Починаючи з 3 липня, Олександрівське водосховище (є одним з гідротехнічних об'єктів Южно-Українського енергокомплексу) переведене в режим санітарного попуску. Станом на 29 липня з водоймища спрацьовано 6 млн м3 води. Це дозволило забезпечити приписані санітарні витрати річки нижче греблі Олександрівської ГЕС в об'ємі 17,0 м3/с. При цьому приплив води у водоймище у вказаний період знижувався до 13 м3/с.
Як водний акумулятор Олександрівське водосховище використовується з 2010 року, коли рівень водоймища було піднято до позначки
Зрозуміло, що такого невеликого об'єму недостатньо, аби повною мірою забезпечити безперебійне водопостачання населення та галузей народного господарства, а також підтримку належної санітарно-епідеміологічної й екологічної обстановки в річковому басейні. Тому Южно-Український енергетичний комплекс свого часу став ініціатором створення схеми взаємодії та управління всіма розташованими на річці штучними водоймищами. У результаті було розроблено та введено в дію «Правила експлуатації каскаду водосховищ басейну р. Південний Буг», у яких наведено гідрологічні характеристики та можливі дії з раціонального стоку річки в різні пори року.
Режими роботи основних річкових водосховищ, виходячи з кліматичної та водогосподарської ситуації, розглядаються і приймаються до виконання спеціальною міжвідомчою комісією. Чергове її засідання відбулося 21 липня. На ньому, зокрема, зазначалося, що необхідність його проведення викликана складною водогосподарською обстановкою, яка пов’язана з низькою водністю річок та зменшенням регулювальних резервів у водосховищах басейну. Починаючи з червня, на річках басейну витримується режим літньої межені. Середні витрати на гідропостах у порівнянні з даними багаторічних спостережень близькі до найменших. Приклад: у порівнянні з травнем поточного року, в червні середні припливні витрати до Ладижинського водосховища (Вінницька обл.) зменшилися на 10,7 м3/с – з 16,3 м3/с до 5,6 м3/с (при санітарних 5,85 м3/с); на гідропосту «Олександрівка» (Миколаївська обл.) – на 18,7 м3/с: з 40,7 м3/с до 22 м3/с (при санітарних 17,0 м3/с) відповідно.
Для забезпечення санітарних витрат у нижній течії Південного Бугу станом на 20 липня нижче нормального підпірного рівня (НПР)* вже були спрацьовані Щедрівське, Сутиське, Ладижинське, Гайворонське та Первомайське водосховища. Якщо порівнювати нинішню водогосподарську обстановку з аналогічним періодом критичного з точки зору маловоддя 2012 року, то найбільш напружена ситуація на той час складалася в нижній течії Південного Бугу, у верхів’ї ж водосховища були наповнені до позначок НПР, отже була можливість проведення санітарно-екологічних попусків.
Нині у верхній частині басейну запаси водних ресурсів є мінімальними, тож можливість проведення попусків обмежена. Прогноз водності басейну Південного Бугу на серпень-вересень, нажаль, теж невтішний. За прогнозами метеорологів, кількість опадів очікується нижче норми, а середньомісячні температури – вищими від середньостатистичних.
Працівники каскаду ГЕС-ГАЕС Южно-Українського енергокомплексу вживають усіх можливих заходів для забезпечення приписаних санітарних витрат річки. Ситуацію коментує заступник головного інженера ВП ЮУАЕС – директор каскаду ГЕС-ГАЕС Олександр Фальчиков: «Загальна картина дуже складна. За останні 60 років ніхто не пам’ятає такої важкої водної обстановки. Починаючи з червня, усі водосховища Південного Бугу працюють на санітарному попуску і вже спрацьовані на 60%. У зв’язку зі зниженням водності з 3 липня поточного року гідроагрегати Олександрівської ГЕС не працюють. Для забезпечення санітарного попуску у нижній б’єф водосховища у розмірі 17,0 м3/с відкрито заставку греблі на
Загальний об’єм води при спрацюванні водосховища до приписаного рівня
Слід зазначити, що критична ситуація з водопостачанням у нижній течії Південного Бугу повторюється раз від разу, кожного посушливого року. Однією з реальних можливостей підтримати сприятливу екологічну обстановку в пониззі ріки є збільшення ємності Олександрівського водосховища. Згідно з проектом, для нормальної роботи каскаду ГЕС-ГАЕС передбачено рівень водоймища
* НПР – найвища оптимальна позначка поверхні водосховища, яка може довгий час підтримуватися підпірною спорудою.