7 березня ц.р. на засіданні Кабінету Міністрів України Президент України Віктор Янукович окреслив чотири стратегічних напрямки соціальних реформ, що мають реалізовуватися у державі. Про це він заявив у своєму виступі під час розширеного засідання Кабінету Міністрів.
Перш за все, заявив Глава держави, треба відновити довіру суспільства до державної політики, спрямованої на покращення життя громадян. «Нам потрібно відновити основоположний принцип соціальної справедливості, максимально скасувавши пільги для тих, хто цього не потребує. Йдеться про підвищення ефективності соціальної політики», – наголосив Віктор Янукович. Він додав: це не лише зекономило б кошти соціального спрямування, а й поліпшило б атмосферу в суспільстві, показало орієнтацію держави на чесний перерозподіл доходів.
Другим напрямком Президент України назвав комплексне перетворення підходів до оплати праці, податків та соціального страхування. «Необхідно запровадити механізми розподілу результатів економічної діяльності, які стримували б подальшу соціальну та економічну поляризацію суспільства, піднімали рівень доходів працюючого населення та соціальне забезпечення вразливих верств», – зазначив Глава держави. Одним із шляхів досягнення цієї мети він назвав запровадження податку на багатство.
Третій напрямок, зазначив Глава держави, - це глибока модернізація сфери соціального забезпечення. «Необхідно перейти від безсистемних виплат до адресної допомоги та соціальних послуг, які відповідають потребам конкретної людини та сім’ї».
Глава держави також наголосив на необхідності сприяння залученню в активне соціальне життя людей з обмеженими можливостями. Йдеться про облаштування для них навколишнього середовища та робочих місць, забезпечення доступності громадських закладів освіти, культури, торгівлі тощо.
Четвертим напрямком соціальних реформ, наголосив Віктор Янукович, є сприяння ефективній зайнятості та створення нових робочих місць для громадян.
Працездатні особи, за словами Глави держави, мають отримати змогу повною мірою забезпечувати свої потреби та потреби своєї сім’ї, не звертаючись за допомогою до держави.
Наразі потреба у створенні нових робочих місць дуже актуальна, сказав Віктор Янукович. «Завдання створення робочих місць не слід розуміти як самоціль, а лише як засіб реалізації масштабної національної стратегії модернізації. Нові робочі місця покликані забезпечити нову якість економічного зростання», – зауважив він.
Глава держави звернув окрему увагу на те, що в умовах демографічної кризи і старіння населення України, нові робочі місця повинні забезпечити потреби не лише працюючих, а й зростаючої кількості пенсіонерів. «Нові робочі місця повинні забезпечувати вищу, ніж сьогодні, продуктивність праці та великі надходження до бюджету пенсійної системи», – сказав Віктор Янукович.
Пенсійне забезпечення.
Усі заходи в галузі пенсійного забезпечення, передбачені новими соціальними ініціативами Президента України, будуть реалізовані в чітко визначені строки. З 1 травня цього року розпочнеться процес “осучаснення” заробітної плати для обчислення пенсій для тих пенсіонерів, яким пенсія призначена до 2008 року. Заробіток для призначення пенсії буде поетапно осучаснено до середньомісячного заробітку у галузях економіки за 2007 рік – 1197,91 грн. Протягом травня-грудня 2012 року пенсіонери в середньому додатково отримають щомісяця 103,60 грн.
У Державному бюджеті сьогодні є додаткові 10-11 млрд. грн., які можна спрямувати на реалізацію проголошених Президентом України соціальних ініціатив. Перший заступник Глави Адміністрації Президента України Ірина Акімова поінформувала, що на сьогодні, за приблизними розрахунками Міністерства фінансів, уже є додатково 10-11 млрд. гривень, які надходять, передусім, за рахунок перевищення планових показників по ПДВ на імпортну і вітчизняну продукцію та планового збільшення надходжень від податку на прибуток".
На реалізацію соціальних ініціатив (не враховуючи програми іпотечного кредитування) потрібно близько 16 млрд. грн. "10 млрд. з цієї суми – це осучаснення і перерахунок пенсій для пенсіонерів та військовослужбовців" .
Нові соціальні ініціативи та поступове впровадження нової соціальної політики – це насамперед виправлення механізмів перерозподілу доходів, подолання глибокого майнового розриву, сприяння розвиткові середнього класу, створення ефективної системи захисту населення від соціальних ризиків, підкреслив Глава держави.
З метою реалізації соціальних ініціатив 15 березня ц.р. Президент України Віктор Янукович доручив Уряду забезпечити підготовку і внесення на розгляд Верховної Ради законопроектів, які стосуються змін до Держбюджету-2012 та деяких інших законодавчих актів.
Відповідне доручення Глава держави дав Прем’єр-міністру Миколі Азарову з метою послідовного впровадження державної соціальної політики щодо підвищення стандартів життя людей.
Уряд має передбачити заходи із забезпечення з 1 травня 2012 року:
Також мають бути підвищені розміри пенсій, призначених відповідно до Закону
України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та
деяких інших осіб»: з 1 липня - на 10%, з 1 вересня - на 10%, з 1 січня 2013
року на 10,5%.
Йдеться також про підвищення розміру щорічної разової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що виплачується у 2012 році: інвалідам війни І групи – до 2200 гривень, II групи – до 1920 гривень, III групи – до 1720 гривень.
Крім того, мова йде про скасування у 2012 році рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантований мінімум) для осіб, які втратили працездатність, та інвалідів, а також поетапного скасування рівня забезпечення прожиткового мінімуму, установленого для дітей.
Також до 1 вересня 2012 року протезами та колісними кріслами мають бути забезпечені всі інваліди із вадами опорно-рухового апарату, які цього потребують.
Йдеться, крім того, про спеціалізоване медичне лікування громадян, інвалідність яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою; будівництво (придбання) житла для цієї категорії осіб, інвалідів війни, інвалідів по зору і слуху, передбачивши видатки на ці цілі відповідно до обґрунтованих потреб.
Також мають бути передбачені видатки за окремою бюджетною програмою на реабілітацію хворих на ДЦП дітей.
Йдеться і про компенсацію громадянам, які вкладали гроші в Ощадбанк та держстрахування, а також в низку державних фінансових зобов’язань СРСР.
Крім того, мова йде про необхідність збільшення видатків за відповідною бюджетною програмою на 269 млн гривень на створення сучасних перинатальних центрів у регіонах України.
Йдеться також про функціонування механізму здешевлення вартості іпотечних кредитів для забезпечення доступним житлом громадян.
Згідно з дорученням, до 30 березня Уряд має забезпечити підготовку та внесення на розгляд ВР законопроекту щодо забезпечення громадян гідною роботою. У проекті потрібно зокрема передбачити стимули для роботодавців, які дають роботу молоді, інвалідам, особам передпенсійного віку, іншим уразливим категоріям населення.
Кабмін також має вжити заходів щодо вдосконалення роботи соціальних служб, повного охоплення їх послугами найуразливіших категорій населення тощо
До 20 квітня Уряд має вжити заходів для посилення соціальної справедливості у сфері оподаткування, зокрема забезпечити підготовку і внесення до парламенту проекту Закону про внесення змін до Податкового кодексу щодо запровадження податку на багатство.
До 2 квітня Уряд має вжити заходів щодо спрощення та здешевлення процедур, пов'язаних із реєстрацією (перереєстрацією) або зняттям з обліку транспортних засобів.
Президент також доручив Віце-прем'єр-міністру - Міністру соціальної політики Сергію Тігіпку забезпечити поетапне - з квітня 2012 року - осучаснення призначених у минулі роки страхових виплат потерпілим від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.