Res --> 1 Офіційний сайт міста Южноукраїнськ | Що таке кір?
AA

Що таке кір?

С 5 грудня 2023року на території Румунії оголошено національну епідемію кору через тривалий спалах цього захворювання в країні.

Станом на 01.12.23р. було заєстровано 1855 випадків захворювання дітей кором, з них у 1661 випадках  жодного разу не були вакциновані проти кору.

Україна перебуває під ризиком спалаху кору.  Востаннє спалах був зафіксований у 2017- 2019 роках . Тоді померла 41 людина, з них 25 дітей.

За  8 місяців 2023р. в Україні було заєстровано 43 випадки захворювання на кір, із них 21 – це діти. Водночас за весь 2022 рік було  заєстровано 11 випадків.

Спалахи циклічно повторюються приблизно 1 раз на 5 років. Все залежить від  того як буде охоплено щепленнями населення.  

На територіх ОТГ Вознесенського с початку поточного року не зареєстровано жодного випадку захворювання на кір. Але можливість виникнення захворювань існує у зв’язку  міграційними процесами та відмовами частини батьків від проведення вакцинації їх дітям.      

Кір – це гостра інфекційна хвороба, що викликається вірусом.  Кір є одним з найзаразніших захворювань в світі, що може призводити до серйозних ускладнень. У випадку контакту з вірусом кору захворює 9 з 10 людей, що не мають імунітету проти хвороби.

Основна небезпека кору полягає у тому, що передається це захворювання дуже швидко повітряно-крапельним шляхом: для інфікування не потрібен навіть безпосередній контакт із людиною-носієм. Достатньо просто побувати у кімнаті, з якої нещодавно вийшла хвора людина. Ризик заразитись у осіб, що не мають імунітету проти кору, складає близько 90 відсотків.

 Також підступність захворювання в тому, що приблизно у третини захворілих спостерігаються різноманітні ускладнення, починаючи від пневмонії і закінчуючи міокардитом (запаленням серцевого м’яза) та енцефалітом (запаленням головного мозку). Особливо складно протікає захворювання у маленьких дітей

 Симптоми захворювання проявляються за 7-14 днів після контакту з вірусом. Важливо: хворий заразний за 2-3 дні до появи перших симптомів захворювання, весь період катаральних проявів та перші 4 дні з початку висипів.

Перші симптоми можуть бути дуже схожі на симптоми звичайної “застуди” (ГРВІ): підвищення температури, сухий кашель, нежить, набряк та почервоніння очей, світлобоязнь. Кашель, нежить і кон’юнктивіт – це так звана  тріада, яка присутня на початку хвороби. Можуть також з’явитись характерні для кору білі плями, оточені червоною каймою, що ніби вкриті сіллю, на внутрішній поверхні щік, найчастіше навпроти корінних зубів (так звані плями Коплика), але їх поява зовсім не обов’язкова. Далі починається період висипки. На 3-5 день хворому стає гірше, стрімко підвищується температура, посилюється нежить, кашель, кон’юнктивіт; на голові та обличчі починає з’являтись висипка у вигляді червоних плям. Для кору характерна поетапність висипу: з голови до ніг. Елементи висипки трохи виступають над поверхнею шкіри та збільшуються в розмірі. Приблизно на 5 день елементи висипу починають зменшуватись чи зникати зовсім, заміщуватись пігментацією; після цього шкіра може лущитись приблизно тиждень-півтора.

Специфічного лікування кору не існує

 Найпоширеніші ускладнення кору – гострий середній отит (запалення вух), бронхопневмонія, ларінготрахеобронхіт, діарея.

Рідше виникає підгострий склерозуючий паненцефаліт –  невиліковне ускладнення кору. Це дегенеративне захворювання центральної нервової системи, що розвивається за 3-10 років після перенесеного кору. Хворий поступово втрачає інтелектуальні та поведінкові навички; розвиваються судоми.

Як можна захиститись?

Єдиною ефективною профілактикою кору є вакцинація.

В Україні, як і в більшості країн світу, використовується комплексна вакцина КПК, яка також захищає від краснухи та епідемічного паротиту (“свинки”). Для оптимального захисту необхідно отримати 2 дози вакцини, які забезпечують захист від кору на рівні 97%.

Згідно Національного календаря щеплень України діти отримують щеплення бюджетним коштом. Наразі дорослі можуть вакцинуватися від кору лише власним коштом. Вакцину можна придбати в аптечній мережі, а процедуру щеплення провести в медзакладі, де у вас підписано декларацію (або ж в мед.закладі, де ви зараз обслуговуєтесь, якщо ви ВПО). Також можна записатись на щеплення до приватного медичного закладу.

У випадку проявів захворювання слід звернутись до закладу охорони здоров’я. та суворо додержуватись рекомендацій лікаря.

Хворобу легше попередити, ніж потім лікуватися!

 

 

Читайте також

Профілактика онкологічних захворювань

Вознесенський РВ ДУ «Миколаївський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України»

  За даними Національного канцер-реєстру, в Україні понад 1 млн хворих на рак. Кожного року бли...

Сальмонельоз – це небезпечно

Вознесенський РВ ДУ "Миколаївський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України"

В поточному році на територіях ОТГ Вознесенського району склалась напружена ситуація щодо захворюван...

Профілактика грипу та ГРВІ

Вознесенський РВ ДУ "Миколаївський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України"

Епідемічний сезон 2023 року в Южноукраїнській МТГ почався з росту захворюваності на ГРВІ. Тільки за...

Сказ – це небезпечно!

Вознесенський РВ ДУ "Миколаївський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України"

Епідемічна та епізоотична ситуація зі сказу в Україні залишається неблагополучною. Природні вогнища...

Профілактика сезонних кишкових захворювань

Вознесенський районний відділ ДУ "Миколаївський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗУ"

З липня  поточного року на території Вознесенського району, зокрема в місті Южноукраї...