19 серпня на Южно-Українській АЕС стартувала планова міжнародна страхова інспекція. До складу експертної групи увійшли інспектори з британського, китайського та українського ядерних страхових пулів, а також спостерігач з Чехії. Експерти проведуть оцінку страхового ризику АЕС для страхування цивільної відповідальності за ядерну шкоду а також майна, ознайомляться з реалізацією рекомендацій попередніх інспекцій міжнародної, пулінгової системи, а також місій Міжнародного агентства з атомної енергії та Всесвітньої асоціації операторів АЕС. Робота триватиме 3 дні.
У перший день під час зустрічі з керівництвом атомної станції окрему увагу було приділено заходам з модернізації та підвищення безпеки енергоблоків, зокрема тим, що внесені до планів атомної станції після подій на японській АЕС «Фукусіма», роботам з подовження терміну експлуатації енергоблоку №1.
У привітальному слові виконуючий обов’язки головного інженера ВП ЮУАЕС Володимир Бандурко підкреслив, що постійне підвищення безпеки АЕС є головним пріоритетом у роботі підприємства. «Ми з нетерпінням чекаємо на висновки інспекції, тому що упевнені - вони слугуватимуть нашому подальшому вдосконаленню»,- зазначив він. Керівник запевнив, що усі результати перевірки будуть ретельно вивчені, а на основі рекомендацій та пропозицій міжнародних експертів буде розроблено заходи з їх реалізації.
У свою чергу очільник інспекції Майкл Піч зазначив, що предметом перевірки є забезпечення захисту атомної станції від ризиків. Багато заходів з підвищення безпеки енергоблоків та доведення їх рівня до сучасних міжнародних вимог вже виконано. «Я сподіваюсь, що подальша робота ЮУАЕС у цьому напрямку буде базуватися на принципах культури безпеки та спрямована на зниження впливу людського чинника», - сказав Майкл Піч.
У другій половині дня інспектори зробили обхід станції, приділивши особливу увагу системам, важливим для безпеки. Наступні два дні представники міжнародної страхової інспекції працюватимуть в групах за різними напрямками.
Минулого разу група інспекторів ядерного страхового пулу перевіряла Южно-Українську АЕС у серпні 2007 року. За підсумками останньої перевірки був складений звіт, видано 10 рекомендацій і пропозицій, реалізація яких знизить страхові ризики. На підставі виданих рекомендацій і пропозицій в ВП ЮУАЕС було розроблені 44 заходи, що реалізовувалися протягом 2007-2013 років. У повному обсязі виконаний 41 захід, три - у стадії виконання.
В інтерв’ю відомчим ЗМІ АЕС генеральний директор ядерного страхового пулу України Олександр Бабенко зазначив, що атомні електростанції нашої країни, зокрема Южно-Українська, відзначаються високими стандартами безпеки, тож жодних проблем за результатами перевірки, на його думку, не має бути.
Додатково
В 1996 році Україна приєдналася до Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду. Вона вимагає від операторів ядерних установок страхувати ядерні ризики. В 2003 році було створено Український ядерний страховий пул. Наразі до нього входять 27 провідних українських страхових компаній. Український ядерний страховий пул перестраховує українські ризики у 18-ти іноземних Ядерних страхових пулах, до яких входять більше 200 страхових компаній. В 2004 році уперше усі чотири українські АЕС були проінспектовані представниками Міжнародної пулінгової системи.
Світова система ядерних страхових пулів існує вже майже 60 років. Ядерний страховий пул України є її невід’ємною складовою і бере участь у перестрахуванні ризиків ядерних установок 15-ти країн світу: Канади, Франції, Іспанії, Бельгії, Нідерландів, Хорватії, Словенії, Швейцарії, Словаччини, Чехії, Угорщини, Швеції, Фінляндії, Білорусі, Росії, Китаю.