Одним із видів покарань, альтернативних обмеженню чи позбавленню волі, є звільнення від відбування покарання у виді позбавлення чи обмеження волі з випробуванням з іспитовим строком.
Призначаючи засудженому покарання у виді позбавлення чи обмеження волі, суд на підставі ст.75 кримінального кодексу України може прийняти рішення про звільнення засудженого від відбування покарання з випробуванням. Суд звільняє засудженого від відбування призначеного покарання у виді позбавлення/обмеження волі, якщо він протягом визначеного судом іспитового строку не вчинить нового злочину і виконає покладені на нього судом обов’язки.
Іспитовий строк встановлюється судом тривалістю від одного року до трьох років. Іспитовий строк обчислюється з моменту проголошення вироку суду.
У разі звільнення від відбування покарання з випробуванням суд на підставі ст.76 КК України може покласти на засудженого такі обов’язки:
1) попросити публічно або в іншій формі пробачення у потерпілого;
2) не виїжджати за межі України на постійне проживання без дозволу органу кримінально-виконавчої системи;
3) повідомляти органи кримінально-виконавчої системи про зміну місця проживання, роботи або навчання;
4) періодично з’являтися для реєстрації в органи кримінально-виконавчої системи;
5) пройти курс лікування від алкоголізму, наркоманії або захворювання, що становить небезпеку для здоров’я інших осіб.
Контроль за поведінкою осіб, звільнених від відбування покарання з випробуванням, протягом іспитового строку здійснюється кримінально-виконавчою інспекцією за місцем проживання засудженого (ст.163 кримінально-виконавчого кодексу України).
Кримінально-виконавча інспекція веде персональний облік засуджених протягом іспитового строку, спільно з органами внутрішніх справ та відповідними громадськими формуваннями проводить індивідуально-профілактичну роботу із засудженими та контролює додержання ними громадського порядку і виконання обов’язків, покладених на них судом.
Звільнені від відбування покарання з випробуванням зобов’язані:
- виконувати обов’язки, які покладені на них судом;
- повідомляти інспекцію про зміну місця проживання;
- з’являтися за викликом до кримінально-виконавчої інспекції.
У разі неприбуття до кримінально-виконавчої інспекції без поважних причин до засудженого може бути застосовано привід, який здійснюється органом внутрішніх справ (ст.164 кримінально-виконавчого кодексу України).
Після закінчення іспитового строку засуджений, який виконав покладені на нього судом обов’язки та не вчинив нового злочину, за поданням кримінально-виконавчої інспекції звільняється судом від призначеного йому покарання, контроль за його поведінкою припиняється і засуджений знімається з обліку в кримінально-виконавчій інспекції ( ст.78 ч.1 кримінального кодексу України, ст.165 ч.2 кримінально-виконавчого кодексу України).
У разі ухилення засудженого, звільненого від відбування покарання з випробуванням, від виконання обов’язків, які покладені на нього судом, або порушення громадського порядку, за яке його було притягнуто до адміністративної відповідальності, що свідчить про небажання засудженого стати на шлях виправлення, кримінально-виконавча інспекція вносить до суду подання про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення засудженого до місць позбавлення/обмеження волі для відбування призначеного покарання.
Невиконанням обов’язків вважається таке, коли засуджений не виконав хоч один з обов’язків, які було покладено на нього судом.
Систематичним вчиненням правопорушень вважається вчинення засудженим трьох і більше правопорушень, за які його було притягнуто до адміністративної відповідальності (ст.166 кримінально-виконавчого кодексу України).
Останнім часом спостерігається зменшення кількості осіб, засуджених з випробуванням. Так, на початку 2010 року на обліку Южноукраїнського міського підрозділу кримінально-виконавчої інспекції перебувало 139 осіб, засуджених з випробуванням, на початку 2011 року – 134 особи, на початку 2012 року – 82 особи, яким судом було встановлено іспитовий строк.
Станом на 20.07.2012 року на обліку кримінально-виконавчої інспекції м. Южноукраїнська перебуває 65 осіб, звільнених від відбування покарання з випробуванням, із них 5 осіб – діти.
Хотілося б зазначити, що неправильним було б вважати, що якщо до засудженого судом застосовано звільнення від відбування покарання з випробуванням, навіть якщо на засудженого не покладалися обов’язки, передбачені ст.76 кримінального кодексу України, то контроль за поведінкою засудженого не здійснюється, така особа може порушувати громадський порядок та не з’являтися до кримінально-виконавчої інспекції за викликами. Така думка є хибною та може призвести до негативних наслідків для засудженого з випробуванням. В поточному році за поданням кримінально-виконавчої інспекції м. Южноукраїнська одній засудженій особі було скасовано іспитовий строк та направлено її до місць позбавлення волі для відбуття призначеного вироком суду покарання у виді позбавлення волі.
Іспитовий строк дисциплінує засудженого, привчає
його до додержання законів, нагадує йому, що він не виправданий, а проходить
випробування, від результату якого залежить його подальша доля – звільнення від
відбування призначеної основної міри покарання або реальне її відбування в
місцях позбавлення чи обмеження волі.
Старший інспектор Южноукраїнського міського підрозділу
кримінально-виконавчої інспекції старший лейтенант внутрішньої служби Н.І. Андреєва