Одним із напрямів державної політики в галузі сприяння зайнятості населення є здійснення заходів зі створення умов для тимчасової зайнятості громадянам, які відчувають труднощі в пошуку роботи. Згідно ст. 31 Закону України «Про занятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI та згідно «Порядку організації громадських та інших робіт тимчасового характеру» від 20.03.2013 № 175 громадські роботи є видом суспільно корисних оплачуваних робіт в інтересах територіальної громади, які організовуються для додаткового стимулювання мотивації до праці, матеріальної підтримки безробітних та інших категорій осіб і виконуються ними на добровільних засадах. Громадські роботи, що відповідають потребам певної територіальної громади або задовольняють суспільні потреби територіальних громад, організовуються місцевими державними адміністраціями, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад за участю територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, на договірних засадах.
До виконання громадських та інших робіт тимчасового характеру на добровільних засадах залучаються такі категорії осіб:
- зареєстровані безробітні;
- особи, які перебувають на обліку в територіальних органах Державної служби зайнятості у районах, містах, районах у місті (далі територіальні органи) як такі, що шукають роботу (далі – особи, які шукають роботу);
- працівники, які втратили частину заробітної плати внаслідок вимушеного скорочення до 50 відсотків передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв’язку із зупиненням (скороченням) виробництва продукції (далі – працівники, які втратили частину заробітної плати).
На осіб, які беруть участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру, поширюються державні соціальні гарантії, передбачені законодавством про працю та зайнятість населення і загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Громадські та інші роботи тимчасового характеру виконуються виключно на створених для цього тимчасових робочих місцях. Роботодавці подають територіальним органам інформацію про потребу в робочій силі для укомплектування тимчасових робочих місць, відповідно до якої територіальні органи здійснюють направлення осіб таких категорій.
З особами, які беруть участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру, роботодавці укладають в письмовій формі строкові трудові договори на строк, що сумарно протягом року не може перевищувати 180 календарних днів. Про участь осіб у таких роботах роботодавці вносять записи до трудових книжок відповідно до законодавства про працю.
До громадських та інших робіт тимчасового характеру не відносяться роботи, що пов’язані з ризиком для життя, відповідно до Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 26 січня 2005 р. № 15.
Організація громадських робіт здійснюється місцевими державними адміністраціями, виконавчими комітетами, селищних, міських рад (далі – місцеві органи влади) за участю територіальних органів із залученням на добровільних засадах роботодавців.
Місцеві органи щороку відповідно до територіальних програм зайнятості населення та інших відповідних програм приймають рішення щодо організацій громадських робіт, визначають види робіт, роботодавців, за участю яких планується організація таких робіт, та інформують їх про прийняте рішення. Місцеві органи доводять територіальним органам інформацію про прийняте рішення і обсяги коштів, необхідних для фінансування організації громадських робіт. У разі залучення зареєстрованих безробітних до громадських робіт фінансування організації таких робіт здійснюється пропорційно рівними частинами за рахунок коштів місцевих бюджетів та за рахунок територіальних органів.
Фінансування організації громадських робіт здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів, роботодавців та інших не заборонених законодавством джерел шляхом їх спрямування на:
- оплату основної та додаткової заробітної плати осіб, визначеної відповідно до частин першої та другої статті 2 Закону України «Про оплату праці»;
- сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, зокрема у період тимчасової непрацездатності в межах дії строкового трудового договору;
- оплату перших п’яти днів тимчасової непрацездатності в межах дії строкового трудового договору;
- оплату проїзду в межах регіону до місця виконання робіт та у зворотному напрямку осіб, яку беруть участь у громадських роботах;
- оплату медичного та наркологічного огляду ( у разі потреби);
- придбання малоцінних необоротних матеріальних активів, господарських матеріалів,малоцінних та швидкозношувальних предметів, їх ремонт та обслуговування.
Відповідальність за цільове використання коштів, що спрямовуються на фінансування організації громадських робіт, покладається на сторони договору про організацію громадських робіт та фінансування їх організації. Відповідальність за відповідність громадських робіт інтересам територіальної громади та належність їх до суспільно корисних робіт покладається на місцеві органи влади.
Отже, роботи тимчасового характеру сьогодні – це корисна справа: реальна підтримка шукачів роботи, надійний шлях до їх постійної зайнятості, допомога роботодавцям при виконанні нагальних робіт тимчасового характеру.
З питань отримання консультацій звертатись за адресою: м. Южноукраїнськ, вул. Дружби Народів, буд. 54 або за телефоном (05136) 2-53-56.