Виконавчий комітет Южноукраїнської міської ради звертає увагу керівників підприємств та організацій, які розташовані на території міста, а також мешканців приватного житлового сектору на заборону спалювання опалого листя та іншої сухої рослинності, яку встановлено законодавчими нормами України.
Згідно з п.3.7. наказу Міністерства охорони здоров’я від 17.03.2011 №145 «Про затвердження Державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць» у період листопаду потрібно своєчасно прибирати опале листя. Зібране листя необхідно вивозити на спеціально відведені ділянки або на поля компостування. Спалювати листя на території житлової забудови, в скверах і парках забороняється.
Відповідно до ст 16, 22 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», ст.12 Закону України «Про охорону навколишнього природнього середовища» ст.27 Закону України «Про рослинний світ», також категорично забороняється спалювання листя. Така ж заборона встановлена й Державними санітарними правилами охорони атмосферного повітря та Правилами благоустрою, забезпечення чистоти і порядку на території міста Южноукраїнська, що затверджені рішенням Южноукраїнської міської ради від 28.03.2013 №873. Чинним законодавством передбачено відповідальність за порушення заборонених норм.
При згоранні 1 тони рослинних залишків у повітря виділяється більше 9 кг мікрочасток диму. У їхній склад входять пил, окис азоту, вуглекислий газ, важкі метали й т.п. У тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопрен. Ця сполука потрапляє в організм людини через шкіру, органи дихання, травний тракт та накопичується, що може викликати ракові захворювання.
Ще одною основною складовою диму є хімічно активна й небезпечна для людини сполука – чадний газ СО. Концентрація СО при спалюванні сміття може дорівнювати тій, що реєструється на міських магістралях. Він, дуже легко зв'язує гемоглобін крові, блокує доставку кисню до тканин, внаслідок чого виникає задуха та киснева недостатність, в першу чергу, головного мозку.
Звертаємо увагу, що за несанкціоноване випалювання сухої трави, листя чи сміття передбачено адміністративну відповідальність, а саме накладення штрафу: на громадян – від 20 до 80 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а на посадових осіб - від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від сімдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. (ст. 771 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Тому, шановні жителі міста Южноукраїнська, під час прибирання своїх присадибних ділянок та територій підпорядкованих Вам підприємств, виконавчий комітет Южноукраїнської міської ради просить дотримуватись норм чинного законодавства України та не допускати розведення вогнищ і спалювання опалого листя та рослинних залишків.
Давайте берегти своє здоров’я та здоров’я наших дітей!