Южноукраїнська міська рада

Офіційне Інтернет-представництво

28 червня відзначаємо День Конституції України

21.06.2012
Відділ забезпечення депутатської діяльності, звязків з громадськістю та ЗМІ

28 червня 1996 року Верховна Рада України, висловлюючи суверенну волю громадян держави і спираючись на багатовікову історію українського державотворення, прийняла Основний Закон України - Конституцію, яка стала реальною і дієвою основою розбудови незалежної демократичної держави як повноправної учасниці світового співтовариства.

Витоки українського конституційного процесу мають давні історичні традиції. Ще за часів Київської Русі на віче укладалися договори між князем і народом, князем і його дружиною, що відображено в різних редакціях «Руської Правди».

Історичне значення Конституції 1996 року:

Конституція 1996 р. стала першою Конституцією незалежної України, яка стала продовженням багатовікових конституційно-правових традицій українського народу.

Конституція України закріпила правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність.

3 прийняттям Конституції були визначені базові координати й орієнтири, сукупність суспільних цінностей - усе те, що формує політико-економічну систему.

Створено передумови для того, щоб функціонування і розвиток держави і суспільства не залежали від політичної орієнтації партій чи окремих політичних діячів. Окреслено відносини держави і громадянина, їхні права і взаємні обов'язки. Установлено межі втручання держави в життя суспільства й окремої особистості.

Прийняття Конституції внесло стабільність у політичне життя українського суспільства, законодавчо розмежувавши права й обов'язки різних гілок влади, політичних партій і громадських організацій.

Прийняття демократичної за своїм характером Конституції зміцнило міжнародний авторитет молодої держави.

Президент Віктор Янукович: «Норми вдосконаленої Конституції мають утверджувати людину як найвищу цінність держави»

Оновлена Конституція України має бути зорієнтована на утвердження людини як найвищої цінності суспільства та держави. Про це Президент України Віктор Янукович заявив на першому засіданні Конституційної Асамблеї.

На переконання Глави держави, пріоритетами у процесі модернізації Основного Закону зокрема є посилення конституційних гарантій прав і свобод людини та громадянина, розширення конституційного регулювання інститутів безпосередньої демократії, збільшення ефективності механізму організації та збалансованості державної влади.

«Необхідно приділити особливу увагу насамперед підготовці науково обґрунтованої цілісної Концепції модернізації Основного Закону України, а на її основі - відповідних законодавчих пропозицій про внесення змін до Конституції», - зазначив Президент.

Віктор Янукович підкреслив, що конституційні зміни мають також бути покладені в основу ефективної судової системи, запровадження європейських підходів доступу до професії судді, закріплення гарантій реальної незалежності суддів, утвердження їх дієвого та ефективного самоврядування.

Водночас, на переконання Президента, не менш важливим напрямом у контексті оновлення Основного Закону є створення належних конституційних засад реформування місцевого самоврядування для збільшення його ефективності. «Акцент у реформі місцевого самоврядування має бути зосереджений на громаді - територіальній основі місцевого самоврядування», - сказав він, зауваживши, що йдеться про розширення можливостей мешканців територіальної громади впливати на прийняття рішень на місцевому та регіональному рівнях.

«Упевнений, що Конституція України не повинна писатися «під» будь-який орган влади, політичну силу чи окремі персоналії. Це безперспективно. Саме тому ми обираємо для реалізації необхідних конституційних змін формат Конституційної Асамблеї - для того, щоб створити всі необхідні умови для прямої участі в обговоренні та прийнятті рішень представників громадськості, науковців, експертів», - резюмував Глава держави.