З кінця 2019 року в Китаї розпочались захворювання людей, причиною яких стали короновіруси. Ці віруси в мирі відомі давно, за їх участю в 2003 році люди хворіли на тяжкий респіраторний синдром з атиповою пневмонією (ТОРС або SARS), в 2012 році - на Близькосхідний респіраторний синдром (MERS).
Усього типів короновірусів - 40, хворіють кішки, собаки, птиці, домашня худоба, зайці, тощо. Періодично віруси підвергаються мутації ї стають небезпечними для чоловіка. Вірус передається повітряно-крапельним шляхом, не виключений контактно-побутовий шлях (вірус до 4 годин може виживати на поверхнях).
Вхідні ворота - слизові оболонки (ніс, рот, очі). Інкубаційний (скритий) період - до 14 днів (у середньому - 2-3 дні). Хворий стає небезпечним вже в період інкубації.
Перші прояві захворювання практично не відрізняються від ГРВІ - незначна слабкість, головна біль, водянисті прозорі виділення з носу, кашель, біль у горлі. У подальшому інфекція може поражати дихальну систему - бронхіт, пневмонія.
При ураження органів шлунково-кишкового тракту - нудота, болі у животі, блювотиння, рідкі водянисті випорожнення.
При проявах у вигляді тяжкого респіраторного синдрому (ТОРС) захворювання починається гостро - озноб, висока температура (вище 38 град.), тяжкий сухий кашель, задуха, болі у грудної клітині. Це найбільш важкий перебіг, який дає високу (до 35%) летальність.
Найбільш небезпечним контакт з вірусом є для людей старіше 65 років, маленьких дітей, лиць, що мають тяжкі соматичні захворювання, а також для медичних працівників, працівників сфери обслуговування. Заразитися можливо в транспорті, місцях скупчення народу, при контакті з хворим.
Заходи профілактики практично таки, як при ГРВІ та грипі:
- на період епідемії не відвідувати інших місць, країн, тощо.