Необхідність проведення атестації робочих місць за умовами праці на підприємстві зумовлена наявністю виробництва (технологічні процеси, обладнання, сировина, продукція), що є потенційним джерелом шкідливих і небезпечних факторів, які можуть заподіяти шкоду здоров’ю працівників зараз чи в майбутньому. Тому вкрай важливою є правильна організація проведення атестації робочих місць за умовами праці.
Визначення необхідності проведення атестації робочих місць за умовами праці.
Отже, щоб з’ясувати, чи потрібно проводити атестацію, підприємство досліджує: норми охорони та гігієни праці щодо свого виробництва; Списки №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах; Списки виробництв, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці; Списки виробництв, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня.
Наказ щодо проведення атестації робочих місць
Для організації і проведення атестації керівник підприємства повинен видати наказ, у якому вказується: підстава і завдання атестації; визначається склад атестаційної комісії; встановлюються терміни і графіки проведення як підготовчих робіт, так і самої атестації, визначаються проектні і науково-дослідні організації, що необхідні для науково-технічної оцінки умов праці і розробки заходів для їхньої оптимізації.
Комісія та строки проведення атестації робочих місць
До складу комісії для проведення атестації робочих місць включається уповноважений представник виборного органу первинної профспілкової організації, а в разі відсутності профспілкової організації – уповноважена найманими працівниками особа. Строки проведення атестації робочих місць: атестація робочих місць проводиться не рідше 1-го разу на 5 років; позачергова атестація може бути проведена в тому випадку, якщо умови праці на підприємстві істотно змінилися.
Результати проведення атестації робочих місць
Основна мета атестації полягає в регулюванні відносин між власником або уповноваженим органом i працівником у сфері реалізації прав на: здорові й безпечні умови праці; пільгове пенсійне забезпечення; пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах. За результатами атестації визначаються заходи щодо поліпшення умов і безпеки праці.
Зверніть увагу! Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації робочих місць покладається на керівника підприємства чи організації.