноз може проявитися також влітку і восени.

Симптоми авітамінозу:

1. Лущення шкіри, як в окремих місцях, так і по всьому тілу.

2. Поганий стан нігтів, а саме вони можуть ставати ламкими, тьмяними і почати розшаровуватися.

3.Проблеми з волоссям. Волосся стане дуже ламким,  випадіння та поява лупи.

4. Постійна втома і млявість.

5. Апатія і депресія.

 Наслідки  дефіциту вітамінів:

  • Нестача вітаміну А: шкірні захворювання, волосся стає тьмяним і ламким, знижується імунітет до інфекційних хвороб, уповільнюється ріст кісток, погіршується зір.
  • Дефіцит вітаміну B1 (тіаміну) може призвести до сухого авітамінозу – периферична нейропатія (ураження периферичної нервової системи) з відчуттями печіння / поколювання, слабкістю кінцівок; вологий авітаміноз – серцева недостатність та набря
  • Дефіцит вітаміну В2 (арибофлавіноз) пов’язаний з виразкою порожнини рота, ангіною, сльозотечею та себорейним дерматитом.
  • Дефіцит вітаміну B3 (ніацину) може призвести до пелагри, яка включає дерматит, діарею та деменцію.
  • Нестача вітаміну В9 (фолатів) та вітаміну В12 (кобаламіну) може призвести до мегалобластної анемії. Дефіцит фолієвої кислоти у вагітних жінок також пов'язаний з дефектами нервової трубки у нащадків.
  • Дефіцит вітаміну В12 також може призвести до втрати пам'яті та порушення руху у немовлят.
  • Дефіцит вітаміну С викликає різке зниження імунітету, збільшує або спричиняє кровотечу ясен, збільшує ризик серцево-судинних захворювань.
  • Дефіцит вітаміну D підвищує рівень розвитку рахіту у дітей, збільшуючи крихкість кісток.
  • Нестача вітаміну Е збільшує ризик запальних процесів і гормональних порушень, а також знижує лібідо, впливає на прогресування серцево-судинних захворювань.
  • Дефіцит вітаміну К призводить до погіршення згортання крові та кровотеч.

Щоб запобігти розвитку дефіциту вітамінів,  радимо вчасно проходити профілактичні огляди, збалансовано харчуватися, регулярно виконувати фізичні вправи, дотримуватися режиму та більше гуляти на свіжому повітрі.

При підозрі на авітаміноз  обов’язково  зверніться за консультацією до свого сімейного лікаря.