Res --> 1 Офіційний сайт міста Південноукраїнська | Порядок та особливості перевірки сімейного стану осіб при прийнятті заяв про державну реєстрацію шлюбу
AA

Порядок та особливості перевірки сімейного стану осіб при прийнятті заяв про державну реєстрацію шлюбу

Шлюб - сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану (частина перша статті 21 Сімейного кодексу України (далі - СК України).

Шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка. Примушування жінки та чоловіка до шлюбу не допускається (стаття 24 СК України).

Жінка та чоловік можуть одночасно перебувати лише в одному шлюбі.

Жінка та чоловік мають право на повторний шлюб лише після припинення попереднього шлюбу (стаття 25 СК України).

Присутність нареченого та нареченої в момент державної реєстрації їхнього шлюбу є обов’язковою. Державна реєстрація шлюбу через представника не допускається (стаття 34 СК України).

Право на шлюб мають особи, які досягли шлюбного віку. Шлюбний вік для чоловіків та жінок встановлюється у вісімнадцять років (стаття 22 СК України). За заявою особи, яка досягла шістнадцяти років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам (стаття 23 СК України).

Відповідно до частин першої – другої статті 28 Сімейного кодексу України майбутнє подружжя подає заяву про державну реєстрацію шлюбу до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану за їхнім вибором.

Заява про державну реєстрацію шлюбу подається жінкою та чоловіком особисто.

Шлюб реєструється після спливу одного місяця від дня подання заяви про реєстрацію. Але, за наявності поважних причин, керівник органу державної реєстрації актів цивільного стану дозволяє зареєструвати шлюб раніше цього терміну. Що це за причини:

  • вагітність нареченої;
  • народження дитини;
  • загроза для життя нареченої або нареченого.

При поданні заяви необхідно пред’явити:

- паспорти (паспорти громадян України для виїзду за кордон – для громадян України, які постійно проживають за кордоном, або оформили виїзд на постійне місце проживання до іншої країни, але ще не виїхали за кордон);

- паспортні документи та документи, що підтверджують законність перебування на території України (для іноземних громадян);

-  документи, що підтверджують припинення попереднього шлюбу.

Якщо жінка і (або) чоловік не можуть через поважні причини особисто подати заяву про

державну реєстрацію шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, справжність підпису (ів) на якій засвідчено нотаріально, можуть подати їх представники. Повноваження представника мають ґрунтуватись на нотаріально посвідченій довіреності.

Сімейний стан – це термін, що використовується в офіційних документах для визначення наявності чи відсутності зареєстрованого шлюбу у громадянина на поточний момент. Важливо розуміти, що “перебування у шлюбі” з юридичної точки зору означає лише офіційно зареєстровані відносини.

Цивільний шлюб, який наразі поширений серед українців (спільне проживання пари без офіційної реєстрації), з правової точки зору не є шлюбом. Відповідно, особа, яка живе в цивільному шлюбі, офіційно вважається неодруженою.

З жовтня 2019 року, після прийняття відповідних законодавчих змін, у паспортах громадян України більше не ставляться штампи про реєстрацію шлюбу чи розірвання шлюбу. Це означає, що навіть при наявності паспорта особи неможливо однозначно визначити її сімейний стан.

Інформація про шлюби та розірвання шлюбів зберігається у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.

Документальним підтвердженням факту розірвання шлюбу є свідоцтво про розірвання шлюбу, яке видається кожному з колишнього подружжя, або рішення суду, яке набрало законної сили.

У разі якщо жінка та/або чоловік перебували у шлюбі, відомості про документ, що підтверджує припинення попереднього шлюбу (свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, свідоцтво про смерть іншого з подружжя в попередньому шлюбі тощо), зазначаються в заяві про державну реєстрацію шлюбу.

Якщо таким документом є рішення суду, посадовою особою органу державної реєстрації актів цивільного стану отримується примірник відповідного рішення у результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром судових рішень та Державним реєстром актів цивільного стану громадян, що здійснюється інформаційно-комунікаційними засобами в електронній формі у порядку, встановленому Державною судовою адміністрацією України спільно з Міністерством юстиції України.

У разі ухвалення рішення суду до запровадження Єдиного державного реєстру судових рішень примірник рішення суду не пізніше наступного робочого дня з дня подання відповідної заяви запитується органом державної реєстрації актів цивільного стану у відповідного суду.

Якщо таким документом є документ про підтвердження припинення попереднього шлюбу, що передбачений законодавством іноземної держави та виданий її компетентним органом, такий документ пред’являється відповідним заявником.

Якщо є відомості про наявність перешкод для державної реєстрації шлюбу, керівник органу державної реєстрації актів цивільного стану може відкласти таку реєстрацію, але не більш як на три місяці, про що органом державної реєстрації актів цивільного стану у письмовій формі повідомляються наречені.

Орган державної реєстрації актів цивільного стану невідкладно проводить перевірку відповідних відомостей на предмет наявності чи відсутності перешкод для державної реєстрації шлюбу, про результати якої повідомляє заявників у письмовій формі.

Читайте також

Процедура проставлення апостиля в органах державної реєстрації актів цивільного стану

Південноукраїнський відділ державної реєстрації актів цивільного стану

10 січня 2002 року Верховною Радою України прийнято Закон України “Про приєднання України до К...

Новонароджені та шлюби

Південноукраїнський відділ державної реєстрації актів цивільного стану

З 25 травня по 02 червня 2025 року в Южноукраїнській міській територіальній громаді зареєстровано...

Новонароджені та шлюби

Південноукраїнський відділ державної реєстрації актів цивільного стану

З 27 квітня по 03 травня 2025 року в Южноукраїнській міській територіальній громаді зареєстровано...