Загальні реакції бувають токсичними і алергічними.
Токсична реакція виникає, тоді коли людину одночасно ужалять декілька десятків комах. Жінки та діти більш чутливі до отрути, комах ніж чоловіки.
При загальній токсичній реакції може з'явитися кропивниця. Вона супроводжується високою температурою, різким головним болем, блювотою, інколи маренням, судомами.
Алергічна реакція на отруту комах виникає приблизно у 1— 2 % людей, і для її розвитку кількість отрути значення не має. Достатньо, щоб людину ужалило всього одна комаха.
Ступінь тяжкості такої реакції може бути різним. Проявом може бути кропивниця, набряк обличчя, вушних раковин. Дуже небезпечний набряк язика і гортані, що може викликати ядуху. В ряді випадків спостерігається задишка, утруднений, хриплий види, сильне серцебиття, запаморочення, біль у животі, нудота, блювота, можлива короткочасна втрата свідомості.
Найтяжка алергічна реакція — анафілактичний шок, який загрожує життю постраждалого. Він розвивається одразу після укусу: людина втрачає свідомість (інколи на декілька годин), у нього порушується діяльність багатьох органів і систем, в першу чергу серцево-судинної та нервової.
За довідками щодо навчально-методичних матеріалів з питань дії у надзвичайних ситуаціях звертатися на міськи курси
м. Южноукраїнськ
Телефони: 2-25-48, мобільний 0679186260
Перша допомога при укусі комах
Перш за все треба застосувати заходи, які перешкоджають потраплянню отрути до організму і її розповсюдженню. Із всіх комах жало залишають тільки бджоли, оскільки їх жалючий апарат має зазублення. Тому, знайшовши жало, обережно треба видалити разом з отруйним мішечком.
Для послаблення місцевої токсичної реакції одразу після укусу комахою треба прикласти до цього місця шматочок цукру, що сприяє витягуванню отрути з ранки.
При загальній токсичній реакції для того, щоб уповільнити всмоктування отрути, на місце набряку слід покласти лід, грілку с холодною водою або рушник, змочений у холодній воді. Постраждалому рекомендується якомога більше пити — води, чаю. Не можна використовувати для місцевого охолодження сиру землю, глину — це може призвести до зараження правцем або зараження крові. Алкоголь категорично протипоказаний, так як він сприяє збільшенню проникності судин, що призводить до посилення набряку.
При тяжкій загальній реакції постраждалого треба швидко доставити до лікаря.
Той, у кого хоча би один раз виникала алергічна реакція на укус бджоли, оси, шершня або джмеля, повинен обов'язково звернутися до алерголога. Таким людям в літний період треба завжди мати при собі виданий алергологом так званий паспорт хворого алергічними захворюваннями. В ньому вказується прізвище, ім'я, по батькові власника, його вік, домашня адреса, телефон, діагноз, телефон алергологічного кабінету, де спостерігається хворий, і ті невідкладні заходи, які треба застосовувати у випадку укусу комахами.
Особливо термінові заходи необхідні у випадку розвитку анафілактичного шоку. Постраждалого слід вкрити, обкласти грілками з теплою водою, дати 1—2 таблетки димедролу, 20— 25 крапель кордіаміну.
У тяжких випадках, коли у постраждалого зупинилось серце, припинилось дихання, треба розпочинати серцево-легеневу реанімацію.
За довідками щодо навчально-методичних матеріалів з питань дії у надзвичайних ситуаціях звертатися на міськи курси
м. Южноукраїнськ
Телефони: 2-25-48, мобільний 0679186260