Res --> 1 Офіційний сайт міста Південноукраїнська | Робота станцій моніторингу якості повітря в м.Південноукраїнську
AA

Робота станцій моніторингу якості повітря в м.Південноукраїнську

У квітні 2023 року Южноукраїнська міська територіальна громада за результатами співпраці відділу екології, охорони навколишнього середовища та земельних відносин Південноукраїнської міської ради з громадською організацією «SaveDnipro» отримала і встановила дві станції моніторингу якості повітря SaveEcoSensor 3.0.

Ці станції розпочали роботу відразу з моменту їх встановлення за двома адресами міста Південноукраїнська: по вул. Європейській, 48 (будівля міськвиконкому) та вул. Парковій, 5 (будівля КП «ЖЕО»).

Кожні 145 секунд датчики проводять аналіз повітря навколишнього середовища (визначення пилу фракцій PM2.5 та PM10, температури, відносної вологості, атмосферного тиску, температуру та відносну вологість камери підігріву датчика). За результатами роботи станції моніторингу вимірюють та фіксують показники вмісту пилу фракцій 2.5 та 10 мікронів у повітрі (PM2.5 і PM10). За наявності перевищень індексу якості повітря ці показники в автоматичному режимі надсилаються за допомогою телеграм-боту SaveEcoBot.

За минулий місяць (з 5 січня по 5 лютого 2025 року) таким чином було зафіксовано 9 перевищень вмісту пилу (помірний рівень) по датчику, розташованому по вул. Парковій, 5, при яких індекс якості повітря перевищував 50 одиниць та мав значення від 51 до 63. При цьому датчик по вул. Європейській, 48 фіксував перевищення за весь період вимірювань в одиничних випадках.

Показник AQI PM2.5 в системі SaveEcoBot відображає рівень забруднення повітря завислими часточками фракції до 2,5 мікрон (далі PM2.5). Через надмалий розмір ці часточки долають природні бар’єри організму і потрапляють в кровотік та до внутрішніх органів людини. Саме тому забруднення PM2.5 є небезпечним і призводить до серйозних наслідків для здоров’я. Науково доведено зв’язок  забруднення повітря PM2.5 з такими хворобами як рак трахеї, бронхів і легень; ішемічна хвороба серця; ішемічний інсульт тощо. Саме тому стільки уваги приділяється PM2.5 в моніторингу якості повітря.

Та слід зауважити, що перевищення в межах від 50 до 100 одиниць може викликати незначний дискомфорт при диханні у чутливих людей та не несе загрози здоров’ю мешканцям міста.

Таким чином, беручи до уваги результати вимірювань та враховуючи місце розташування датчика по вул. Парковій, 5 (фактично це перехрестя вул. Паркової та вул. Олімпійської), де постійно спостерігається висока щільність автотранспорту, в тому числі і вантажного, ми маємо гарні показники якості повітря по місту Південноукраїнську на найбільш завантажених вулицях.

Що можна зробити для покращення стану чутливих людей під час підвищеного забруднення повітря пилом?

Міністерство охорони здоров’я радить використовувати маски для захисту від пилу. В цей період слід відмовитися від прогулянок, а також пити багато води. При частих повтореннях забруднення повітря необхідно збільшити щоденне споживання продуктів з вітамінами B, C, D, E та поліненасичених жирних кислот. Рекомендується їсти такі продукти, як листова зелень, цитрусові, паростки, рибу тощо. Також корисно вести здоровий спосіб життя, спати не менше 7-8 годин на день та обмежувати вплив стресу.

Для захисту від шкідливих часток уникайте спалювання листя, сміття та інших матеріалів.

Читайте також

Не пали – компостуй!

Виконавчий комітет Південноукраїнської міської ради

Щороку ми стикаємося з проблемою спалювання сухої трави та листя. Це не лише шкідливо для здоров&rsq...

Зверніть увагу!

Виконавчий комітет Південноукраїнської міської ради

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! 19 лютого було проведено представлення Системи "Є-Бджільництво". Відео...