Южноукраїнська міська рада

Офіційне Інтернет-представництво

Основні функції та завдання державної служби України з питань праці

27.10.2016
Відділення ВД ФССНВ та ПЗ України в місті Южноукраїнську

Держпраці утворена відповідно до постанови КМУ від 10.09.2014 року №442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» шляхом злиття Державної інспекції з питань праці та Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки і покладення на неї функцій з питань гігієни праці та здійснення дозиметричного контролю робочих місць та доз опромінення працівників.

 Основною функцією Держпраці є реалізація держполітики у сфері гігієни праці. Основними завданнями гігієни праці є профілактика професійних захворювань, вивчення стану здоров»я працівників в умовах дії факторів виробничого середовища, моніторинг стану здоров»я працівників в умовах дії факторів виробничого середовища, моніторинг стану здоров»я працівників тощо. Держпраця здійснює державний контроль за виконанням заходів щодо запобігання виникненню професійних захворювань, своєчасним здійсненням профілактичних заходів, спрямованих на попередження шкідливої дії факторів виробничого середовища і трудового процесу, збереження здоров»я працівників, наявністю обов»язкових медичних оглядів працівників.

Так, Держпраці проводить моніторинг стану умов праці та здоров»я працівників, що є складовою державного соціально-гігієнічного моніторингу. Моніторінг проводиться шляхом вивчення показників стану здоров»я працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічному обов»язковому медичному огляді осіб віком до 21 року. Держпраці до приведення у відповідність чинного законодавства можуть за заявою роботодавця визначати категорії працівників, які підлягають медичним оглядам, узгоджувати списки працівників, які підлягають медичним оглядам, брати участь у складанні Заключного акта та розробці санітарно-протиепідемічних заходів; узагальнювати та аналізувати оперативну інформацію за результатами проведення попереднього ( періодичних) медичних оглядів працівників.