У зв'язку зі спекотними погодними умовами не характерними для клімату України гігієністи-науковці та практики рекомендують для послаблення несприятливої дії високої температури в житлових та громадських будинках, офісних приміщеннях здійснення таких заходів:
- застосування сонцезахисних пристроїв на вікнах (жалюзі, штори білих тонів);
- застосування вікон з тонованим сонцевідбивачим (відзеркалючим) склом;
- застосування мобільних та стаціонарних кондиціонерів;
- застосування звичайних електричних вентиляторів.
Для недопущення надходження тепла в приміщення рекомендується кріпити сонцевідбиваючі плівки зовні вікон.
Людям, які страждають на хронічні захворювання, особливо серцево-судинної системи, літнім людям та дітям рекомендовано обмеження фізичної активності та перебування на сонці. Необхідно проконсультуватися з лікарем, та виконувати його рекомендації.
У приміщеннях необхідно проводити вологе прибирання з метою збільшення вологості повітря та зниження його температури. Антимоскітну сітку на вікнах рекомендується періодично зволожувати для зменшення проникнення в приміщення гарячого повітря.
Найкращий час для провітрювання приміщень – нічні, ранкові та вечірні години. У інший час кватирки, фрамуги, вікна необхідно тримати зачиненими, що значно зменшить проникнення гарячого повітря всередину приміщення.
Одяг повинен добре пропускати повітря, бути легким, просторим та, бажано, світлих тонів.
З метою попередження перегріву організму, періодично, особливо після повернення з вулиці, необхідно користуватися душем.
Під час відпочинку на пляжі рекомендується перебувати в тіні в головних уборах, якомога більше скоротити перебування на сонці. Найсприятливіший час перебування на пляжі – ранкові та вечірні години.
При перебуванні на відкритому повітрі необхідно носити головні убори, збільшити споживання питної води та рідкої їжі, особливо коли не можна відмовитися від перебування на відкритому повітрі.
Власникам автомобілів, у яких не встановлені кондиціонери, необхідно максимально обмежити користування ними, особливо в період з 12 до 17 години.
Для попередження порушень імунної системи рекомендована вітамінопрофілактика та овочеві дієти. У такі дні категорично забороняється вживання алкогольних напоїв, куріння.
Сонячні та теплові удари частіше виникають у дітей, що пов`язано із недосконалістю процесу терморегуляції їх організму, а також наявністю у частини з них ожиріння, захворювань серцево-судинної та ендокринної систем. Організм дитини генерує тепло, яке розсіюється шляхом теплового випромінювання та виділення поту. За рахунок виділення поту організм захищається від перегрівання в умовах підвищення температури повітря, вологості, посилення рухового навантаження. При неспроможності організму швидко в необхідній кількості витрачати тепло наступає перегрівання. Якщо це супроводжується дефіцитом в організмі води (зневоднення), швидкість зростання температури тіла підвищується, що призводить до сонячного або теплового удару.
Тепловий удар виникає при загальному перегріванні організму під впливом впродовж тривалого часу високої температури, а сонячний – під прямим впливом сонячних променів на голову та верхню частину шиї людини.
Для попередження сонячних і теплових ударів у дітей необхідно:
- уникати тривалого перебування під прямими сонячними променями (не більше 10-15 хвилин);
- носити вільний одяг світлих кольорів із натуральних матеріалів,
- на пляж одягати легке взуття;
- захищати голову від сонця панамами, хустками тощо (навіть у хмарну погоду), а також парасольками.
Для захисту очей використовувати козирки та окуляри від сонця;при перебуванні на пляжі забезпечити чергування відпочинку на піску або каменях (впродовж 10-15 хвилин) з плесканням у воді і плаванням (10-15 хвилин – для дітей 8-12 років, 25-30 хвилин – для дітей з 13 років і старше). У першій половині дня купання краще закінчувати не пізніше 10-00-10-30, повторне купання у другій половині дня проводити з 16-00 до 19-00. Не дозволяти дітям спати під сонцем. На пляжі широко використовувати тіньові навіси; поза межами пляжу необхідно чергувати перебування на сонці та у тіні дерев ("сонячне мереживо" дерев – сонячні проміні, які пропущені через листя дерев); не організовувати у період з 10-00 до 16-00 тривалих екскурсій (автобусних, піших); проводити культурно-масові заходи після 18-00 на свіжому повітрі або залах з широким доступом свіжого повітря, виключаючи протяги.
При проведенні масових заходів влаштовувати перерви
через кожні 30 хвилин; проводити рухові ігри, змагання у періоди до 10-00 і
після 16-00; забезпечити дітей впродовж дня достатньою кількістю питної води
(не менше 2 літрів на дитину), не дозволяти вживання холодної води; проводити
під час перебування у приміщеннях обливання обличчя, рук до ліктів, до плечей,
ніг до колін прохолодною проточною водою (починати з +24º–26º С, кожні 2 дня
знижати на 1º С і довести її до 16º С); організувати широкий доступ свіжого
повітря до приміщень, де перебувають діти (широку аерацію), у тому числі під
час денного та нічного сну, не допускаючи протягів. Сукупна тривалість денного
та нічного сну не повинна бути менше 10-30-11-00 годин; за наявності у
приміщеннях кондиціонеру, різниця між температурою цього приміщення та
температурою на вулиці не повинна
перевищувати +10º С, для запобігання теплового удару після виходу на
вулицю після тривалого перебування поруч із кондиціонером; не допускати
перебування дитини ближче ніж
Додатково повідомляємо, що показники мікроклімату на робочих місцях регламентовано „Санітарними нормами мікроклімату виробничих приміщень” (ДСН 3.3.6.042 – 99), затвердженими постановою Головного державного санітарного лікаря України від 01.12.1999 №42, СНиП 2.04.05 – 91 „Отопление, вентиляция и кондиционирование воздуха”, державними будівельними нормами ДБН В.2.2 – 2005 „Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення.”, ознайомитись з якими Ви можете на офіційному веб-сайті Верховної Ради України.