На енергоблоці №1 Южно-Української АЕС 19 листопада успішно завершено випробування режиму нормованого первинного регулювання частоти (НПРЧ). Таким чином реалізовано ще один реальний крок з підготовки України до інтеграції в європейську континентальну енергосистему.
Аби таке об’єднання стало можливим, якість української електроенергії має відповідати європейським стандартам. Зокрема, діапазон відхилень частоти від 50 Гц має складати ±0,02 Гц, для цього енергосистема має автоматично коригувати потужність генерації.
Без залучення енергоблоків АЕС баланс між генерацією та споживанням, стабільна робота енергосистеми і, відповідно, виконання вимог синхронізації з ENTSO-Е неможливі. У рамках пріоритетного напряму розвитку вітчизняної енергетики на атомних станціях України модернізують системи регулювання та обладнання енергоблоків.
Випробувати режим НПРЧ на першому южноукраїнському «мільйоннику» вдалося завдяки повній реконструкції системи регулювання турбіни, яку виконали декілька років тому. 2021 року обладнання зазначеної системи додатково модернізували, зокрема, вдосконалили алгоритмічне забезпечення та переобладнали програмно-технічний комплекс. Ці заходи дозволили забезпечити високу точність підтримання частоти електроенергії.
Випробування режиму НПРЧ відбулися за програмою, розробленою фахівцями цеху теплової автоматики та вимірювань (ЦТАВ) ЮУАЕС. Процес проходив на двох рівнях потужності – 4 доби на потужності 600 МВт, а згодом ще 5 діб на 980 МВт. «Кожен етап складався з двох частин: перша стосувалася технічних процесів, а друга – це безпосередньо сертифікаційні випробування. У їх перебігу за реальною роботою енергоблока в режимі НПРЧ спостерігали представники Укренерго, які для цього прибули на майданчик АЕС. За попередніми висновками енергоблок №1 Южно-Української АЕС здатен забезпечувати нормоване первинне регулювання частоти електроенергії. Підтвердженням цьому стала робота нашого першого блока в такому режимі протягом трьох годин», - констатував начальник ЦТАВ Михайло Васильченко.
Остаточні висновки випробувань очікують вже найближчим часом. Наступним аналогічний іспит на южноукраїнському майданчику пройде енергоблок №2. Остаточна готовність двох «мільйонників» ЮУАЕС до роботи в режимі НПРЧ буде забезпечена після встановлення обладнання для передачі даних, генерованих системою регулювання турбіни, до НЕК «Укренерго». Сьогодні питання в стадії вирішення.
Інтеграція об’єднаної енергосистеми (ОЕС) України в об’єднання системних операторів з передачі електроенергії континентальної Європи (ENTSO-E) передбачена Угодою про Асоціацію між Україною та ЄС. Атомники розуміють: це дозволить підвищити надійність та збалансованість роботи вітчизняної енергосистеми, ефективність використання енергетичних ресурсів, а також значно збільшити експортні можливості української енергетичної генерації. Тож питанню випробування режиму нормованого первинного регулювання частоти (НПРЧ) на атомних енергоблоках – особлива увага.