
Новонароджені та шлюби
З 13 по 19 квітня 2025 року в Южноукраїнській міській територіальній громаді зареєстровано 3...
Res --> 1
Корупція (від лат. corrumpere — псувати) — негативне суспільне явище, яке проявляється в злочинному використанні службовими особами, громадськими і політичними діячами їхніх прав і посадових можливостей з метою особистого збагачення.
Головним документом у запобіганні корупції є Закон України «Про запобігання корупції», прийнятий Верховною Радою України 14 жовтня 2014 року
№ 1700-VII.
Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» діючі державні службовці зобов’язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік.
Також у вищезазначені строки (тобто – до 1 квітня 2025 року) декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зобов’язані подати особи, які звільнились з державної служби у 2024 році (щорічна декларація за 2024 рік з позначкою «я припинив виконувати функції держави»).
Слід зауважити, що законодавством передбачено відтермінування подання декларацій для мобілізованих працівників, військовослужбовців та членів їх сімей за умови надання підтверджуючих документів щодо їх статусу.
Ключові новели розʼяснень НАЗК, на які варто звернути увагу при роботі над декларацією за 2024 рік
Напередодні Нового року НАЗК традиційно вирішило зробити декларантам подарунок: чергові розʼяснення у сфері електронного декларування.
Рішенням №4 від 26 грудня 2024 року НАЗК затвердило зміни та доповнення до своїх базових розʼяснень від 13 грудня 2024 року щодо фінансової доброчесності.
Хоча новий документ не містить революційних змін, він надає відповіді на низку актуальних питань щодо е-декларування.
Грошові пороги для декларації за 2024 рік
Більшість порогів для декларування розраховуються на основі прожиткового мінімуму (ПМ) для працездатних осіб у звітному році. Наприклад, поріг для декларування подарунків становить 5 ПМ, фінансових зобовʼязань та істотних видатків – 50 ПМ, цінного рухомого майна – 100 ПМ.
Для декларацій за 2024 рік один прожитковий мінімум дорівнює 3 028 грн (для декларацій за 2023 рік він становив 2 684 грн).
Програма "Зимова єПідтримка"
За даними Мінекономіки, наразі понад 10 млн громадян подали заявку на отримання 1 тис. грн за державною програмою "Зимова єПідтримка".
НАЗК розʼяснило: якщо декларант або члени його сімʼї отримали цю виплату у 2024 році, її необхідно задекларувати як дохід у розділі 11 "Доходи, у тому числі подарунки". У полі "Вид доходу" потрібно обрати позначку "Інше" і самостійно вписати туди назву програми: "Грошова допомога "Зимова підтримка". Джерелом доходу слід вказати Міністерство економіки України (код ЄДРПОУ 37508596).
Кешбек "Зроблено в Україні"
Кешбек "Зроблено в Україні" (Національний кешбек) – це державна грошова допомога людям, які купують товари та послуги українського виробництва. Зарахування цього кешбеку проводиться на спеціальний банківський рахунок.
Нарахований у 2024 році національний кешбек вважається доходом для цілей декларування і має вказуватися в розділі 11 "Доходи, у тому числі подарунки". У полі "Вид доходу" необхідно обрати позначку "Інше" і вписати в нову графу словосполучення "Національний кешбек". Джерело доходу – Мінекономіки.
Облігації внутрішньої державної позики
ОВДП є поширеним способом інвестування серед державних службовців під час воєнного стану. Разом з тим, як показує практика, під час внесення до декларації даних про ОВДП посадовці часто роблять помилки.
У пункті 204-1 оновлених розʼяснень НАЗК пояснило, як мають декларуватися ОВДП і доходи від них. Джерелом доходу від погашення ОВДП слід завжди вказувати Мінфін (код ЄДРПОУ 00013480), а не банк, через який куплялися ОВДП. Також слід розмежовувати купонну виплату (відсотки) за ОВДП і дохід від погашення ОВДП та декларувати їх у розділі 11 як окремі суми.
Крім того, потрібно вказувати наявні 31 грудня 2024 року ОВДП в розділі 7 "Цінні папери", вносити правочини декларанта про придбання ОВДП понад 50 ПМ у розділ 14 "Видатки та правочини", а також декларувати в розділі 12.1 фінансові установи, у яких відкриті рахунки декларанта в цінних паперах.
