Арбузинське міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області нагадує, що згідно статті 25 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» від 23.12.1997 № 771/97-ВР (далі – Закон) державній реєстрації підлягають потужності з виробництва та/або обігу харчових продуктів, на які не вимагається отримання експлуатаційного дозволу.
Порядок проведення державної реєстрації потужностей, який визначає процедуру державної реєстрації потужностей, які використовуються на будь-якій стадії виробництва та/або обігу харчових продуктів, затверджено наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.02.2016 №39 (далі - Порядок).
Державна реєстрація потужностей проводиться в територіальних органах Держпродспоживслужби за місцем знаходження потужностей.
Станом на 01.04.2020 на території м. Южноукраїнська зареєстровано 277 потужностей в тому числі 41 закладів громадського харчування.
В м.Южноукраїнськ спостерігається низька активність операторів ринку харчових продуктів (далі - Оператори ринку) до реєстрації потужностей особливо закладів громадського харчування. Відповідно до зазначеного Арбузинське міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області (далі – Арбузинське міжрайонне управління) приходить до висновку, що на теперішній час не всі діючі потужності зареєстровані їх Операторами ринку.
Проведення державної реєстрації потужностей є одним з головних обов’язків Операторів ринку.
На підставі вищезазначеного міжрайонне управління закликає Операторів ринку м. Южноукраїнська, які не зареєстрували нагадуємо, свої потужності, не зволікати з подачею заяв до Арбузинського міжрайонного управління за місцем знаходження потужностей, згідно Порядку.
Нагадуємо, що оператор ринку не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку роботи потужності оператор ринку зобов’язаний подати (надіслати) до територіального органу компетентного органу заяву про державну реєстрацію потужності, в якій зазначаються найменування, ідентифікаційний код згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, місцезнаходження або прізвище, ім’я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків чи серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), місце проживання оператора ринку, назва (опис) потужності, її адреса, заплановані види діяльності та перелік харчових продуктів, виробництво та/або обіг яких планується здійснювати, вид оператора ринку за класифікацією суб’єктів господарювання, визначеною Господарським кодексом України (суб’єкт мікро-, малого, середнього або великого підприємництва). Державна реєстрація потужностей здійснюється безоплатно. Рішення про державну реєстрацію потужності приймається протягом 10 календарних днів після отримання відповідної заяви оператора ринку. Копія рішення про державну реєстрацію потужності надається (надсилається) оператору ринку протягом трьох робочих днів з дня його прийняття.
Кожен Оператор ринку, потужності якого зареєстровані, має можливість переглянути інформацію про потужності в Державному реєстрі потужностей операторів ринку. Державний реєстр потужностей операторів ринку має вільний доступ на офіційному сайтіДержпродспоживслужби (w.w.w.consumer.gov.ua → діяльність → реєстри → Державний реєстр потужностей операторів ринку (наказ Мінагрополітики від 10.02.2016 №39).
Арбузинське міжрайонне управління звертає увагу Операторів ринку на таке. Згідно п.8 статті 20 Закону Операторам ринку забороняється здійснювати обіг харчових продуктів, отриманих з потужностей, що не пройшли державної реєстрації або не отримали експлуатаційного дозволу відповідно до цього Закону, та/або використовувати такі харчові продукти у виробництві інших харчових продуктів. Також статтею 65 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» встановлена відповідальністьза виробництво та/або обіг харчових продуктів або кормів з використанням незареєстрованої потужності, якщо обов’язковість її державної реєстрації встановлена законом : юридичних осіб – у розмірі від 20 мінімальних заробітних плат; фізичних осіб-підприємців – у розмірі від 11 мінімальних заробітних плат.
Вищезазначені терміни «оператор ринку харчових продуктів», «потужності», «первинна продукція», «первинне виробництво», вжито у значенні згідно статті 1 Закону.
Додаткова інформація. Державній реєстрації підлягають потужності з роздрібної торгівлі харчовими продуктами, виробництва продуктів харчування не тваринного походження або виробництва продуктів харчування інгредієнтами яких є переробленні продукти тваринного походження, заклади громадського харчування, транспортування, потужності первинного виробництва (землі сільськогосподарських угідь, мисливські господарства, ставки, пасіки, ферми з утримання сільськогосподарських тварин, збір врожаю диких рослин), тощо.