На виконання листа Миколаївської обласної державної адміністрації від 29.09.2014 року у зв’язку із чисельними зверненнями керівників підприємств, установ та організацій (далі — підприємства), облдержадміністрація надає роз’яснення щодо формування і створення загонів самооборони.
РОЗ’ЯСНЕННЯ
З метою підготовки держави до оборони під час збройної агресії і забезпеченню правового режиму воєнного стану Генеральним штабом Збройних Сил України прийнято рішення щодо створення і підготовки до формування у мирний час загонів самооборони. Ці загони утворюються на окремих штатах з оголошенням мобілізації або воєнного стану і будуть підпорядковані воєнним комісарам на відповідній території та залучатися до виконання завдань територіальної оборони в межах своїх територіальних одиниць.
Комплектування загонів здійснюється військовозобов’язаними, які призвані за мобілізацією, та тих, що добровільно дали згоду на зачислення до загонів самооборони. Всі вони призиваються на військову службу і отримують статус військовослужбовців Збройних Сил України.
Законодавством не визначено створення військових формувань безпосередньо на підприємствах. На підприємствах керівники підприємств тільки проводять відбір працівників до загонів самооборони на добровільній підставі. У тому числі і на підприємствах, які мають мобілізаційне завдання.
Списки таких військовозобов’язаних надаються до військкомату за місцем розташування підприємства. На підставі таких списків військкомати формують загони самооборони на окремих штатах.
Вимоги військкоматів щодо формування загонів безпосередньо на підприємстві не мають правових підстав. Мова може йти тільки про надання списків військовозобов’язаних, які працюють на підприємстві, і які надали згоду для зачислення до загону самооборони.
Крім того нагадуємо що організація та порядок ведення військового обліку військовозобов'язаних і призовників на підприємствах, в установах, організаціях і навчальних закладах детальніше визначено наказом Міністра оборони України від 15.12.2010 № 660 “Про затвердження Інструкції з організації ведення військового обліку військовозобов'язаних і призовників в органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях і навчальних закладах”.
Згідно із статтею 28 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу” запас військовозобов’язаних поділяється на два розряди, що встановлюються залежно від віку військовозобов'язаних.
2. Військовозобов'язані, які перебувають у запасі та мають військові звання рядового, сержантського і старшинського складу, поділяються на розряди за віком:
1) перший розряд - до 35 років;
2) другий розряд- до 50 років.
(частина друга статті 28 у редакції Закону України від 27.03.2014 р. N1169-VII).
З 22.07.2014 (Закон України від 22.07.2014 № 1604) “другий розряд - до 60 років”.
3. Особи офіцерського складу, які перебувають у запасі, поділяються на розряди за віком:
1) перший розряд:
молодший офіцерський склад - до 45 років;
старший офіцерський склад: майор (капітан 3 рангу), підполковник (капітан 2 рангу) - до 50 років; полковник (капітан 1 рангу) - до 55 років;
вищий офіцерський склад - до 60 років;
2) другий розряд:
молодший офіцерський склад - до 55 років; (до 60 років з 22.07.2014)
старший офіцерський склад: майор (капітан 3 рангу), підполковник (капітан 2 рангу) - до 55 років; (до 60 років з 22.07.2014)
полковник (капітан 1 рангу) - до 60 років;
вищий офіцерський склад - до 65 років.
(частина третя статті 28 у редакції Закону України від 27.03.2014 р. N1169-VII).
3. Граничний вік перебування в запасі другого розряду є граничним віком перебування в запасі та у військовому резерві.
Слід мати на увазі, що нові строки перебування у запасі вступили в дію з
моменту внесення змін до вказаного Закону України, тобто з 27.03.2014 та 22.07.2014 відповідно.
У зв’язку з тим, що Закон зворотної сили не має, військовозобов’язані, які на момент прийняття змін до законодавства досягли граничного віку перебування у запасі:
військовозобов'язані, які мають військові звання рядового, сержантського і старшинського складу - 40 років,
прапорщики і мічмани - 50 років, особи офіцерського складу: молодший офіцерський склад - 50 років;
старший офіцерський склад - 60 років - зняті або виключені з військового обліку у військових комісаріатах і на військову службу вони можуть бути прийняті тільки на добровільній основі.