Південноукраїнська міська рада

Офіційне Інтернет-представництво

Історична довідка ЮМІМ

22.03.2022

Наш край має давню та славетну історію. Гранітно-степове Побужжя надзвичайно багате на археологічні прошарки: палеоліт, мезоліт, неоліт, мідний і залізний віки, епоха бронзи, черняхівська та трипільська культури, свідчення про поселення кіммерійців, сарматів, скіфів, давніх слов'ян, греків та римлян. Тільки між селищами Мигія Первомайського району та Олександрівка Вознесенського району виявлено 98 археологічних пам'яток культури. Внаслідок знищення сучасними водосховищами каньйоноподібних долин Дніпра і Дністра, їх аналоги в інших районах Причорномор'я, практично, відсутні.

Історичне минуле нашого краю тісно пов'язана з історією Війська Запорізького та його державним утворенням - Запорізькою Січчю. Південний Буг був відомий козакам як друга за значенням річка після Дніпра-Славутича. На території національного природного парку «Бузький Гард» у ХVI – XVIII столітті знаходився острів Гард (в околицях сучасного м. Южноукраїнська) - центр Бугогардівської паланки, найбільшої за розмірами серед восьми адміністративно-територіальних одиниць Вольностей Війська Запорізького Низового. Це підтверджують чисельні історичні дослідження та археологічні розкопи.

Наш край знаний не тільки давньою та козацькою історією. У часи Другої світової війни 1939-45 років у нашій місцевості відбувалися події, що відіграли важливу роль у визволенні від фашистських загарбників як Миколаївщини, так і всієї України. Ці героїчні сторінки історії закарбовані в пам’яті людей,  оспівані та увічнені у граніті южноукраїнськими митцями.

В квітні 1975 року у південній частині с. Костянтинівка Арбузинського району було розпочато будівництво міста-супутника Южно-Української атомної електростанції. А 2 квітня 1987 року Указом Президії Верховної Ради Української РСР новозбудованому населеному пункту було присвоєно назву Южноукраїнськ.

Про створення Южноукраїнського міського історичного музею.

У 2003 році на території Меморіалу воїнам-визволителям рішенням Южноукраїнської міської ради від 16.07.2003 року було створено музей, що є культурно-історичним центром міста Южноукраїнська.

З 2003 року до 2014 року музей мав назву: музейний комплекс міста «Козацької слави та військової техніки». 16 квітня 2014 року рішенням Южноукраїнської міської ради від 27.03.2014 року  №  1220 49 сесії  6 скликання музей перейменовано на Южноукраїнський міський історичний музей (далі - Музей). Музей є комунальним, науково-дослідним та культурно-освітнім закладом, який створений для вивчення, збереження, використання та популяризації музейних предметів та музейних колекцій з науковою та освітньою метою, залучення громадян до надбання національної та світової історико-культурної спадщини. За своїм профілем Музей є історичним.

Музей заснований Южноукраїнською міською радою (далі - Засновник), належить до комунальної  власності міста,  знаходиться в оперативному управлінні управління молоді, спорту та культури Южноукраїнської міської ради.

Музей у своїй діяльності керується Конституцією України, Законом України «Про культуру»,  «Про музеї та музейну справу», іншими нормативно-правовими актами України, наказами управління культури, національностей та релігій Миколаївської обласної державної адміністрації, рішеннями Южноукраїнської міської ради та її виконавчого комітету, наказами управління молоді, спорту та культури Южноукраїнської міської ради та Статутом Южноукраїнського міського історичного музею.