Управління праці та соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради в межах своїх повноважень у 2015 році продовжує моніторинг стану оплати праці, її легалізації та зайнятості населення.
14.01.2015 робочою групою з питань легалізації заробітної плати та зайнятості населення у місті Южноукраїнську, у складі представників управління праці та соціального захисту населення Южноукраїнської міської ради, управління економічного розвитку Южноукраїнської міської ради, фінансового управління Южноукраїнської міської ради, Южноукраїнського міського центру зайнятості та Южноукраїнської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Миколаївській області здійснено інформаційний рейд з питань легальної зайнятості 16-ти суб’єктів підприємницької діяльності шляхом проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи з даного питання.
За результатами рейду, членами робочої групи розповсюджено 90 інформаційних буклетів, за допомогою яких вони намагаються донести до кожного роботодавця та працівника, що зарплата в «конвертах» – це доволі короткотермінова вигода, яка не дозволить отримати державні соціальні гарантії (допомогу по безробіттю, у випадку тимчасової втрати працездатності, по вагітності та пологам, щорічну відпустку, гарантовану законодавством України, пенсійне забезпечення, яке, за відсутності необхідного страхового стажу, буде мати мінімальний розмір та ін.).
Відповідно до статті 212 Кримінального кодексу України (далі – ККУ): «Умисне ухилення від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування чи страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, вчинене службовою особою підприємства, установи, організації незалежно від форми власності або особою, яка здійснює підприємницьку діяльність без створення юридичної особи, чи будь-якою іншою особою, яка зобов'язана його сплачувати, якщо таке діяння призвело до фактичного ненадходження до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування коштів у значних розмірах, карається штрафом від п'ятисот до тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років».
Неоподатковуваний мінімум на сьогодні - 17 грн., отже, розмір штрафів відповідно до статті 212 ККУ становить від 5100 грн. до 425000 грн.
Проте, найголовнішим фактором залишається абсолютна безправність найманого працівника, який отримує зарплату в «конвертах». Адже будь-якої миті такий працівник може отримати не просто меншу суму нелегальної зарплати, але й бути звільненим без будь-яких пояснень. І навіть звернення до контролюючих органів не допоможе отримати належні компенсації та виплати, оскільки за документами роботодавця такого працівника просто не існує.
Працівник, який отримує неофіційну заробітну плату, повинен знати, що роботодавцеві буде важко притягнути його до матеріальної відповідальності, передбаченої КЗпП, адже, за загальним правилом, матеріальна відповідальність працівника за виявлені факти нестачі, нанесення інших збитків роботодавцеві, обмежена розміром середнього місячного заробітку. Чим менший офіційний розмір заробітної плати, тим менша і відповідальність.
Треба пам'ятати, що пенсію в «конвертах» Вам і Вашим рідним ніхто не виплатить!