Тепловий удар – це патологічний стан, який виникає при дії на тіло людини підвищеної температури, в умовах підвищеної вологості, обезводнення і порушення процесу терморегуляції організму. Тепловий удар найчастіше виникає при фізичних навантаженнях, в умовах високої вологості і температури. Зазвичай від нього страждають діти та люди похилого віку. Різновидом перегрівання є і сонячний удар виникає при тривалому перебуванні під відкритим сонцем.
Основні ознаки теплового удару:
Що робити при тепловому ударі:
Профілактика теплового удару
Слід захищатися від сонця, головними уборами та сонцезахисними окулярами, або скористатися парасолькою. Носити одяг світлих тонів з натуральних тканин (бавовна, льон, вовна) і тканин, які забезпечують нормальну терморегуляцію тіла. Намагатись не перебувати на сонці в період його підвищеної активності (11:00-16:00). Пити достатню кількість рідини (1,5 – 2 л на день), добре втамовують спрагу морс, квас і особливо гарячий чай. З метою профілактики порушень водно-сольового балансу вода повинна містити мінеральні солі та мікроелементи. Уникайте переїдання та не вживайте алкоголь. Для попередження порушень імунної системи рекомендована «вітамінопрофілактика» овочами та фруктами.
Для послаблення несприятливої дії високої температури в житлових та громадських будинках, офісних приміщеннях:
Згідно з ст. 13Закону України "Про охорону праці" забезпечення належних умов праці працівників, створення нормативних значень параметрів мікроклімату з метою попередження зниження їх працездатності є обов'язком роботодавця за порушення якого він несе безпосередню відповідальність.
Відповідно до санітарних норм мікроклімату виробничих приміщень ДСН 3.3.6.042-99 в офісних приміщеннях оптимальна температура повітря повинна становити 22-25°С при відносній вологості повітря 40-60%, швидкість руху повітря – не більше 0,1 м/с.
Під час перевищення припустимих значень робочий день співробітників повинен скорочуватись мінімум на 10%, але в "Санітарних нормах" ці позиції зазначені надто розпливчасто.
Із зазначеними санітарними нормами можна ознайомитись на офіційних веб-сайтах Верховної Ради України.