В теплий період року громадяни значно частіше відпочивають у природних умовах, у т.ч. на берегах водоймищ (ріки, море, ставки, джерела, тощо).
Слід пам’ятати, що такий відпочинок може закінчіться виникненням інфекційного захворювання, якщо не додержуватись правил. В природних умовах переносниками збудників інфекційних захворювань є гризуни, яки виділяють їх с калом та сечею. Збудники можуть попасти у воду також з каналізації, з туалетів, що розташовані в населених пунктах, при випасі скота.
З моменту досягнення температури води у водоймищі 16 градусів створюються умови для розмноження таких збудників інфекційних захворювань, як холера, сальмонельоз, лептоспіроз, ентеровірусні та аденовірусні інфекції, черевний тиф, дизентерія. Ці збудники при попаданні в воду виживають та розмножуються, особливо в зонах стоячої води, на мілководді. Чім вище температура води, тім вище ризик зараження людини. Також чим більше народу користується водоймищем, тім також вище ризик зараження. Частіше хворіють діти - вони знаходяться у самої небезпечної зоні.
Крім купання та риболовлі відпочиваючи приносять з собою їжу, напої, тощо, у т.ч. продукти, що є небезпечними для здоров`я (молочні продукти, ковбасні продукти, готові домашні страви, у т.ч. салати, тощо). Ці продукти можуть зберігатися без холодильника не більш 1 годи в спекотну пору року, а потім в них швидко накопичуються мікроби, що приводить до отруєння. В окремих випадках відпочиваючи використовують для миття рук, продуктів, посуду воду з водоймища.
Заходи профілактики зараження у природних умовах:
У нашому місті з метою контролю за станом води р. Ю.Буг в районі пляжу щотижнево в літній період нами проводяться дослідження на наявність збудників холери, сальмонельозу, дизентерії. За 2017 р. збудники не виявлялись. У випадку виділення міською владою негайно буде вирішуватись питання тимчасового закриття пляжу.