Проблему забезпечення теплом та гарячою водою відчувають на собі не всі мешканці Южноукраїнська. Але для жителів принаймні десятьох багатоповерхівок третього та четвертого мікрорайонів вона дуже актуальна. Потужностей працюючих в місті тепло-розподільчих пунктів не вистачає для того, щоб батареї на верхніх поверхах цих будинків взимку гріли так, як те передбачено санітарними нормами, і з кранів відразу, коли це потрібно споживачам, бігла гаряча вода. Вирішити це питання можна із застосуванням новітніх технологій, які вже давно успішно застосовуються в багатьох країнах Європи, а з недавніх пір взяті на озброєння і цілому ряді українських міст (зокрема – Києві, Черкасах, та інш.). Мова йде про встановлення в будинках індивідуальних теплових пунктів.
Тепло-розпдільчі пункти (або ТРП), які зараз повсемісно подають в будинки южноукраїнців тепло та гарячу воду, перетворють і розподіляють теплову енергію між кількома будинками і навіть цілими мікрорайонами, а індивідуальний тепловий пункт (ІТП) призначений для потреб однієї будівлі. ІТП дозволяють не лише повноцінно забезпечувати теплом та гарячою водою будинок , а ще економити теплову енергію, регулювати кількість тепла, що подається в квартири.
У минулому році наше місто відвідали спеціалісти словацької фірми «Dekon» і запропонували місцевій владі свої послуги із переобладнання «проблемних» багатоповерхівок індивідуальними тепловими пунктами. Пропозиція була прийнята до розгляду, а цьогоріч вже здійснено перші кроки у реалізації цього проекту.
Наприкінці минулого місяця делегація представників виконкому Южноукраїнської міської ради та місцевого підприємства житлово-комунального господарства побувала в Словаччині, ознайомилась із виробничими потужностями підприємства «Dekon», подивились як застосовуються на практиці виготовлені ним індивідуальні-теплові пункти. Було також укладено попередню усну домовленість про обладнання подібним ІТП одного з житлових будинків у нашому місті – шістнадцятиповерхівки по вул. Дружби народів 40.
- Зараз вирішується питання про виділення коштів на оснащення будинку №40 по Дружбі народів. На це потрібно приблизно 300 тисяч гривень. Якщо кошти будуть виділені, то роботи по встановленню першого ІТП розпочнуться вже в вересні, а із початком нового опалювального сезону, мешканці шістнадцятиповерхівки вже відчують всі принади модернізації свого житла, - розповідає Ю.КУРИШКО.- Люди отримають можливість самостійно регулювати споживання енергії і платити тільки за реально використане тепло. Крім того вони не будуть зливати по кілька хвилин холодну воду, щоб отримати гарячу. На жаль, зараз вони змушені робити це досить часто. І ще - ІТП не допускає так званого «переотопленія», коли, наприклад, восени температура повітря піднімається, а параметри теплоносія, який виходить з котельні, не змінюються і мешканці змушені відкривати вікна, щоб випустити назовні оплачене ними тепло.
За словами першого заступника міського голови, в перспективі планується обладнати ІТП ще декілька будинків в 3-4 мікрорайонах. Якщо проект буде втілюватись в місті повномасштабно, то наші словацькі партнери гарантують залучення для цієї справи інвестицій одного з іноземних банків.
- Модернізація систем теплопостачання, про яке ми говоримо сьогодні, справа досить вигідна,- запевняє Ю.Куришко. – По-перше значно зменшаться витрати на виробництво та транспортування тепла. Витрата електроенергії на перекачування теплоносія знижується на 20 - 40%. За рахунок автоматизації регулювання відпустки тепла конкретному абоненту (будівлі) економиться до 15% тепла на опалення.
Втрати тепла при транспорті гарячої води знижуються в два рази.
Значно скорочується аварійність
мереж, особливо за рахунок виключення з тепломережі трубопроводів гарячого
водопостачання. Так як автоматизовані теплові пункти працюють "на
замку", значно скорочується потреба у кваліфікованому персоналі.
Термін окупності кожного
ІТП - менше двох років. Крім того, за попередніми прорахунками, модернізація
дозволить зупинити в подальшому зростання тарифів на теплопостачання. Ірина Головченко.
Члени южноукраїнської делегації Ю.Куришко та А.Заренок під час робочого візиту до Словаччини (зліва- направо), разом із ними – представник фірми «Dekon».
Виробнича дільниця фірми «Dekon», де виробляють індивідуальні теплові пункти.
Зовнішній вид ІТП у зборі.