Южноукраїнська міська рада

Офіційне Інтернет-представництво

Короновірусні інфекції

29.01.2020
Южноукраїнський міськрайонний відділ лабораторних досліджень

З кінця 2019 року в Китаї розпочались захворювання людей, причиною яких стали короновіруси. Ці віруси в мирі відомі давно, за їх участю в 2003 році люди хворіли на тяжкий респіраторний синдром з атиповою  пневмонією (ТОРС або SARS), в 2012 році - на Близькосхідний  респіраторний синдром (MERS).  

Усього типів короновірусів - 40, хворіють кішки, собаки, птиці, домашня худоба, зайці, тощо. Періодично віруси підвергаються мутації ї стають  небезпечними для чоловіка. Вірус передається повітряно-крапельним шляхом, не виключений контактно-побутовий шлях (вірус до 4 годин може виживати на поверхнях).

Вхідні ворота - слизові оболонки (ніс, рот, очі). Інкубаційний (скритий) період - до 14 днів (у середньому - 2-3 дні). Хворий стає небезпечним  вже в період інкубації.

Перші прояві захворювання практично не відрізняються від ГРВІ - незначна слабкість, головна біль,  водянисті прозорі виділення з носу, кашель, біль у горлі. У подальшому інфекція може поражати дихальну систему - бронхіт, пневмонія.

При ураження органів шлунково-кишкового тракту - нудота, болі у животі, блювотиння, рідкі водянисті випорожнення.

При проявах у вигляді тяжкого респіраторного синдрому (ТОРС) захворювання починається гостро -  озноб, висока температура (вище 38 град.), тяжкий сухий кашель, задуха, болі у грудної клітині. Це найбільш важкий перебіг, який дає високу (до 35%) летальність.

Найбільш  небезпечним    контакт з вірусом є  для людей старіше 65 років, маленьких дітей, лиць, що мають тяжкі соматичні захворювання, а також для медичних працівників, працівників сфери обслуговування. Заразитися можливо в транспорті, місцях скупчення народу, при контакті з хворим.

Заходи профілактики практично таки, як при ГРВІ та грипі:

  • ретельно мити руки, очі, ніс при поверненні до дому
  • не торкатися руками до слизової оболонки очей, носа
  • проводити часте провітрювання приміщень та вологе прибирання
  • використовувати  одноразові маски зі зміною кожні 3-4 години в місцях скупчення людей, при уході за хворим
  • при можливості не  відвідувати місць масового скупчення людей
  • уникати контакту з дикими птахами (у першу чергу - голуби)
  • негайно ізолювати  хворого на ГРВІ, грип та використовувати  деззасоби при уході за хворим
  • не контактувати з хворим, або підозрілим на захворювання

-    на період епідемії не відвідувати  інших місць, країн, тощо.