26 серпня у ВП «Южно-Українська АЕС» пройшла виїзна нарада з питань будівництва Ташлицької ГАЕС. Важливість обговорюваної теми була засвідчена представництвом учасників. Так, у нараді взяли участь представники двох міністерств – енергетики та вугільної промисловості, а також екології та природних ресурсів, спеціалісти Національної академії наук України, фахівці дирекції НАЕК «Енергоатом» і Южно-Українського енергокомплексу, ПАТ «Інститут «Укргідропроект» (Харків), народний депутат Верховної Ради О.Лівік, представники Миколаївської обласної та Арбузинської і Братської районних державних адміністрацій, Миколаївського управління водних ресурсів, обласної та чотирьох районних рад – Вознесенської, Доманівської, Братської і Арбузинської, а також міськрад Вознесенська та Южноукраїнська.
На порядку денному стояли питання про стан будівництва Ташлицької ГАЕС, підняття рівня Олександрівського водосховища як шлях до вирішення проблем забезпечення потреб водокористувачів Миколаївщини, виконання заходів з підготовки Олександрівського водосховища до заповнення до позначки
Під час наради фахівці-енергетики зазначили, що Ташлицька гідроакумулююча електростанція (ТГАЕС) є складовою Южно-Українського енергетичного комплексу, виконуючи провідну роль у системі його гідрокомплексу. ТГАЕС - це своєрідний акумулятор. Піднята в її верхнє водосховище вода в будь-який час може бути використана для виробництва пікової електроенергії, що є дуже актуальним для України. Наразі в експлуатації перебувають два з шести передбачених проектом гідроагрегатів станції.
Олександрівське водосховище входить до складу Южно-Українського енергетичного комплексу у якості нижнього водоймища Ташлицької ГАЕС. У 2010 році рівень води у водоймі піднято до позначки
На нараді особливо наголошувалось, що Олександрівське водосховище має комплексне призначення та використовується як для гідроенергетики (забезпечення роботи Олександрівської ГЕС і Ташлицької ГАЕС), так і для питного водопостачання та зрошування. Станом на поточну дату за позначки нормального підпірного рівня (НПР) 16,0 м водойма має корисну ємність 20,95 млн м3, з яких 13,8 млн м3 використовується для водогосподарських потреб Миколаївщини. Цього запасу дедалі частіше не вистачає.
Миколаївська область завжди вирізнялася дефіцитом води, і гострота проблеми водозабезпечення посилюється з року в рік. Так, з останніх 15-ти років дванадцять у проміжку літньої межені мали періоди, коли витрати води в пониззі Південного Бугу були нижчими від встановлених санітарних попусків. Цього року у зв’язку з жаркою та посушливою погодою рішенням спеціальної міжвідомчої комісії, починаючи з 3 липня, санітарний попуск також зменшено – з 17 м3/с до 12,8 м3/с. Таким чином накопичений запас води має бути розтягнутий на якомога довший період.
Підняття рівня Олександрівського водосховища до позначки
Питання дозаповнення водосховища має давню історію, час від часу упираючись не в економічні чи екологічні перепони, а здебільшого в суто політичні спроби власного піару з боку певних представників депутатського корпусу чи посадових осіб. Нинішня нарада мала на меті зібрати представників якомога ширшого кола організацій та відомств, аби вислухати точки зору всіх зацікавлених сторін та дійти консенсусу.