Рух коштів усередині сімʼї
Декларантів часто хвилює питання, чи потрібно декларувати внутрішні перекази коштів між членами сімʼї як доходи і видатки. В оновлених розʼясненнях НАЗК на прикладі пояснило, що перекази на побутові потреби не декларуються.
Якщо субʼєкт декларування переказав частину своєї зарплати на картку члена сімʼї для придбання продуктів харчування, то такий рух коштів не потрібно вказувати як дохід члена сімʼї в розділі 11 "Доходи, у тому числі подарунки" і як видаток декларанта в розділі 14 "Видатки та правочини субʼєкта декларування".
Соціальні виплати
Раніше розʼяснення НАЗК містило лише одне речення про те, що соціальні виплати є доходом тільки в разі їх виплати в грошовій формі. В оновленому пункті 134 НАЗК додало до нього невичерпний перелік найбільш поширених соціальних виплат, які виплачуються в грошовій формі і підлягають декларуванню.
Ідеться про допомогу у звʼязку з вагітністю та пологами, допомогу при народженні дитини, допомогу з безробіття, державну соціальну допомогу дітям-інвалідам.
Декларування для членів лікарсько-консультативних комісій
У травні 2024 року набрав чинності закон "Про внесення змін до деяких законів щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист", який звільнив членів ЛКК від обов'язку подавати е-декларації. На виконання вимог цього закону НАЗК оновило розʼяснення і напередодні кампанії декларування вилучило всі згадки про членів ЛКК як суб'єктів декларування.
Корпоративні права членів фермерських господарств, громадських організацій, благодійних фондів та профспілок
В оновлених розʼясненнях НАЗК вказало: якщо фермерське господарство зареєстроване як юридична особа і діє на підставі статуту, то його члени є носіями корпоративних прав. У таких випадках відомості про фермерське господарство мають відображатися в декларації в розділі 8 "Корпоративні права".
Засновники та члени громадських організацій, благодійних фондів і профспілок не є носіями корпоративних прав для цілей декларування. Отже, інформація про заснування чи членство не повинна відображатися в розділі 8 "Корпоративні права". Якщо ж субʼєкт декларування є членом, входить до керівних, ревізійних або наглядових органів громадської чи благодійної організацій, то такі відомості підлягають декларуванню в спеціально призначеному для цього розділі 16.
Декларування програми "єВідновлення"
Є два види компенсації "єВідновлення", які підлягають декларуванню: на відновлення пошкодженого житла і за знищене житло. При декларуванні компенсації на відновлення пошкодженого житла слід виходити з її форми.
Якщо це компенсація для проведення ремонту категорії А (до 200 тис. грн), вона декларується в розділі 11 "Доходи, у тому числі подарунки" за той звітний період, коли було подане повідомлення про завершення ремонтних робіт.
Складніша ситуація з компенсацією категорії Б (200-500 тис. грн). Її декларування має два етапи: спочатку – після подання повідомлення про завершення проміжного етапу робіт, потім – після подання повідомлення про повне завершення. Кожен етап відображається окремо у відповідному звітному періоді.
Подавайте свої декларації вчасно та без помилок.
Варто пам’ятати, що за умисне неподання та несвоєчасне подання без поважних причин суб’єктом декларування декларації передбачена кримінальна або адміністративна відповідальність.
З 13 по 19 квітня 2025 року в Южноукраїнській міській територіальній громаді зареєстровано 3...
Що таке дискримінація за ознакою статі Ситуація, за якої особа та/або група осіб за ознаками стат...
У зв’язку з повномасштабним військовим вторгненням російської федерації в Україну та введенням...
З 06 по 12 квітня 2025 року в Южноукраїнській міській територіальній громаді зареєстровано 1 акто...
З 30 березня по 05 квітня 2025 року в Южноукраїнській міській територіальній громаді зареєстрован...
З 23 по 29 березня 2025 року в Южноукраїнській міській територіальній громаді зареєстровано...
З 16 по 22 березня 2025 року в Южноукраїнській міській територіальній громаді не зареєстрова...
З 09 по 15 березня 2025 року в Южноукраїнській міській територіальній громаді зареєстровано 2 акт...
Стаття 24 Конституції України закріплює рівність чоловіків та жінок в усіх сферах життя. &...
З 02 по 08 березня 2025 року в Южноукраїнській міській територіальній громаді зареєстровано...