В останні роки в Україні посилюється зацікавленість громадян до проблем лісу та лісового господарства. Суспільство все більше усвідомлює, що ліс є загальнонародним надбанням, тому громадськість має право знати як охороняють ліси, яким чином ведеться лісогосподарська діяльність, хто і як здійснює лісокористування і багато інших відомостей про ліси.
Частиною 2 ст. 13 Конституції України встановлено, що кожний громадянин України, має право користуватися природними об’єктами права власності народу відповідно до закону. Ліс є природним ресурсом і зараз в Україні абсолютна їх більшість перебуває у державній власності.
Частинами 2 та 3 статті 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що законодавством України громадянам гарантується право загального використання природних ресурсів для задоволення життєвонеобхідних потреб (естетичних, оздоровчих, рекреаційних, матеріальних тощо) безоплатно, без закріплення цих ресурсів за окремими особами і надання відповідних дозволів, за винятком обмежень, передбачених законодавством України. На підставі ст. ст. 23, 66 ЛКУ всі громадяни мають право вільно та безоплатно перебувати в лісах державної та комунальної власності.
Тобто, природоохоронне законодавство чітко визначає, що право громадян на використання корисних властивостей лісів для задоволення естетичних, рекреаційних, оздоровчих, спортивних потреб є загальнодоступним.
Реалізуючи своє право на вільне та безоплатне перебування в лісах, громадяни згідно з законом (ст. 66 ЛКУ) мають виконувати такі обов’язки:
1. Виконувати вимоги пожежної безпеки в лісах.
2. Збирати для власного споживання дикорослі плоди, горіхи, гриби, ягоди, лікарські рослини лише способами, що виключають їх виснаження.
3. Дотримуватись вимог санітарного стану лісів.
Йдеться про те, що громадяни, відвідуючи ліси, зобов’язані не допускати знищення чи пошкодження лісу шляхом розпалювання багать, забруднення його хімічними, радіоактивними речовинами та іншими шкідливими речовинами, а також дотримуватись законодавства про відходи, не засмічуючи лісові масиви.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» обов’язок кожного громадянина України - берегти та охороняти природу, раціонально використовувати її багатства відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Обов’язок кожного громадянина, здійснюючи загальне користування лісовими ресурсами,– не допустити погіршення санітарного стану лісів (ст. 66 ЛКУ). Отже, закон вимагає від громадян не тільки не смітити самим, але й не допускати, щоб це робили інші.
Засмічення лісів є адміністративним правопорушенням, передбаченим ст. 73 КУпАП, і тягне за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти п’яти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Накладати штрафи за ці проступки уповноважені посадовці державної лісової охорони та державної екологічної інспекції.
Окрему увагу потрібно приділити незаконному вирубуванню лісів та лісосмуг.
Порушення встановленого порядку використання лісосічного фонду, заготівлі і вивезення деревини та заготівлі живиці - тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від шести до чотирнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від десяти до шістнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. (ст.64 КУпАП).
Незаконна порубка і пошкодження дерев або чагарників; перевезення, зберігання незаконно зрубаних дерев або чагарників; знищення або пошкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розсадниках і на плантаціях, а також молодняка природного походження і самосіву на площах, призначених під лісовідновлення, -тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від тридцяти до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від ста п’ятдесяти до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ст.65 КУпАП).
Знищення або пошкодження полезахисних лісових смуг, захисних лісових насаджень вздовж берегів річок, каналів, навколо водних об'єктів, гідротехнічних споруд, на смугах відводу автомобільних доріг, залізниць та інших захисних лісових насаджень - тягне за собою накладення штрафу на громадян від тридцяти до сорока п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від шістдесяти до дев’яноста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ст.651 КУпАП) .
Знищення або пошкодження підросту в лісах - тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьох до шести неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від семи до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ст.66 КУпАП).
Поряд з кримінальною, цивільною та адміністративною, можлива і дисциплінарна відповідальність за екологічні правопорушення. Вона застосовується до осіб, які під час виконання своїх посадових обов’язків порушують екологічні вимоги та інші вимоги дисципліни праці, пов’язані з використанням природних ресурсів, охороною навколишнього середовища, забезпеченням екологічної безпеки.
Кожен з нас має розуміти свою відповідальність за стан навколишнього середовища та природних ресурсів, які ми залишимо у спадок майбутнім поколінням. Збереження оточуючої природи має бути завданням не тільки держави, але й кожного з нас!