Южноукраїнська міська рада

Офіційне Інтернет-представництво

Порядок зміни імені (прізвища, власного імені, по батькові) за законодавством України

18.07.2013
Южноукраїнське міське управління юстиції

 Фізична особа набуває прав та обов’язків і здійснює їх під своїм ім’ям. Ім’я фізичної особи, яка є громадянином України, складається із прізвища, власного імені та по батькові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить ( ст. 28 ЦК України).

Стаття 295 Цивільного Кодексу України визначає основні засади права на зміну імені.

Так, зокрема, фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на власний розсуд змінити своє прізвище та (або) власне ім'я. При цьому, мається на увазі, що така особа може змінити свої прізвище та власне ім’я на будь-які (навіть вигадані) на власний розсуд, і дозвіл її батьків на це не потрібен.

Фізична особа,  яка досягла чотирнадцяти років,  має право змінити своє прізвище та (або) власне ім'я за згодою  батьків  або одного  з  них  у  разі,  якщо  другий  з батьків помер, визнаний безвісно відсутнім, оголошений померлим, визнаний обмежено 

дієздатним,  недієздатним, позбавлений батьківських прав щодо цієї дитини, а також якщо відомості про батька (матір) дитини виключено з  актового  запису  про  її  народження  або  якщо  відомості про чоловіка як батька  дитини  внесені  до  актового  запису  про  її
народження за заявою матері. Про відсутність батька за вищевказаних обставин заявник повинен надати відповідний документ.

У разі  якщо  над  фізичною особою,  яка досягла чотирнадцяти років,  встановлено піклування,  зміна прізвища та (або)  власного імені такої особи здійснюється за згодою піклувальника.

Фізична особа,  яка досягла чотирнадцяти років, має право на зміну по батькові у разі зміни її батьком свого власного імені або виключення  відомостей  про нього як батька дитини з актового запису про її народження. Тобто, якщо прізвище та власне ім’я можна змінити на власний           розсуд, то по батькові повинно обов’язково відповідати власному імені батька заявника (ст. 147 СК України)

Прізвище, власне ім'я та по батькові фізичної особи можуть бути змінені у разі її усиновлення, визнання усиновлення недійсним або його скасування відповідно до закону

Прізвище  фізичної  особи  може  бути змінене у разі реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу або визнання його недійсним.

 Підставами для відмови у зміні імені є:

здійснення  стосовно  заявника  кримінального провадження або його  перебування  під  адміністративним  наглядом;

наявність у заявника судимості,  яку не погашено або не знято в установленому законом порядку;

офіційне звернення  правоохоронних  органів  іноземних держав про оголошення розшуку заявника;

подання заявником неправдивих відомостей про себе.

Порядок розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені,  по  батькові) фізичної особи встановлюється Кабінетом Міністрів України від 11.07.2007 № 915 «Про затвердження Порядку розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особи.

Додаткову інформацію про порядок державної реєстрації зміни імені (прізвища, власного імені, по батькові) можна отримати за тел. 5-24-19.