«Сьогодні як ніколи нам слід відійти від політичних лозунгів, опуститися на землю та зайнятися економікою, - зазначив на нараді перший заступник голови Миколаївської обласної адміністрації, Герой України Микола Романчук. – Усе, що пов’язане з розвитком Южно-Українського енергокомплексу взагалі та його складових, зокрема, має дуже велике значення для нашого регіону. Розвиток цього підприємства - це робочі місця, наповнення державного та місцевих бюджетів. За весь період добудови Ташлицької ГАЕС на виконання заходів з розв’язання соціальних та екологічних проблем прилеглих до зони будівництва районів Миколаївщина отримала понад 160 млн грн. Цей майданчик має великий потенціал, і ми повинні його реалізувати. Тож позиція обласної держадміністрації полягає у беззаперечній підтримці подальшого розвитку енергокомплексу. Що ж до конкретного питання підняття рівня Олександрівського водосховища до позначки
Підтримали обласного керівника представники Южноукраїнської міської ради та райрад Арбузинського і Вознесенського районів, повідомивши про погодження Заяви про наміри підвищення нормального підпірного рівня Олександрівського водосховища до позначки
Учасники наради оглянули об’єкти Ташлицької ГАЕС і Олександрівського водосховища, отримавши нагоду на власні очі пересвідчитися, що гідроакумулююча станція не чинить непоправного негативного впливу на довкілля. На цьому в перебігу наради наголосили й науковці Національної академії наук України, які з перших днів будівництва ведуть комплексний геоекологічний моніторинг зони впливу Ташлицької ГАЕС.
Серед учасників багатостороннього діалогу був ще один Герой України, фахівець, руками якого створювалась гідроенергетика не лише нашої держави, а й багатьох інших країн, президент асоціації «Укргідроенерго», голова Громадської ради при Міністерстві енергетики та вугільної промисловості Семен Поташник: «В умовах, коли в нашій енергосистемі ми збираємо кожен мегават і кожен мегават на обліку, тут третій рік простоює зібране і готове до роботи обладнання гідроагрегату №3. Я був вражений. Я побачив практично підготовлену третю машину. Статор генератора зібраний і стоїть. А йому, до речі, стояти не можна – він має або працювати, або зберігатися в спеціальних умовах. Робоче колесо турбіни на місці, зібране. На монтажному майданчику стоїть зібраний ротор. Я готовий про це говорити на всіх рівнях, а якщо буде така потреба – і Президентові України».
Свою думку з приводу обговорюваної теми висловив і народний депутат Верховної Ради VIII скликання Олександр Лівік: «Питання тут не в економіці, і не в політиці. Питання у національній безпеці. Я добре пам’ятаю засідання профільного паливного комітету в січні та лютому, коли на наших теплових станціях вугілля залишалося на одну-дві доби, коли газу залишалося менше, ніж на місяць. Ніхто не хоче повторення тієї ситуації, щоб люди перекривали дороги, а лікарні та школи стояли на межі відключення. Тому альтернативи тут немає. Я знаю позицію комітету, вона позитивна з цього питання. Я знаю позицію моїх колег з двох найбільших фракцій – Народного фронту та Блоку Петра Порошенка, тому, якщо потрібна законодавча підтримка, то вона буде».
По завершенні тригодинного діалогу президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський зазначив: «Ми сьогодні розглянули питання, яке більше 10 років не знаходило рішення. Згідно з даними ООН, нині існують два ключові виклики для людства – забезпечення водою та енергетичними ресурсами. Підняття рівня Олександрівського водосховища до проектної позначки
У підсумку учасники наради одноголосно вирішили, що Ташлицька ГАЕС у складі передбачених проектом 6-ти гідроагрегатів встановленою потужністю 906 МВт має бути добудована. У протоколі наради також зазначено, що підняття НПР Олександрівського водосховища до позначки
Генеральний директор ВП ЮУАЕС Володимир Лісніченко вважає такий результат черговою перемогою очолюваного ним колективу: «Сьогодні ми отримали позитивну оцінку наших пропозицій. Приємно, що нас підтримали два Герої України – Микола Павлович Романчук і Семен Ізраїльович Поташник. Ми заручилися їхньою підтримкою. Сьогоднішні рішення – це шлях уперед. І ми впевнені, що він буде успішним».
На фото:
1, 2 – триває нарада,
3 – зліва направо: В.А.Лісніченко, С.І.Поташник, Ю.О.Недашковський,
4 – під час об’їзду,
5 – зліва направо: В.А.Лісніченко та М.П.Романчук.